W piątek rozpoczyna się Big Book Festival
Od 24 do 26 czerwca pod hasłem „Do widzenia, do jutra!” przy Otwockiej 14 w Warszawie, w dawnym kompleksie fabryk na legendarnych Szmulkach, odbędzie się dziesiąta edycja Big Book Festival. Wśród gości imprezy są m.in. Georgi Gospodinow, Hari Kunzru i Martín Caparrós.
Łącznie w ciągu trzech dni trwania festiwalu zorganizowanych zostanie blisko 50 wydarzeń. Odbędzie się 16 rozmów z pisarzami z Polski i z zagranicy. Wśród nich znajdziemy następujące nazwiska:
Georgi Gospodinow – bułgarski pisarz o światowej sławie, coraz częściej wskazywany jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla,
Hari Kunzru – Brytyjczyk o indyjskich korzeniach, mieszkający w Nowym Jorku, autor głośnych powieści m.in. o rasizmie i nacjonalizmie w USA,
Gabriel Krauze – Brytyjczyk polskiego pochodzenia, nominowany za swą pierwszą powieść do Nagrody Bookera,
Megan Nolan – irlandzka pisarka, autorka brawurowego debiutu „Akty desperacji“,
Martín Caparrós – argentyński reporter, autor głośnego „Głodu“, w nowej książce odkrywający swoje polskie korzenie,
Joanna Bator – laureatka Nagrody Nike, a ostatnio autorka wielkiej sagi rodzinnej ze Śląska,
Radek Rak – laureat Nagrody Nike powracający tej wiosny z nową powieścią,
Wit Szostak – prozaik i eseista, w nowej książce eksperymentujący z formą powieści,
Agata Tuszyńska – pisarka i reportażystka, teraz przybliżająca postać wybitnego francuskiego pisarza Romain Gary’ego.
– „Za nami dziesięć lat Big Book Festival, czas intensywnych zmian, szalonych pomysłów na odkrywanie literatury, dekada eksperymentów. A przede wszystkim czas emocjonujących spotkań z ludźmi i wspólnego życia czytaniem. (…) Chcemy podsumować wszystko, co się nam razem udało. Czytanie jest dziś wśród najbardziej ekscytujących sektorów kultury, powiązaliśmy je ze sztukami wizualnymi, muzyką i teatrem. Książki są w centrum twórczych rozmów, budzą wzruszenia, a pisarze pomagają rozumieć świat. To jest wspólne osiągnięcie twórców literatury, jej promotorów i odbiorców. Big Book Festival od dekady jest nakręcaczem nowatorskich przemian – to żywy fenomen, który powstaje spontanicznie i dzięki energii społecznej. W tym roku chcemy świętować to, co dokonane, ale jeszcze bardziej chcemy pobiec naprzód. Literatura co dzień przynosi zachwyty, a my otwieramy się na nieznane i już czekamy na nowe jutro” – powiedziała Anna Król, dyrektorka festiwalu.
Festiwal otworzy widowisko „Wolność seconhand” na podstawie tekstów Swietłany Aleksjijewicz w reżyserii Tomasza Cyza. Mantry wojny i pragnienie wolności odnalezione w książkach noblistki zabrzmią obok dawnych polskich pieśni żałobnych w wykonaniu zespołu Polskie Znaki. Wystąpią Magdalena Czerwińska, Monika Kwiatkowska, Pola Błasik i Adam Woronowicz.
Zamknięcie festiwalu uświetni z kolei spektakl „Kamienny sufit” według książki Anny Król o pierwszych taterniczkach w reżyserii Anety Groszyńskiej i z muzyką Radka Łukasiewicza, które opowie o kobietach pragnących wolności i wytyczających swoje ścieżki. Udział wezmą: Sara Celler-Jezierska, Magdalena Celmer, Matylda Damięcka i Agnieszka Przepiórska.
Na wszystkie festiwalowe wydarzenia obowiązuje wstęp wolny. Szczegóły programu dostępne są na stronie www.bigbookfestival.pl/