W piątek rozpoczyna się Big Book Festival

W piątek rozpoczyna się Big Book Festival

W piątek rozpoczyna się Big Book Festival

Udostępnij

Od 24 do 26 czerwca pod hasłem „Do widzenia, do jutra!” przy Otwockiej 14 w Warszawie, w dawnym kompleksie fabryk na legendarnych Szmulkach, odbędzie się dziesiąta edycja Big Book Festival. Wśród gości imprezy są m.in. Georgi Gospodinow, Hari Kunzru i Martín Caparrós.

Łącznie w ciągu trzech dni trwania festiwalu zorganizowanych zostanie blisko 50 wydarzeń. Odbędzie się 16 rozmów z pisarzami z Polski i z zagranicy. Wśród nich znajdziemy następujące nazwiska:

Georgi Gospodinow – bułgarski pisarz o światowej sławie, coraz częściej wskazywany jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla,

Hari Kunzru – Brytyjczyk o indyjskich korzeniach, mieszkający w Nowym Jorku, autor głośnych powieści m.in. o rasizmie i nacjonalizmie w USA,

Gabriel Krauze – Brytyjczyk polskiego pochodzenia, nominowany za swą pierwszą powieść do Nagrody Bookera,

Megan Nolan – irlandzka pisarka, autorka brawurowego debiutu „Akty desperacji“,

Martín Caparrós – argentyński reporter, autor głośnego „Głodu“, w nowej książce odkrywający swoje polskie korzenie,

Joanna Bator – laureatka Nagrody Nike, a ostatnio autorka wielkiej sagi rodzinnej ze Śląska,

Radek Rak – laureat Nagrody Nike powracający tej wiosny z nową powieścią,

Wit Szostak – prozaik i eseista, w nowej książce eksperymentujący z formą powieści,

Agata Tuszyńska – pisarka i reportażystka, teraz przybliżająca postać wybitnego francuskiego pisarza Romain Gary’ego.

– „Za nami dziesięć lat Big Book Festival, czas intensywnych zmian, szalonych pomysłów na odkrywanie literatury, dekada eksperymentów. A przede wszystkim czas emocjonujących spotkań z ludźmi i wspólnego życia czytaniem. (…) Chcemy podsumować wszystko, co się nam razem udało. Czytanie jest dziś wśród najbardziej ekscytujących sektorów kultury, powiązaliśmy je ze sztukami wizualnymi, muzyką i teatrem. Książki są w centrum twórczych rozmów, budzą wzruszenia, a pisarze pomagają rozumieć świat. To jest wspólne osiągnięcie twórców literatury, jej promotorów i odbiorców. Big Book Festival od dekady jest nakręcaczem nowatorskich przemian – to żywy fenomen, który powstaje spontanicznie i dzięki energii społecznej. W tym roku chcemy świętować to, co dokonane, ale jeszcze bardziej chcemy pobiec naprzód. Literatura co dzień przynosi zachwyty, a my otwieramy się na nieznane i już czekamy na nowe jutro” – powiedziała Anna Król, dyrektorka festiwalu.

Festiwal otworzy widowisko „Wolność seconhand” na podstawie tekstów Swietłany Aleksjijewicz w reżyserii Tomasza Cyza. Mantry wojny i pragnienie wolności odnalezione w książkach noblistki zabrzmią obok dawnych polskich pieśni żałobnych w wykonaniu zespołu Polskie Znaki. Wystąpią Magdalena Czerwińska, Monika Kwiatkowska, Pola Błasik i Adam Woronowicz.

Zamknięcie festiwalu uświetni z kolei spektakl „Kamienny sufit” według książki Anny Król o pierwszych taterniczkach w reżyserii Anety Groszyńskiej i z muzyką Radka Łukasiewicza, które opowie o kobietach pragnących wolności i wytyczających swoje ścieżki. Udział wezmą: Sara Celler-Jezierska, Magdalena Celmer, Matylda Damięcka i Agnieszka Przepiórska.

Na wszystkie festiwalowe wydarzenia obowiązuje wstęp wolny. Szczegóły programu dostępne są na stronie www.bigbookfestival.pl/


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się