W piątek rozpoczynają się Jesienne Targi Książki
Blisko 150 wystawców, nowości wydawnicze, spotkania z autorami, ponad 140 wydarzeń w ciągu trzech dni – tak wygląda program rozpoczynających się w piątek Jesiennych Targów Książki. Impreza odbywać się będzie w dniach 8–10 września. Instytut Książki jest jej partnerem.
„Po raz kolejny wczesną jesienią, tuż po wakacjach, spotykamy się w Warszawie z miłośnikami książek i literatury. W poprzednich latach te spotkania odbywały się w Ogrodzie Saskim oraz w Arkadach Kubickiego. Tym razem zapraszamy wszystkich czytelników przed Pałac Kultury i Nauki” – powiedział PAP Jacek Oryl, dyrektor Jesiennych Targów Książki oraz wiceprezes Fundacji Historia i Kultura.
Wyjaśnił, że nowa lokalizacja nie jest przypadkowa. „W maju przed Pałacem Kultury odbywają się Międzynarodowe Targi Książki. Mając na uwadze coraz większe zainteresowanie Jesiennymi Targami Książki oraz za namową wydawców, którzy biorą udział w majowych targach, zdecydowaliśmy, że tym razem jesienne targi odbędą się w centrum Warszawy, na placu przed Pałacem Kultury od strony Alej Jerozolimskich. Myślimy, że będzie to gwarancją sukcesu frekwencyjnego” – powiedział.
W części wystawienniczej Jesiennych Targów Książki swoją ofertę zaprezentuje blisko 150 wydawców. Wydarzenie będzie również okazją do spotkań z ponad stu autorami książek, na trzech równolegle działających scenach – w Kawiarni Literackiej w Kinotece oraz na Scenie Głównej i Forum, które są kolei scenami w namiotach. „Liczymy się z tym, że pogoda w czasie targów może być już jesienna, dlatego wszystkie miejsca spotkań z autorami oraz część wystawiennicza będą zadaszone, aby nawet mimo deszczu czytelnicy mogli się cieszyć spotkaniami z literaturą” – powiedział Jacek Oryl.
Czytelnicy będą mogli spotkać się z twórcami reportażu, m.in.: Magdą Rigamonti, Justyną Kopińską, Marcinem Kąckim, a także Wacławem Radziwinowiczem, Justyną Dżbik-Kluge, Jackiem Tacikiem oraz Patrycją Wieczorkiewicz i Aleksandrą Herzyk. Z kolei na miłośników kryminałów czekają nie tylko spotkania z Wojciechem Chmielarzem, Katarzyną Puzyńską i Krzysztofem Zajasem, ale także panel „Czwartkowy Klub Zbrodni, czyli o fenomenie cosy crime i Richarda Osmana”.
W czasie targów nie zabraknie także spotkań na temat książek podróżniczych. Magdalena Wolińska-Riedi zabierze na spacer po Wiecznym Mieście opisanym w książce „Mój Rzym”. Zaś Agnieszka Klessa-Shin znana w Internecie jako Pyra w Korei, twórczyni popularnego kanału na YouTubie, na którym publikuje filmy o życiu codziennym w Korei opowie o swojej najnowszej książce „Polka w Korei. Jak się żyje w kraju K-popu, kimchi i Samsunga”.
Targi będą także okazją do spotkań na tematy historyczne. W pierwszym dniu odbędzie się spotkanie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem połączone z prezentacją publikacji „Polska. Dzieje państwa i narodu” w tłumaczeniu na język ukraiński. Czytelnicy będą mogli wziąć także udział m.in. w spotkaniu z Joanną Kuciel-Frydryszak o książce „Chłopki. Opowieść o naszych babkach”, Grzegorzem Łysiem o reportażu „Bzik kolonialny. II Rzeczpospolitej przypadki zamorskie” i Rafałem Skąpskim – o wspomnieniach Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej pt. „Dziwne jest serce kobiece…”. Zaplanowano także konferencję, której organizatorem jest Fundacja Historia i Kultura, w ramach cyklu „Polska-Rosja-Niemcy. Od XVIII do XXI wieku” – „Niemcy, Rosja i wojna w Ukrainie” z udziałem prof. Hieronima Grali, prof. Grzegorza Kucharczyka oraz dr. Krzysztofa Raka i Witolda Jurasza.
Spotkania autorskie nie będą jedyną okazją, aby chwilę porozmawiać z pisarzami czy zdobyć ich autograf. Autorzy będą bowiem czekać również na stoiskach wydawców. Będą to m.in.: Łukasz Orbitowski, Anna Bikont i Joanna Szczęsna, Mikołaj Grynberg, ks. Kazimierz Sowa, a także Artur Andrus, Joanna Szczepkowska, Marek Niedźwiecki, Julia Łapińska, Jacek Galiński, Magdalena Majcher, Joanna Laprus i Dorota Szelągowska.
Na najmłodszych czytelników czekają nowości wydawnicze oraz spotkania autorskie z twórcami literatury dziecięcej, m.in. z Tomaszem Samojlikiem i Anią Grzyb – autorami książek z serii „Mała Tarmosia”; i Moniką Kowaleczko-Szumowską, autorką książki „Fajna Ferajna”, która opowiada historię Powstania Warszawskiego z perspektywy dzieci. Będzie także spotkać Agatę Romaniuk, autorkę serii „Kocia szajka”, Marcina Przewoźniaka, Agnieszkę Mielech autorkę serii dla dzieci „Emi i tajny klub superdziewczyn”, Agnieszkę Stelmaszyk, autorkę serii „Mazurscy w podróży” i „Alfred wiewiór” oraz Kasię Keller, autorkę serii o Jeżyku Franku. Na czas targów przygotowano także Strefę Komiksu.
Szczegółowy plan wydarzenia jest dostępny na stronie: https://historiaikultura.pl/jesienne-targi-ksiazki/
Organizatorem Jesiennych Targów Książki jest Fundacja Historia i Kultura.
źródło: PAP, Anna Kruszyńska
Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna