"Tango milonga, czyli co nam zostało z tamtych lat"?, Ryszard Wolański

"Tango milonga, czyli co nam zostało z tamtych lat"?, Ryszard Wolański

W REBIS-ie: "Tango milonga, czyli co nam zostało z tamtych lat"?, Ryszard Wolański

Udostępnij

10 września do księgarń trafi Tango milonga, czyli co nam zostało z tamtych lat, Ryszarda Wolańskiego. Tango milonga  to czarująca opowieść o tętniącej życiem międzywojennej Warszawie i losach Andrzeja Własta – najpopularniejszego i najpłodniejszego przedwojennego tekściarza, twórcy przebojów Eugeniusza Bodo, Zuli Pogorzelskiej, czy Hanny Ordonówny.

Książka, dzięki unikatowym fotografiom i dołączonej płycie z kultowymi utworami lat 20. i 30. XX wieku, przywraca życie temu co dzisiaj wspominamy z sentymentem.

 

Opinia o książce:

Fachowcem jest autor tej książki, Ryszard Wolański. Badając dostępne informacje i dokumenty dotyczące bohatera tej pracy, znakomitego poety i tekściarza Andrzeja Własta, nieustępliwie docierał do wszystkich osiągalnych źródeł. Wolański daje swojemu tekstowi niepodważalny atest autentyczności przedstawianych w nim informacji. Ten doświadczony dziennikarz muzyczny prezentuje nam postać i losy wielce zasłużonego dla polskiej kultury artysty tragicznego, o którym należy wiedzieć dużo, dużo więcej niż tylko to, że napisał słowa do Tanga milonga.” - Wojciech Mann

Barwna opowieść z okresu międzywojennego, pisana przez pryzmat losów najpopularniejszego i najpłodniejszego autora tamtych czasów – Andrzeja Własta.

 Nota o książce:

Andrzej Włast był jedną z najważniejszych postaci międzywojennej polskiej estrady. Tworzył niezapomniane do dziś przeboje dla ówczesnych supergwiazd rewii i teatrów – Lody Halamy, Eugeniusza Bodo, Ludwika Sempolińskiego, Hanki Ordonówny i Zuli Pogorzelskiej. To on zresztą wymyślił słowo „przebój” jako zamiennik dla niemieckiego „szlagieru”.

Włast znakomicie wyczuwał gusty publiczności i bez skrupułów je wyzyskiwał. Uruchamiał działalność najsławniejszych scen rewiowych stolicy: Perskiego Oka, Morskiego Oka, Reksa, kinoteatru Hollywood, Wielkiej Operetki, Wielkiej Rewii oraz Ali Baby. Pisał dla nich libretta operetkowe i scenariusze programów kabaretowych. Nieczuły na przejawy kryzysu ekonomicznego, zaczepki złośliwej krytyki i epitety zazdrośników, którzy nazywali go „pierwszym grafomanem drugiej Rzeczpospolitej”, tworzył do samego wybuchu wojny. Niestety los obszedł się z nim tragicznie. Wkrótce po wkroczeniu hitlerowców do Warszawy „fabrykant szlagierów” – jak określiła go jedna z gadzinówek – trafił na roboty przymusowe, a następnie do getta.

Książka, ilustrowana unikatowymi fotografiami i materiałami graficznymi, porządkuje fakty i ujawnia nieznane dotąd informacje z życia twórcy Tanga milonga oraz obrosłych w legendę życiorysów gwiazd wykonujących jego przeboje – największe z nich, w interpretacji Chóru Dana, Mieczysława Fogga, Eugeniusza Bodo, Hanki Ordonówny, Adolfa Dymszy i innych, znajdują się na dołączonej płycie CD.

 Kilka słów o autorze:

Ryszard Wolański – dziennikarz muzyczny, absolwent warszawskiej PWSM, przez wiele lat związany z polskim radiem i telewizją. Autor licznych reportaży i relacji z najważniejszych imprez i festiwali muzycznych. Pomysłodawca i autor edycji radiowej, cyklu telewizyjnego, pierwszego w kraju wydawnictwa multimedialnego oraz książki pod wspólnym tytułem Leksykon Polskiej Muzyki Rozrywkowej. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, STOART-u i ZAiKS-u, laureat licznych nagród za całokształt działań na rzecz popularyzacji polskiej muzyki rozrywkowej i jazzowej, m.in. nagrody TVP, ZAiKS-u, PSJ, Gloria Artis. Autor książek o tematyce muzycznej i biografii gwiazd międzywojennego dwudziestolecia: Już nie zapomnisz mnie. Opowieść o Henryku Warsie (nagroda Klio 2010) oraz opublikowanych przez REBIS Eugeniusz Bodo. „Już taki jestem zimny drań” (nagroda TVP, Polskiego Radia i Instytutu Pamięci Narodowej w postaci tytułu „historycznej książki roku 2012”), Tola Mankiewiczówna. „Jak za dawnych lat” i Aleksander Żabczyński. „Jak drogie są wspomnienia”.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się