W Rzymie rozpoczęła się 21. edycja festiwalu kultury polskiej Corso Polonia

W Rzymie rozpoczęła się 21. edycja festiwalu kultury polskiej Corso Polonia

W Rzymie rozpoczęła się 21. edycja festiwalu kultury polskiej Corso Polonia

Udostępnij

21. festiwal kultury polskiej Corso Polonia został zainaugurowany we wtorek w Rzymie. Najnowsza edycja wydarzenia rozpoczęła się w Instytucie Polskim nad Tybrem, siedzibie organizatora przeglądu, od spotkania ze znanym włoskim czytelnikom pisarzem Markiem Krajewskim.

Przekłady książek Krajewskiego, w tym „Śmierci w Breslau” i „Końca świata w Breslau”, wydało kilkanaście lat temu jedno z największych włoskich wydawnictw, Einaudi.

Pisarz, którego książki przetłumaczono na 20 języków, został przedstawiony jako „artysta kompletny”.

Tłumacząc, dlaczego zajął się historią Wrocławia, Krajewski wyjaśnił, że komunistyczna propaganda prezentowała to miasto jako „prapolskie”, a jego niemiecką historię uznawała za epizod, on zaś postanowił poznać jego dzieje.

Pisarz wyznał, że gdyby mógł wsiąść do wehikułu czasu, chciałby przenieść się do starożytności i posłuchać, jak Rzymianie rozmawiali po łacinie.

W ramach Corso Polonia we wtorek 11 czerwca w zrzeszającej artystów Akademii Świętego Łukasza zaprezentowana zostanie praca poświęcona malarzowi Franciszkowi Smuglewiczowi (1745-1807), który udokumentował sztukę Etrusków. Rozprawa powstała po sesji naukowej na temat działalności artysty, która odbyła się w 2021 roku w Tarquinii, mieście zbudowanym przez Etrusków.

13 czerwca przypomniany zostanie teatr Jerzego Grotowskiego w związku z przypadającą w tym roku 25. rocznicą jego śmierci. Zaprezentowana zostanie książka Dariusza Kosińskiego i Wandy Świątkowskiej.

14 czerwca w Instytucie Polskim wystąpią polscy studenci rzymskiego konserwatorium Świętej Cecylii, którzy przedstawią polski i włoski repertuar liryczny.

19 czerwca w prestiżowym klubie jazzowym w Wiecznym Mieście, Casa del Jazz, wystąpi polsko-norweski kwartet Macieja Obary.

Corso Polonia zakończy 20 czerwca prezentacja książki „Kopernik i rewolucja świata” oraz projekcja filmu dokumentalnego Jerzego Miziołka „Kopernik w Rzymie i na Warmii”. Obecna będzie między innymi dyrektor parku archeologicznego Koloseum Alfonsina Russo. Wydarzenie to będzie podsumowaniem rzymskich obchodów 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika, w ramach których wielką multimedialną wystawę zorganizowano w zeszłym roku na Forum Romanum.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ akl/
 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się