Wręczono Nagrodę Żółtej Ciżemki za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży

Wręczono Nagrodę Żółtej Ciżemki za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży

Wręczono Nagrodę Żółtej Ciżemki za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży

Udostępnij

Autorka „Hip, Hip. Kura!” Justyna Bednarek wraz z ilustratorką książki Niką Jaworowską-Duchlińską odebrały w sobotę Nagrodę Żółtej Ciżemki. To wyróżnienie przyznawane przez Bibliotekę Kraków w ogólnopolskim konkursie literackim na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży.

„Hip, hip, Kura!” (wyd. Świetlik) jest trzecim tomem serii opowiadającej o czterech temperamentnych kurach i pięcioosobowej rodzinie Ogórków. Jak wskazała kapituła nagrody, tym razem te niezwykle sprawcze kury o rzadkich i pięknych imionach ratują ludzkich bohaterów z elektronicznej opresji.

„Książka skłania nas wszystkich do refleksji, co nam ucieka, kiedy pochylamy się nad ekranem naszych małych urządzeń elektronicznych, co tracimy, gdzie wtedy jesteśmy, jakie relacje budujemy, z jakich oprogramowań możemy korzystać, kto nam co może zainstalować w telefonie i do czego tego użyje” – podkreśliła podczas wręczenia nagrody dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar reprezentująca kapitułę. „No i wreszcie można powiedzieć, że kieruje naszą uwagę w stronę życia. (...) Możemy zastanowić się też nad takim wnioskiem płynącym z tej lektury: wyłącz telefon i włącz się w życie” – dodała.

Zasiadająca w kapitule dr Anna Machwic zwróciła uwagę na warstwę wizualną książki, zaznaczając, że jej bohaterowie to „postaci pełne życia, rozczulające i rozbawiające czytelników”. „Ilustracje doprawione są ogromną porcją humoru, nie sposób nie uśmiechnąć się na ich widok. Każdy jest tu narysowany ze swadą, a gesty i miny bohaterów znakomicie oddają emocje i charakter, i świetnie dopełniają tekst” – powiedziała.

Laureaci nagrody otrzymują statuetki oraz 25 tys. zł, fundowane przez prezydenta miasta. Do tegorocznej VIII edycji konkursu zgłoszono prawie 230 tytułów z 107 wydawnictw.

Kapituła obradowała w składzie: dr hab. Katarzyna Wądolny-Tatar, prof. UKEN (przewodnicząca Kapituły), dr Agnieszka Staniszewska-Mól, prof. dr hab. Alicja Baluch, Marcin Bruchnalski, Wioletta Gawlik-Janusz, Iwona Haberny, dr Anna Machwic oraz Izabela Ronkiewicz-Brągiel.

Nagroda Żółtej Ciżemki to organizowany przez Bibliotekę Kraków ogólnopolski konkurs literacki na najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży, honorujący polskich autorów tekstów oraz ilustracji. Nagroda została powołana w 2017 roku, w setną rocznicę śmierci Antoniny Domańskiej, autorki opowiadań i powieści m.in. „Historii Żółtej Ciżemki”.

Wręczenie nagrody odbyło się w sobotę podczas pikniku literackiego w ogrodzie Biblioteki Kraków przy ul. Powroźniczej 2.

źródło: PAP, Julia Kalęba

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się