Zakończenie działalności Instytutu Książki. Od 1 czerwca powstaje nowa instytucja

Zakończenie działalności Instytutu Książki. Od 1 czerwca powstaje nowa instytucja

Zakończenie działalności Instytutu Książki. Od 1 czerwca powstaje nowa instytucja

Udostępnij

Z dniem 31 maja 2024 Instytut Książki kończy swoją dotychczasową działalność. Od 1 czerwca rozpocznie ją już jako nowa narodowa instytucja kultury o tej samej nazwie, która powstaje z połączenia dotychczasowego Instytutu Książki i Instytutu Literatury. Dyrektorem IK został Grzegorz Jankowicz.

Instytut Książki został powołany w 2003 roku przez ministra Waldemara Dąbrowskiego, a swą działalność rozpoczął w roku 2004. Celem działania Instytutu była promocja polskiej literatury i jej dziedzictwa, języka polskiego oraz polskiej książki i polskiego edytorstwa w kraju i za granicą, a także promocja czytelnictwa w Polsce.

Wśród najważniejszych dotychczas działań IK należy wymienić programy poświęcone przekładom literatury polskiej na języki obce (Program Translatorski ©Poland, Sample Translations), reprezentowanie Polski na najważniejszych imprezach branżowych za granicą, kampanię społeczną „Mała książka – wielki człowiek” czy realizację programów ministerialnych, także w ramach obu odsłon Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Instytut Literatury, który wraz z IK utworzy nową instytucję, został powołany na mocy zarządzenia ministra Piotra Glińskiego w 2019 roku. Jego głównym zadaniem było wspieranie twórców literatury niekomercyjnej, którym trudno zaistnieć na współczesnym rynku książki, a także podejmowanie działań na rzecz wymiany doświadczeń badawczych w zakresie literatury i jej kontekstów historyczno-kulturowych z krajami Europy Środkowej i Wschodniej.

Instytut Książki w nowej odsłonie będzie zajmował się przede wszystkim dbałością o rozwój kultury literackiej w Polsce, promocją polskiej literatury w kraju i za granicą, inicjowaniem i prowadzeniem działań proczytelniczych w Polsce, a także tworzeniem warunków sprzyjających rozwojowi rodzimej twórczości literackiej oraz wspieraniem rynku książki.

***

Grzegorz Jankowicz – sylwetka dyrektora Instytutu Książki

Urodzony w 1978 r., filozof literatury, eseista, redaktor, wydawca, krytyk i tłumacz. Dyrektor programowy Festiwalu Conrada. Redaktor działu kultury „Tygodnika Powszechnego”. Dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego. Juror Nagrody Conrada.

Autor publikacji, takich jak: „Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami” (Kraków 2013), „Cmono. Rozmowy z pisarzami” (Kraków 2013), „Gombrowicz – Loading. Esej o formie życia” (Wrocław 2014), „Uchodźcy z ziemi Ulro. Eseje” (2015). Pod jego redakcją ukazał się tom „Opowieść o dwóch miastach. Wrocław i Kraków” (Kraków 2015), prezentacja Wrocławia i Krakowa jako miast literatury. Wspólnie z Anną Kałużą przygotował tomy: „Pracownia Poetycka Silesius. Rok 1: Foks, Sosnowski” (Wrocław 2015) oraz „Pracownia Poetycka Silesius. Rok 2: Matywiecki, Pasewicz, Pietrek” (Wrocław 2016). Z Zofią Król zredagował książkę „Wolne słowa. Zestaw do ćwiczeń indywidualnych i zbiorowych” (Gdańsk 2016). Z Alberto Manguelem napisał książkę „Małe języki, wielkie literatury. Small Languages, Big Literature” (Gdańsk 2017). Jest także autorem książek: „Blizny. Eseje” (Wrocław 2019) oraz „Życie w kuli. Parmigianino, Ashbery i sztuka przemiany” (Kraków 2020). Prowadzi warsztaty czytelnicze z młodzieżą, seniorami oraz osadzonymi.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się