W sierpniu 11. Europejska Noc Literatury

W sierpniu 11. Europejska Noc Literatury

W sierpniu 11. Europejska Noc Literatury

Udostępnij

„Temat rzeka” to hasło, które przyświecać będzie 11. Europejskiej Nocy Literatury, która 20 sierpnia odbędzie się we Wrocławiu. Kuratorem nadchodzącej edycji został Michał Rusinek. Organizatorzy zapraszają na prolog wydarzenia już 22 maja.

Europejska Noc Literatury to organizowane w różnych europejskich miastach święto czytelników, którzy tego wieczoru usłyszeć mogą prozę w interpretacjach twórców kultury, a przy okazji odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Formuła ENL-u od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia.

Przez ostatnie lata Europejska Noc Literatury odwiedziła osiedla: Szczytniki, Nadodrze, Przedmieście Oławskie, Plac Grunwaldzki, Powstańców Śląskich i Karłowice. Jak poinformował Wrocławski Instytut Kultury, organizator wydarzenia, tegoroczną lokalizację poznany wkrótce.

Program 11. odsłony literackiego święta przygotował Michał Rusinek, pisarz, felietonista, tłumacz i literaturoznawca, a dawniej także sekretarz Wisławy Szymborskiej, której fundację dziś prowadzi. Zaproponowanym przez niego hasłem, które połączy 10 tekstów nadchodzącej edycji, jest „Temat rzeka”. „Rzeki wprowadzają ruch wśród tego, co stałe. Dają nam się nieść z ich prądem, stawiają opór, gdy płyniemy pod prąd. W literaturze bywają symbolami, toposami, niebywale pojemnymi metaforami, także dla filozofów wierzących w ruch i zmienność” – opowiada o motywie przewodnim ENL kurator.

Pierwsza okazja, by posłuchać jednego z tegorocznych tekstów będzie 22 maja. „Zanim jeszcze ogłoszony zostanie szczegółowy program tegorocznej odsłony wydarzenia zapraszamy na jej prolog. W ostatnią festiwalową niedzielę Millennium Docs Against Gravity przed pokazem dokumentu Terytorium, który opowiada o walce o przetrwanie plemienia żyjącego na wodach Amazonki, wysłuchać będzie można osadzonego nad brzegami Wołgi opowiadania Joanny Rudniańskiej Trawy. Opartą na faktach historię na żywo przeczyta aktor Mikołaj Woubishet” – zapowiadają organizatorzy.

źródło: PAP, Agata Tomczyńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się