W sierpniu noc literatury zapadnie na Hubach!

W sierpniu noc literatury zapadnie na Hubach!

W sierpniu noc literatury zapadnie na Hubach!

Udostępnij

Poznaliśmy lokalizację 12. edycji Europejskiej Nocy Literatury: 19 sierpnia fragmenty najlepszej europejskiej prozy usłyszeć będzie można na Hubach! Kuratorką jednego z najpopularniejszych wrocławskich wydarzeń literackich jest Sylwia Chutnik, a wybrane przez nią teksty połączy hasło „GABINET OSOBLIWOŚCI”. Przed sierpniową nocą organizatorzy szykują też sporo wydarzeń towarzyszących – pierwsze z nich już 17 maja.

Formuła Europejskiej Nocy Literatury od pierwszej edycji pozostaje niezmienna: fragmenty dziesięciu książek czytane są przez dziesięć postaci polskiej kultury w dziesięciu lokalizacjach wybranego osiedla Wrocławia. W tym roku wybór padł na rozciągające się pomiędzy ulicami Hubską, Ślężną i Armii Krajowej Huby.

Losy tej niewielkiej osady, która od XIV do początku XIX wieku była dobrem kościelnym, odmienił dynamiczny rozwój miasta. Huby włączono w obręb Breslau (1868), podzielono na kwartały, a nowe domy ustawiano wzdłuż malowniczo poprowadzonych ulic tworzących wielkomiejską kompozycję. Jednak zacięte walki o Festung Breslau odcisnęły swoje piętno także i na tym osiedlu. Ślady po kulach i odłamkach do dziś znaczą ściany domów, a miliony metrów sześciennych gruzu zutylizowano tworząc m.in. najwyższy punkt osiedla – wzgórze Andersa. Po wojnie opustoszałe parcele punktowo uzupełniano blokami mieszkalnymi z wielkiej płyty. W kolejnych latach na osiedlu wyrastać zaczęły domy mieszkalne o niespotykanych wcześniej formach i dekoracjach. Trójkątne szczyty, okrągłe okna, wykusze, wieżyczki, daszki, ceglane podmurówki – oto symbole hubskiego przełomu.

Dziś Huby to osiedle, w którym przedwojenna zabudowa jest często w dość osobliwy sposób przemieszana z budownictwem epoki PRL oraz dzikiego kapitalizmu lat 90. Europejska Noc Literatury będzie okazją, by poznać tę interesującą architektoniczną i historyczną mozaikę dzięki dziesięciu miejscom czytań. Znamy już pierwsze z nich – literatury w doskonałym europejskim wydaniu będzie można posłuchać w znajdującym się w postindustrialnej części osiedla dojo Wrocław Aikikai (ul. Hubska 20) oraz w najmłodszym licealnym budynku w mieście, czyli Liceum Ogólnokształcącym nr V.

Literacka rozgrzewka


Zanim jednak książkowa noc zapadnie na Hubach, organizatorzy zapraszają na literacką rozgrzewkę. 17 maja o godzinie 18:00 w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity odbędzie się prolog ENL-u – przed filmem „Anhell69” kuratorka tegorocznej edycji, Sylwia Chutnik, przeczyta fragment książki „Cantoras” Caroliny de Robertis (tłum. Izabela Matuszewska, Wydawnictwo Albatros). Opowieść o pięciu kobietach, odnajdujących w sobie nawzajem kochanki, przyjaciółki, a wreszcie rodzinę stanie się literackim komentarzem do filmu, w którym śledzimy losy szukającej dla siebie bezpiecznej przestrzeni grupy queerowych, młodych artystów z Medellin.
 

12. edycja Europejskiej Nocy Literatury odbędzie się 19 sierpnia 2023 pod hasłem „Gabinet osobliwości” – po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową, Facebooka oraz Instagram. Organizatorem Europejskiej Nocy Literatury jest Wrocławski Instytut Kultury.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się