W środę przypada 81. rocznica śmieci Edyty Stein w Birkenau

W środę przypada 81. rocznica śmieci Edyty Stein w Birkenau

W środę przypada 81. rocznica śmieci Edyty Stein w Birkenau

Udostępnij

9 sierpnia 1942 roku Niemcy zgładzili w komorze gazowej KL Auschwitz II-Birkenau karmelitankę św. Teresę Benedyktę od Krzyża – Edytę Stein. W przypadającą w środę rocznicę na terenie byłego obozu zostanie zmówiona modlitwa za zgładzonych i o pokój, szczególnie na Ukrainie.

Edyta Stein jest pierwszą Żydówką, która przeszła na katolicyzm i została kanonizowana. Św. Teresa Benedykta od Krzyża jest współpatronką Europy.

Służby prasowe diecezji bielsko-żywieckiej poinformowały w poniedziałek, że modlitwa w intencji pomordowanych oraz o pokój na świecie, a szczególnie na Ukrainie, zmówiona zostanie o godzinie 15.30 przy Pomniku Ofiar Obozu, który znajduje się pomiędzy ruinami dwóch największych komór gazowych i krematoriów w byłym niemieckim obozie Birkenau.

Po modlitwie w kaplicy karmelitanek bosych w Oświęcimiu odbędzie się czuwanie z św. Teresą Benedyktą od Krzyża. Sprawowana tam będzie także uroczysta msza św., której przewodniczył będzie biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

Diecezja podała, że przed modlitwą w byłym obozie, w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, które jest głównym organizatorem obchodów, odbędzie się spotkanie z Amerykanką Teresą Benedyktą McCarthy, uzdrowioną w 1987 roku jako dwuletnie dziecko za wstawiennictwem Teresy Benedykty od Krzyża.

Edyta Stein urodziła się we Wrocławiu w pobożnej rodzinie żydowskiej w 1891 r. Była doktorem filozofii. W wieku 30 lat przeszła na katolicyzm. Dwanaście lat później wstąpiła do zakonu karmelitanek. Przyjęła imię Teresa Benedykta od Krzyża. W wyniku narastających prześladowań Żydów pod koniec 1938 r. została przeniesiona do klasztoru Karmelitanek w Echt na terenie Holandii.

2 sierpnia 1942 r. zakonnica została aresztowana w klasztorze przez gestapo i osadzona w policyjnym obozie tranzytowym Amersfoort. Dwa dni później została przeniesiona do obozu zbiorczego w Westerbork w okupowanej Holandii. Stamtąd Niemcy deportowali zakonnicę - wraz z blisko 1 tys. Żydów - do Auschwitz. Wśród nich znajdowało się kilkudziesięciu ochrzczonych Żydów, a także siostra Edyty - Róża. Transport wyruszył 7 sierpnia 1942 r. i dotarł do obozu w następnym dniu.

Po selekcji na rampie kolejowej, tzw. Judenrampe, znajdującej się pomiędzy obozem macierzystym Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, do obozu skierowano niespełna połowę przywiezionych. Pozostałych, w tym Edytę i Różę, Niemcy zgładzili 9 sierpnia w jednej z pierwszych komór gazowych w Birkenau, tzw. czerwonym lub białym domku. Ofiary czekały na śmierć w niewielkim lasku na terenie obozu.

Papież Jan Paweł II beatyfikował Teresę Benedyktę od Krzyża w 1987 roku. 11 lat później została kanonizowana.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

szf/ dki/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się