W tym tygodniu odbędą się Targi Książki w Katowicach
Ponad 160 wystawców, wielu znanych autorów i dziesiątki wydarzeń – to wszystko będzie można znaleźć na tegorocznych Targach Książki w Katowicach, które odbędą się od 4 do 6 listopada w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Instytut Książki objął wydarzenie swoim patronatem.
Wydarzenie organizuje Fundacji Historia i Kultura, która jest też organizatorem m.in. Targów Książki w Warszawie oraz Targów Książki Historycznej. Współgospodarzem katowickich targów będzie miasto Katowice, a partnerem merytorycznym – Biblioteka Śląska. Gościem specjalnym będzie Ukraina.
Jak podała fundacja, na katowickich targach będzie można znaleźć nowości i bestsellery wszystkich gatunków literackich, książki z zakresu literatury pięknej, faktu, popularnonaukowej i naukowej, a także poradniki, albumy i komiksy. Wydawcy z całej Polski przygotowali ofertę dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a obecność antykwariatów umożliwi uzupełnienie domowych bibliotek o starsze tytuły.
Przez trzy dni w MCK na trzech scenach jednocześnie odbywać się będą spotkania autorskie, panele i debaty, a przy stoiskach będzie można zdobyć autografy pisarzy. Udział w Targach Książki w Katowicach zapowiedzieli m.in.: prof. Jerzy Bralczyk, Zbigniew Rokita, Marek Krajewski, Maciej Siembieda, Katarzyna Bonda, Robert Małecki, Anna Kańtoch, Ryszard Ćwirlej, Sylwia Chutnik, Adam Wajrak, Jarosław Kurski i Nina Majewska-Brown.
Wybrane spotkania targowe będą transmitowane za pośrednictwem kanałów Fundacji Historia i Kultura w mediach społecznościowych. Spotkania na scenach poprowadzą: Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska i Adam Szaja.
Szczególne miejsce w programie katowickich Targów mają zająć spotkania i prezentacje ukraińskich wydawców, autorów i ich książek. Odbędą się spotkania wokół książek dla dzieci, prozy dla dorosłych, poezji, panele o literaturze w czasie wojny oraz o tym, jak o wojnie rozmawiać z dziećmi. Organizatorzy zapraszają na rozmowy m.in. z Tamarą Dudą, Jaroslawą Lytwyn, Tatianą Pjankovą, Iryną Macko, Inguren Guten (Yulia Myronenko) oraz Solomią Mordarowicz.
Ukraińskie autorki i autorów można będzie spotkać na stoisku nr 16 oraz na scenie (Forum 2 w sobotę i niedzielę). Można też będzie kupić książki z oferty takich wydawnictw, jak: Wydawnictwo Starego Lwa, Parasola Publishing, Chas Maistriv, Nebo Publishing i Chytarium – w języku ukraińskim, polskim czy niemieckim.
Będąca partnerem merytorycznym Targów Biblioteka Śląska przygotowała wydarzenia związane ze 100-leciem jej działalności. Będą to np. rozmowa wokół nowego tłumaczenia „Lizystraty” Arystofanesa z udziałem tłumaczki Olgi Śmiechowicz, Moniki Glosowitz, Zbigniewa Kadłubka i Jana Barona oraz spotkanie z Januszem Radwańskim, tłumaczem książki „????? «?????». Radio «Wojna»” Daryny Hładun.
W ramach Śląskiej Akademii Komiksu odbędzie się spotkanie z Markiem Turkiem i Tomaszem Kontnym – twórcami „Wydziału 7” oraz rysownikami Łukaszem Godlewskim i Krzysztofem Budziejewskim (prowadzenie Matylda Sęk-Iwanek i Wacław Forajter), odbędzie się także spotkanie z Karoliną i Piotrem Jakoweńko, autorami książki „Pamięć pogranicza. Opowieści o żydowskim życiu i Zagładzie na Górnym Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim” (prowadzenie Anna Dudzińska).
Organizatorzy zapraszają też na spotkanie ze Zbigniewem Rokitą i Grzegorzem Kulikiem wokół premiery śląskiego przekładu książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Sabina Waszut i Monika Kassner przedstawią swój subiektywny ranking dziesięciu książek o Śląsku, które warto przeczytać.
O promocji i rozwoju śląszczyzny opowiedzą tłumacze Mirosław Syniawa i Rafał Szyma, a Piotr W. Fuglewicz przybliży swoją najnowszą książkę „Cokoły przechodnie. Życiorysy z pogranicza”, będącą zbiorem biogramów mniej znanych Ślązaków i postaci związanych z tym regionem, żyjących i działających w XIX i XX wieku, często zapomnianych bądź świadomie wymazanych z kart historii. Będzie można też spotkać Annę Malinowską, autorkę zbioru reportaży „Od Katowic idzie słońce”.
Stowarzyszenie Śląscy Blogerzy Książkowi przeprowadzi na Targach wymianę książek: wymienić będzie można beletrystykę z lat 2010-2022, w tym kryminały, romanse czy książki dla młodzieży. Na stoisku Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce będzie można otrzymać komiks „Paneuropa vs. Zmory Przeszłości”. Swoje stoisko będzie też miało m.in. Wydawnictwo IPN.
źródło: PAP, Mateusz Babak
Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna