W tym tygodniu odbędą się Targi Książki w Katowicach

W tym tygodniu odbędą się Targi Książki w Katowicach

W tym tygodniu odbędą się Targi Książki w Katowicach

Udostępnij

Ponad 160 wystawców, wielu znanych autorów i dziesiątki wydarzeń – to wszystko będzie można znaleźć na tegorocznych Targach Książki w Katowicach, które odbędą się od 4 do 6 listopada w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Instytut Książki objął wydarzenie swoim patronatem.

Wydarzenie organizuje Fundacji Historia i Kultura, która jest też organizatorem m.in. Targów Książki w Warszawie oraz Targów Książki Historycznej. Współgospodarzem katowickich targów będzie miasto Katowice, a partnerem merytorycznym – Biblioteka Śląska. Gościem specjalnym będzie Ukraina.

Jak podała fundacja, na katowickich targach będzie można znaleźć nowości i bestsellery wszystkich gatunków literackich, książki z zakresu literatury pięknej, faktu, popularnonaukowej i naukowej, a także poradniki, albumy i komiksy. Wydawcy z całej Polski przygotowali ofertę dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a obecność antykwariatów umożliwi uzupełnienie domowych bibliotek o starsze tytuły.

Przez trzy dni w MCK na trzech scenach jednocześnie odbywać się będą spotkania autorskie, panele i debaty, a przy stoiskach będzie można zdobyć autografy pisarzy. Udział w Targach Książki w Katowicach zapowiedzieli m.in.: prof. Jerzy Bralczyk, Zbigniew Rokita, Marek Krajewski, Maciej Siembieda, Katarzyna Bonda, Robert Małecki, Anna Kańtoch, Ryszard Ćwirlej, Sylwia Chutnik, Adam Wajrak, Jarosław Kurski i Nina Majewska-Brown.

Wybrane spotkania targowe będą transmitowane za pośrednictwem kanałów Fundacji Historia i Kultura w mediach społecznościowych. Spotkania na scenach poprowadzą: Jerzy Kisielewski, Szymon Kloska i Adam Szaja.

Szczególne miejsce w programie katowickich Targów mają zająć spotkania i prezentacje ukraińskich wydawców, autorów i ich książek. Odbędą się spotkania wokół książek dla dzieci, prozy dla dorosłych, poezji, panele o literaturze w czasie wojny oraz o tym, jak o wojnie rozmawiać z dziećmi. Organizatorzy zapraszają na rozmowy m.in. z Tamarą Dudą, Jaroslawą Lytwyn, Tatianą Pjankovą, Iryną Macko, Inguren Guten (Yulia Myronenko) oraz Solomią Mordarowicz.

Ukraińskie autorki i autorów można będzie spotkać na stoisku nr 16 oraz na scenie (Forum 2 w sobotę i niedzielę). Można też będzie kupić książki z oferty takich wydawnictw, jak: Wydawnictwo Starego Lwa, Parasola Publishing, Chas Maistriv, Nebo Publishing i Chytarium – w języku ukraińskim, polskim czy niemieckim.

Będąca partnerem merytorycznym Targów Biblioteka Śląska przygotowała wydarzenia związane ze 100-leciem jej działalności. Będą to np. rozmowa wokół nowego tłumaczenia „Lizystraty” Arystofanesa z udziałem tłumaczki Olgi Śmiechowicz, Moniki Glosowitz, Zbigniewa Kadłubka i Jana Barona oraz spotkanie z Januszem Radwańskim, tłumaczem książki „????? «?????». Radio «Wojna»” Daryny Hładun.

W ramach Śląskiej Akademii Komiksu odbędzie się spotkanie z Markiem Turkiem i Tomaszem Kontnym – twórcami „Wydziału 7” oraz rysownikami Łukaszem Godlewskim i Krzysztofem Budziejewskim (prowadzenie Matylda Sęk-Iwanek i Wacław Forajter), odbędzie się także spotkanie z Karoliną i Piotrem Jakoweńko, autorami książki „Pamięć pogranicza. Opowieści o żydowskim życiu i Zagładzie na Górnym Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim” (prowadzenie Anna Dudzińska).

Organizatorzy zapraszają też na spotkanie ze Zbigniewem Rokitą i Grzegorzem Kulikiem wokół premiery śląskiego przekładu książki „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Sabina Waszut i Monika Kassner przedstawią swój subiektywny ranking dziesięciu książek o Śląsku, które warto przeczytać.

O promocji i rozwoju śląszczyzny opowiedzą tłumacze Mirosław Syniawa i Rafał Szyma, a Piotr W. Fuglewicz przybliży swoją najnowszą książkę „Cokoły przechodnie. Życiorysy z pogranicza”, będącą zbiorem biogramów mniej znanych Ślązaków i postaci związanych z tym regionem, żyjących i działających w XIX i XX wieku, często zapomnianych bądź świadomie wymazanych z kart historii. Będzie można też spotkać Annę Malinowską, autorkę zbioru reportaży „Od Katowic idzie słońce”.

Stowarzyszenie Śląscy Blogerzy Książkowi przeprowadzi na Targach wymianę książek: wymienić będzie można beletrystykę z lat 2010-2022, w tym kryminały, romanse czy książki dla młodzieży. Na stoisku Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce będzie można otrzymać komiks „Paneuropa vs. Zmory Przeszłości”. Swoje stoisko będzie też miało m.in. Wydawnictwo IPN.

źródło: PAP, Mateusz Babak

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się