Wydawnictwo Jedność
 "Camino znaczy droga", Bohdan Gumowski

"Camino znaczy droga", Bohdan Gumowski

W wydawnictwie Jedność: "Camino znaczy droga" - nowa książka Bohdana Gumowskiego

Udostępnij

Z przyjemnością prezentujemy wyjątkową książkę Bohdana Gumowskiego pt. Camino znaczy droga. To zbiór opowiadań osadzonych na osobistym dwukrotnym doświadczeniu przez autora pieszej pielgrzymki do grobu Świętego Jakuba w Santiago de Compostela.

Forma opowiadań ma także sens symboliczny, bo jak twierdzi autor, w istocie każdy z nas jest homo viator czyli człowiekiem wędrownym, nie w znaczeniu fizycznym, a mentalnym każdy ma swoją Drogę.

Nota o książce:

Każdy z nas ma swoją drogę, którą – czy chce tego, czy nie – wędruje przez życie. Piętrzą się na niej przeszkody. Co chwilę stajemy na rozstajach i dokonujemy wyboru. Pielgrzymowanie zostało wpisane w tę drogę życia człowieka niezależnie od religii i wyznawanych wartości. Wędrujemy więc do miejsc wyjątkowych związanych z osobą czy wydarzeniem. Chrześcijanie, prawosławni i Żydzi do Jerozolimy, muzułmanie do Mekki, buddyści do Bodh Gaja. Dla chrześcijan celem pielgrzymek są także sanktuaria związane z objawieniami bądź miejscem spoczynku świętych. Jednym z takich sanktuariów, do którego od ponad tysiąca lat podążają pielgrzymi – a obecnie każdego roku dociera ich pieszo ponad 200 tysięcy – jest grób świętego Jakuba Apostoła, Syna Gromu, w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Autor książki dwukrotnie wędrował z Francji, różnymi drogami, przez całą Hiszpanię do miejsca spoczynku Apostoła,  a plonem tych pielgrzymek jest zbiór dwunastu krótkich opowiadań zamieszczonych w książce. Do Santiago de Compostela wierni pielgrzymują najczęściej samotnie. W drodze, która może liczyć od stu do kilku tysięcy kilometrów, jest czas na wyciszenie, oderwanie od nerwowej rzeczywistości, czas na kontemplację, na spojrzenie na siebie i otaczający świat z dystansem, którego tak często brakuje w zabieganej codzienności. Ta książka nie jest przewodnikiem po Camino. Nie jest także poradnikiem dla chcących się udać na kilkusetkilometrową pielgrzymkę. Jest natomiast swoistą refleksją nad życiem, drogą i przemijaniem.

Kilka słów o autorze:

Bohdan Gumowski – dziennikarz Radia Kielce, reportażysta radiowy, autor i reżyser słuchowisk, wydał  zbiór opowiadań i słuchowisk „Gniazdo”. Dwukrotnie pielgrzymował z Francji do grobu św. Jakuba  w Santiago de Compostela drogami: Camino Francaise oraz Camino Norte. Był także szybownikiem, żeglarzem i maratończykiem.

Odbiorcy

- osoby, które oczekują czegoś więcej niż tylko relacji z drogi pielgrzymkowej

- czytelnicy, którzy chcieliby zrozumieć, czym jest Camino

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę

- by odnaleźć duchowość pielgrzymowania

- aby spróbować doświadczyć przeżyć niesionych przez Camino

6. Festiwal "Inspirowane górami" im. Macieja Berbeki - Zakopane

Wydarzenia towarzyszące: 19.10 czwartek Astoria - Willa Literatów. Droga do Białego 12 godz. 18.00 - 19.30 "Literacka Wędrówka Szlakiem Niezwykłym" Spotkanie z pisarzem, dziennikarzem, reportażystą i reżyserem radiowym Bohdanem Gumowskim. W trakcie autor opowie o swojej książce "Camino znaczy droga". Opowie też o swoich górskich wyprawach w Polsce i nie tylko.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się