W Zeszytach  Literackich  przewodnik po Trieście

W Zeszytach Literackich przewodnik po Trieście

W Zeszytach Literackich przewodnik po Trieście

Udostępnij

Zachęcamy do wakacyjnej lektury tekstów o Trieście z cyklu „Portrety miast” zamieszczonych w „Zeszytach Literackich” 90

Symbolem Triestu jest niewątpliwie Italo Svevo, autor pionierskich powieści psychologicznych. Pisarz przez większość życia pozostawał nieznany szerszej publiczności. Odkrył go dopiero młody krytyk, a późniejszy noblista, Eugenio Montale. Prezentujemy jego szkic z 1925 r. pt. „W hołdzie Italo Svevo”, który dał początek trwającej do dziś literackiej sławie Sveva. Niestety sam pisarz nie zdołał się nią długo nacieszyć – trzy lata później zginął w wypadku samochodowym.

Svevo był blisko związany z Jamesem Joycem, przebywającym przez kilka lat na emigracji w Trieście. Włoch wygłosił odczyt na cześć swego przyjaciela – „Ulisses urodził się w Trieście”, który rzuca światło na ten okres twórczości irlandzkiego powieściopisarza.

Teksty Joyce'a, Svevo i wielu innych autorów opublikowaliśmy w naszym literackim przewodniku „Triest i okolice”. Zawarte tam fragmenty nie były wcześniej drukowane w języku polskim, zostały przetłumaczone po raz pierwszy specjalnie dla „Zeszytów Literackich”.

Marcin Gmys opowiada historię wychowanego w Trieście Ferruccia Busoniego, wirtuoza fortepianu, kompozytora i prekursora muzyki współczesnej. Franck Venaille opisuje jak na triesteńskich pisarzy wpływała przesiąknięta pieniądzem i chęcią zysku atmosfera tego handlowego miasta.

Za to z tekstu Roberto Bazlena dowiadujemy się o nastrojach panujących w wielokulturowym Trieście podczas ostatnich lat trwania Austro-Węgier.

Zachęcamy do czytania!
» czytaj
zl_90
„Zeszyty Literackie” nr 90
Literacki przewodnik po TRIEŚCIE

Autorzy: James Joyce, Claudio Magris, Eugenio Montale, Italo Svevo

Triesteńskie historie: Casanova, Stendhal, Schiele, Winckelmann
» kup teraz

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się