Warstwy solidarne z Ukrainą

Warstwy solidarne z Ukrainą

Warstwy solidarne z Ukrainą

Udostępnij

Szanowne i Szanowni,
pozwalam sobie napisać tego maila z uwagi na Wasze związki z Wydawnictwem Warstwy. Dzisiaj w naszym wydawnictwie rozpoczęliśmy akcję, w ramach której wpływy ze sprzedaży warstwowych książek ukraińskich autorek i autorów, w całości pójdą na rzecz pomocy ofiarom wojny w Ukrainie.

Najpewniej zebrane środki przekażemy Polskiej Akcji Humanitarnej, ale z uwagi, że działamy w ramach instytucji miejskiej, musimy w tym celu dopełnić kilka formalności. Stąd na ten moment nie podajemy nazwy organizacji, która ostatecznie otrzyma zebrane środki. 

W poniedziałek 28 lutego działające w strukturach Wrocławskiego Domu Literatury Wydawnictwo Warstwy uruchomiło akcję, w ramach której dochód ze sprzedaży książek ukraińskich autorek i autorów publikujących w Warstwach w całości zostanie przeznaczony na rzecz pomocy ofiarom wojny w Ukrainie.

Pierwsza książka tłumaczona z ukraińskiego ukazała się w Warstwach z początkiem 2018 roku i była to „Saga Lwowska” Petro Jacenki. Od tego czasu w oficynie wydano siedem kolejnych pozycji, a w portfolio wydawnictwa znajdziemy najważniejsze nazwiska dla ukraińskiej literatury: Jurija Andruchowycza, Wiktorię Amelinę, Andrija Bondara, Tanię Malarczuk, Jurija Wynnyczuka oraz Serhija Żadana i wspomnianego już Jacenkę.

Od samego początku za ideą wydawania ukraińskich książek stoi chęć lepszego zrozumienia i poznania naszych wschodnich sąsiadów. Ukraina to z jednej strony kraj nam bardzo bliski (kulturowo i geograficznie), z drugiej – przez skomplikowaną historię i trudne relacje łączące nasze kraje – wiedza na jego temat wciąż nadmiernie bazuje na stereotypach i skrawkach informacji, co powoduje, że nadal wiemy o naszych sąsiadach zbyt mało. Czytając ukraińskie książki, nie tylko obcujemy ze znakomitą literaturą, ale uzmysławiamy sobie, jak jest ona ważna dla kultury europejskiej. Mamy okazję lepiej poznać i zrozumieć ukraińską historię i ukraińską duszę, mamy też szansę odkryć dzieje państwowości ukraińskiej („Zapomnienie” Tani Malarczuk), co w ostatnim czasie zdaje się być niezwykle istotne, czy poznać różnorodne spojrzenia na początki wojny w Donbasie („Magnetyzm” Petro Jacenki).

Środki zgromadzone w ramach akcji zostaną przekazane organizacjom pozarządowym, które niosą pomoc osobom w Ukrainie oraz uchodźcom wojennym przyjeżdżającym do Polski. Akcja obejmuje egzemplarze dostępne na stronie Wydawnictwa Warstwy (www.wydawnictwowarstwy.pl) oraz te, które kupić można w księgarniach internetowych i stacjonarnych.

Oto książki objęte akcją:

? 1. Wiktoria Amelina, „Dom dla Doma”, tłum. Katarzyna Kotyńska
https://tiny.pl/9f39j
? 2. Jurij Andruchowycz, „Kochankowie Justycji”, tłum. Katarzyna Kotyńska, Ola Hnatiuk
https://tiny.pl/9pj2d
? 3. Andrij Bondar, „Cerebro”, tłum. M. Piotrowski W. Butewicz
https://tiny.pl/9l6rw
? 4. Petro Jacenko, „Magnetyzm”, tłum. Marcin Gaczkowski
https://tiny.pl/991ln
? 5. Petro Jacenko, „Saga lwowska”, tłum. Iwona Boruszkowska
https://tiny.pl/9l69m
? 6. Tania Malarczuk, „Zapomnienie”, tłum. Marcin Gaczkowski
https://tiny.pl/9pqmz
? 7. Jurij Wynnyczuk, „Lutecja”, tłum. Bohdan Zadura
https://tiny.pl/9chkn
? 8. Serhij Żadan, „Antena”, tłum. Bohdan Zadura
https://tiny.pl/91356


FB:  https://www.facebook.com/warstwy/photos/a.1432755193641917/3079147582335995


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się