Ważna książka: Marta Grzywacz "Blizny". Prawdziwa historia "królików" z Ravensbrück

Ważna książka: Marta Grzywacz "Blizny". Prawdziwa historia "królików" z Ravensbrück

Ważna książka: Marta Grzywacz "Blizny". Prawdziwa historia "królików" z Ravensbrück.

Udostępnij

 Wydawnictwo WAB zapowiada pierwszy reportaż przybliżający mało znaną historię kobiet poddawanych eksperymentom medycznym w obozie w Ravensbrück autorstwa Marty Grzywacz

pt. "Blizny. Prawdziwa historia »królików« z Ravensbrück”.

 

 

 

 Nota o książce:

Nowa książka Marty Grzywacz – autorki obsypanego nagrodami reportażu Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld – po raz pierwszy opowiada mało znaną historię kobiet poddawanych eksperymentom medycznym w obozie w Ravensbrück i w ogóle nieznaną historię ich powojennego leczenia w USA.

Dwudziestego trzeciego września 1941 roku do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück przyjeżdża transport czterystu młodych polskich działaczek ruchu oporu z więzień w Lublinie i Warszawie. Nowo przybyłe muszą zmierzyć się z obozową rzeczywistością, głodem, bólem, strachem i śmiercią.

Niektóre z kobiet zostają zakwalifikowane do eksperymentów pseudomedycznych. Wbrew swojej woli poddawane są doświadczeniom zagrażającym ich życiu i zdrowiu, stając się królikami doświadczalnymi w rękach nazistowskich lekarzy. Po odzyskaniu wolności tzw. „króliki” (tak mówiły same o sobie, tak nazywały je inne więźniarki i władze obozu) przez lata pozostawały same ze swoimi doświadczeniami, wspomnieniami, dramatami. Nikt ich naprawdę nie leczył, nikt nie chciał słuchać ich opowieści.

Blizny. Prawdziwa historia „królików” z Ravensbrück to wstrząsający i przejmujący reportaż o nazistowskim okrucieństwie i lekarzach w służbie Hitlera. O sile przetrwania i odwadze więźniarek, która pozwoliła im się zbuntować. To także świadectwo solidarności kobiet z różnych krajów i wspomnienie o pewnej amerykańskiej filantropce, która po wojnie postanowiła pomóc ofiarom eksperymentów w leczeniu ich blizn na ciele i duszy.

W księgarniach od 13 kwietnia 2022 r.

Kilka słów o autorce:

Marta Grzywacz – dziennikarka i publicystka historyczna, absolwentka Wydziału Prawa UW. Publikuje w „Gazecie Wyborczej” i „Newsweeku”, pisze głównie o historii XX wieku. Jej pierwsza książka, Obrońca skarbów. Karol Estreicher w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki, zdobyła nagrodę internautów dla najlepszej książki historycznej 2017 r. w plebiscycie „Historia Zebrana”. Opublikowana w 2020 r. Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld przyniosła autorce nagrodę „Juliusz” dla najlepszej biografii 2020 r., I Nagrodę KLIO przyznawaną przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej oraz nagrodę publiczności na Festiwalu Reportażu w Lublinie.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się