We Wrocławiu powołano do życia Sieć Światowych Stolic Książki UNESCO

We Wrocławiu powołano do życia Sieć Światowych Stolic Książki UNESCO

We Wrocławiu powołano do życia Sieć Światowych Stolic Książki UNESCO

Udostępnij

W czwartek 22 września w Starym Ratuszu odbyła się uroczystość podpisania Deklaracji Założycielskiej Sieci Światowych Stolic Książki UNESCO, do której – jako jedyne miasto w Polsce – przystąpił również Wrocław. Poza stolicą Dolnego Śląska do sieci weszło też 14 innych miast. Nowa sieć współpracy międzynarodowej ma za zadanie kreować wspólne projekty i programy wspierające m.in. rozwój czytelnictwa czy edukację poprzez literaturę.

Deklarację Założycielską Sieci Światowych Stolic Książki UNESCO zdecydowało się podpisać 15 miast. Są to: Akra, Antwerpia, Ateny, Buenos Aires, Guadalajara, Incheon, Kuala Lumpur, Madryt, Montreal, Lubljana, Strasbourg, Szardża, Tbilisi oraz Turyn. Poza reprezentantami miast-sygnatariuszy we Wrocławiu pojawili się także wysocy przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO), Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców (IPA), Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA) i Międzynarodowego Stowarzyszenia Autorów (IAF).

Wrocław reprezentował wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur, który w swoim powitalnym przemówieniu podkreślał wagę literatury:
Chciałbym zwrócić szczególną uwagę na jeden z zapisów Karty. Mówi się w nim, że książki są unikatowymi obiektami kultury i budują tolerancję, wzajemne zrozumienie, dialog, pokój i pomagają nam kreować wspólną przyszłość. Uważam, że świat bardzo potrzebuje dzisiaj tych wszystkich wartości, a szczególnie w kontekście wczorajszych kolejnych smutnych wiadomości, pokoju. Jestem pewien, że wyrażam nadzieję nas wszystkich tutaj, reprezentujących miasta z czterech kontynentów, że już niedługo, po zwycięstwie nad agresorem, dołączy do grona Światowych Stolic Książki miasto ukraińskie”.

Idea Światowych Stolic Książki UNESCO stanowi uzupełnienie i jednocześnie rozwinięcie koncepcji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO, największego święta literatury i czytelnictwa, które po raz pierwszy obchodzone było 23 kwietnia 1995 roku. W 2001 UNESCO powołało pierwszą Światową Stolicę Książki – Madryt – na roczną kadencję, która zawsze rozpoczyna się właśnie w Światowy Dzień Książki. Kolejne miasta-stolice otrzymują ten tytuł jako nagrodę za przygotowanie wyróżniających się programów promujących książki i czytelnictwo. Wrocław nosił zaszczytny tytuł Światowej Stolicy Książki w 2016 roku. Obecnie Stolicą jest Guadalajara, w 2023 będzie nią Akra, a w 2024 – Strasbourg.
W tym roku UNESCO we współpracy z byłymi Stolicami zdecydowało o powołaniu nowej literackiej sieci międzynarodowej, która programowo i geograficznie uzupełni cele i zadania istniejącej już Sieci Miast Kreatywnych UNESCO (Wrocław wchodzi w jej skład jako Miasto Literatury od 2019). Nowa Sieć Światowych Stolic Książki UNESCO skupiająca w swoich szeregach byłe, obecne i przyszłe Światowe Stolice Książki ma za zadanie wykorzystać potencjał, doświadczenie i zaangażowanie miast-założycieli do kreowania wspólnych projektów i programów budujących społeczną świadomość wagi, jaką dla współczesnego świata mają: literatura i jej twórcy, rynek książki, podnoszenie kompetencji czytelniczych czy walka z analfabetyzmem.


„Sieć Światowych Stolic Książki wierzy, że książki i opowieści posiadają ogromną moc wzmacniania i przemiany zarówno jednostek, jak i społeczeństw. Każdy człowiek ma prawo dostępu do książek, które są kluczowym elementem edukacji i życia kulturalnego wspólnoty, ma prawo do cieszenia się nimi i czerpania z nich korzyści” – czytamy w Deklaracji Założycielskiej Sieci.

Dostęp do książek przyczynia się do poszerzania wiedzy społeczeństw na temat światowego dziedzictwa, sprzyja budowaniu zrozumienia, tolerancji, dialogu i pokoju, pomaga rozwijać krytyczne myślenie, budować niezależność i wolność. Szeroko rozumiane rozwijanie kompetencji literackich dzieci i dorosłych daje możliwości pełnego korzystania z kultury książki i powinno być prawem dostępnym dla wszystkich. Stanowi też ważne uzupełnienie procesu edukacji i przyczynia się do eliminacji ubóstwa. Sieć planuje także promować m.in. zrównoważone pod względem ochrony środowiska praktyki wydawnicze oraz wspierać wymianę międzynarodową, w tym mobilność pisarek/pisarzy, tłumaczek/tłumaczy i przedstawicielek/przedstawicieli przemysłów książki.

Cały tekst Deklaracji Założycielskiej Sieci Światowych Stolic Książki UNESCO, który przybliża ideę projektu został opublikowany na www.wroclaw.literatura.pl

Wrocław po podpisaniu Deklaracji stał się pierwszym miastem w Polsce, które współtworzy obie literackie sieci UNESCO. Fakt ten nie tylko podkreśla wagę, jaką stolica Dolnego Śląska przywiązuje do rozwoju miasta przez kulturę, w tym wypadku literaturę, ale także staje się następną szansą, dzięki której Wrocław pogłębi współpracę międzynarodową, skorzysta ze sprawdzonych rozwiązań innych Stolic oraz wspólnie z nimi będzie starać się o zewnętrzne finansowanie.

Podpisanie Deklaracji Założycielskiej Sieci Światowych Stolic Książki UNESCO odbyło się we Wrocławiu z inicjatywy Wrocławskiego Domu Literatury.
 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się