Według badania tradycyjny druk jest lepszy niż cyfrowy, zwłaszcza dla dzieci

Według badania tradycyjny druk jest lepszy niż cyfrowy, zwłaszcza dla dzieci

Według badania tradycyjny druk jest lepszy niż cyfrowy, zwłaszcza dla dzieci

Udostępnij

Tradycyjne drukowane publikacje przynoszą czytelnikowi większe korzyści niż materiały cyfrowe, zwłaszcza jeżeli czytelnik jest dzieckiem – poinformował w piątek portal „The Guardian”. Portal przytacza wnioski, jakie hiszpańscy naukowcy wyciągnęli z metaanalizy badań czytelniczych opublikowanych po 2000 roku.

Z badań przeprowadzonych przez specjalistów z Uniwersytetu w Walencji wynika, że czytanie tradycyjnie drukowanych tekstów znacząco wpływa na umiejętność rozumienia tekstu, podczas gdy czytanie materiałów cyfrowych nie ma takiego wpływu. Badania dotyczyły czytania dla przyjemności, podejmowanego dobrowolnie.

„Związek między częstotliwością czytania cyfrowego w czasie wolnym a umiejętnościami rozumienia tekstu jest bliski zeru” – powiedział autor badań Ladislao Salmeron. Może to jego zdaniem wynikać z faktu, że „jakość językowa tekstów cyfrowych jest zwykle niższa niż spotykana w tekstach drukowanych”. Np. teksty w mediach społecznościowych mogą być pozbawione złożonej składni i rozumowania.

Także „sposób czytania” tekstów cyfrowych może być płytszy, a szybkie „skanowanie” tekstu wzrokiem jest powszechne. Może to oznaczać, że czytelnik „nie jest całkowicie zanurzony w narracji lub nie wychwytuje w pełni złożonych relacji w tekście informacyjnym” – twierdzi Salmeron.

Badanie, opublikowane w „Review of Educational Research”, wykazało również znaczącą różnicę związaną z wiekiem czytelnika. Zdaniem autorów w przypadku uczniów szkół podstawowych istnieje negatywny związek między czytaniem cyfrowym a zrozumieniem. Jednak dla starszej młodzieży – uczniów szkół średnich i studentów – zależność ta się odwraca.

Salmeron sądzi, że młodsze dzieci gorzej radzą sobie z czynnikami rozpraszającymi, które mogą towarzyszyć czytaniu na urządzeniu cyfrowym. Dodatkowo – stwierdzili badacze – młodsze dzieci korzystające głównie z lektury materiałów cyfrowych słabiej przyswajają trudniejsze słownictwo „w krytycznym okresie, kiedy przechodzą od nauki czytania do czytania w celu uczenia się”.

Naukowcy nie są przeciwni czytaniu cyfrowemu – twierdzą autorzy metaanalizy. Wnioskują jednak, że „cyfrowe nawyki czytelnicze nie opłacają się tak bardzo, jak czytanie druku. Dlatego też szkoły powinny kłaść większy nacisk na czytanie słowa drukowanego niż cyfrowego, zwłaszcza w przypadku młodszych czytelników”.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się