Zmarł poeta i kompozytor Jerzy Mamcarz

Zmarł poeta i kompozytor Jerzy Mamcarz

Zmarł poeta i kompozytor Jerzy Mamcarz

Udostępnij

W niedzielę w wieku 71 lat zmarł Jerzy Mamcarz, poeta, kompozytor, pieśniarz, satyryk, prezes Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR. Był dyrektorem artystycznym Festiwalu im. Jonasza Kofty „Moja Wolności” i Festiwalu Polskiej Piosenki „Kryształowy Kamerton”. O śmierci artysty poinformował ZAKR.

„Bardzo smutna informacja! Zmarł Jerzy Mamcarz, prezes ZAKR, poeta, kompozytor, pieśniarz, satyryk, konferansjer, działacz społeczny, dyrektor festiwali »Kryształowy Kamerton« i »Moja Wolności« im. Jonasza Kofty" – poinformował w niedzielę wieczorem w mediach społecznościowych Związek Polskich Autorów i Kompozytorów (ZAKR).

Jerzy Mamcarz urodził się 31 lipca 1952 roku w Mielcu. Był absolwentem Politechniki Krakowskiej.

Był członkiem Związku Artystów Scen Polskich, członkiem Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR – sekcja literacka. Od 2020 roku był prezesem ZAKR. Należał do Stowarzyszenia Artystów Wykonawców STOART, był też członkiem Zarządu Związku Zawodowego Twórców Kultury, prezesem Stowarzyszenia Warszawska Scena Bardów.

W biografii zamieszczonej na stronie artysty czytamy, że był on laureatem konkursów i przeglądów m.in. w Myśliborzu, Olsztynie, Toruniu, Wałczu, Tarnowie, Krakowie, Rzeszowie. Uczestniczył w wielu Warsztatach Piosenkarskich w Lublińcu.

W latach 1980-1981 był członkiem Kabaretu Piwnica pod Baranami. W latach 1983-1988 pracował w kabarecie Ostatnia Zmiana przy ZPR Warszawa m.in. z Janem Himilsbachem, Anitą Dymszówną, Jerzym Cnotą i Bronisławem Wrocławskim. Po egzaminach w 1982 roku u prof. Aleksandra Bardiniego w latach 1988-1989 współpracował z Młodzieżową Agencją Koncertową w Warszawie m.in. dając koncerty z Tomaszem Raczkiem pt. „Ze sztuką na Ty”. Od 1990 roku wykonywał autorskie, poetycko-satyryczne recitale.

Był laureatem festiwali piosenki poetyckiej m.in. Śpiewajmy Poezję w Olsztynie, Spotkań Twórców i Wykonawców Piosenki Autorskiej w Myśliborzu, Festiwalu Piosenki Młodzieżowej w Toruniu, Konkursów O Laur Pogórza w Tarnowie oraz Old Meeting Folk w Krakowie.

Łączył nastrojową poezję z satyrą. Wykonywał recitale autorskie i sięgał po twórczość współczesnych polskich poetów: Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, ks. Jana Twardowskiego, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza, Stanisława Barańczaka). W 2016 roku wydał płytę „Romans na łyżworolkach”.

W 2022 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

źródło: PAP, Maciej Replewicz

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się