Wesprzyjmy rodaków na Litwie: brakuje polskich książek i podręczników.Pomóżmy!

Wesprzyjmy rodaków na Litwie: brakuje polskich książek i podręczników. Pomóżmy!

Wesprzyjmy rodaków na Litwie: brakuje polskich książek i podręczników Pomóżmy!

Udostępnij

Szanowni Państwo, dwa dni temu jak pisano na stronie Centrum Życia i Rodziny, ich kalendarze stały się bardzo dobrym i wartościowym prezentem. Dziś chcemy Państwu opowiedzieć, jak wprowadzono te słowa w czyn, i poprosić o wsparcie prezentu, który chcemy przekazać Polakom na Wschodzie.

Zgodnie z zapowiedzią ponad 10 000 kalendarzy „Perły dziedzictwa. Zamki i pałace Rzeczypospolitej Polskiej” powędrowało do naszych rodaków na Litwie. I podobnie, jak miało to miejsce poprzednim razem, wywołały one niemało emocji.

Kalendarze trafiły już do Polaków mieszkających w rejonie Wilna, do polskich parafii, szkół, a przede wszystkim do zwykłych polskich rodzin. Tam, w domach, w których polskość jest często szczególnie kultywowana, nasze kalendarze są sposobem na podtrzymanie więzi z Ojczyzną, polskiego ducha i tożsamości narodowej.

Proszę sobie tylko wyobrazić, jak ważny przekaz płynie z takiego drobnego upominku dla młodego pokolenia! To wspaniała pomoc w budowaniu w tych młodych ludziach patriotyzmu, kształtowaniu w nich dumy z polskości, pamięci i wiedzy o Polsce. To także skondensowana, treściwa i rozpalająca wyobraźnię lekcja historii, bo każde zdjęcie zamku i każdy opis jego dziejów to fragment opowieści o sile Polski, o wybitnych Polakach, ale też o tych ciemniejszych kartach: wojnach, podbojach i sporach, które także przecież tę naszą historię i państwowość kształtowały.

Na tym przekazie wartości zależało nam szczególnie, bo zdajemy sobie sprawę, jak trudno jest podtrzymywać je w dzisiejszych czasach i zaszczepiać w sercach dzieci i młodzieży. Ale też wiemy, jak bardzo jest to potrzebne, zwłaszcza teraz, w momencie niepokojów i trudności, kiedy nadszarpnięte jest nasze poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

Dlatego postanowiliśmy zrobić coś więcej.

Chcemy zasilić biblioteki szkolne w placówkach na Wileńszczyźnie o nowe pozycje książkowe, przede wszystkim o lektury należące do kanonu polskiej literatury!

Chcę pomóc polskiej młodzieży na Litwie!

Pani Renata Cytacka, polityk i działaczka społeczna, prezes Forum Rodziców Szkół Polskich Rejonu Solecznickiego, którą być może pamiętacie Państwo chociażby z naszej ubiegłorocznej akcji, poprosiła nas o tego rodzaju pomoc, ponieważ polskie szkoły na Litwie nieustannie mierzą się z dużymi problemami w funkcjonowaniu.

To nie tylko problemy natury politycznej – choć niestety i w tym względzie Polacy na Litwie napotykają się wciąż ze znacznymi ograniczeniami. Przede wszystkim są to kłopoty finansowe i logistyczne.

Rodzice, nauczyciele i wychowawcy polskich dzieci dokładają starań, aby zapewnić im możliwość nauki w języku ojczystym na najwyższym poziomie, a jednocześnie przekazywać dziedzictwo kulturowe naszej Ojczyzny, kultywować polskie tradycje. Problemem jest już choćby znalezienie odpowiednich podręczników, dostosowanych do potrzeb uczniów, a jednocześnie napisanych poprawną polszczyzną. Skala tych potrzeb jest bardzo duża.

W ostatniej rozmowie z panią Renatą usłyszałem, że w niektórych szkołach uczniowie nie mają dostępu do lektur, które według programu powinni omówić, ponieważ w szkolnej bibliotece znajduje się tylko jeden egzemplarz danej książki.

W tej sytuacji nauczyciele borykają się z dużymi utrudnieniami: jak bowiem wymagać, aby wszyscy uczniowie przeczytali lekturę, jeśli nie jest ona dostępna? Kupienie takiej książki nie jest często możliwe, poza tym jest to zawsze dodatkowy wydatek, na który nie wszystkie rodziny mogą sobie pozwolić.

Dlatego chcielibyśmy z Państwa pomocą wesprzeć polskie dzieci i młodzież na Litwie, ofiarowując bibliotekom książki – zwłaszcza te, które znajdują się na liście lektur, oraz podręczniki do języka polskiego.

Na pewno zdajecie sobie Państwo sprawę, jak cenna byłaby taka pomoc. To nie tylko dostarczenie ciekawych lektur, ale także otwarcie przed dziećmi i młodzieżą możliwości lepszego poznania piękna ojczystej mowy i poznania niezwykłych, pobudzających wyobraźnię historii. Ale co najważniejsze: w tym wypadku to po prostu umożliwienie tym dzieciom dalszej edukacji po polsku.

Jednocześnie będzie to znak naszej nieustannej pamięci o rodakach na Litwie i troski o nich, szczególnie w czasie, kiedy zarówno Polska, jak i Litwa są narażone na polityczne niepokoje i niepewność.

Dlatego bardzo Państwa proszę o wsparcie naszej inicjatywy zakupu książek dla Polaków na Litwie poprzez datek w wysokości 30 zł, 60 zł czy nawet 100 zł lub 200 zł albo innej, którą uznają Państwo za właściwą.

Wspieram zakup książek dla Polaków na Litwie!

Tym drobnym gestem możemy dać naprawdę wiele. Zwłaszcza, że Święta Bożego Narodzenia są właśnie szczególnym czasem obdarowywania.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję za Państwa zaangażowanie i zachęcam do włączenia się w naszą akcję!

Serdecznie pozdrawiam

 

PS Oczywiście, jeśli chcieliby Państwo, aby nasz kalendarz znalazł swoje miejsce również w Państwa domu, zachęcam do zamówienia go na stronie RokzRodzina.pl


PPPS Przypomnę, że darowizny złożone na cele statutowe Centrum Życia i Rodziny do końca grudnia, będzie można odliczyć od dochodu w rozliczeniu podatkowym za rok 2022. Dlatego zachęcam do skorzystania z tej możliwości i wsparcia naszych działań jeszcze w tym miesiącu.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się