Rynek ksiązki
Prof. Wydra - Instytut Filologii Polskiej Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań

Prof. Wydra - Instytut Filologii Polskiej Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Poznań

Wielkie odkrycie profesora Wydry

Udostępnij

W jednej z europejskich bibliotek uniwersyteckich odnaleziono nieznane drukowane wydanie Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią z 1542 roku (Kraków, Maciej Szarfenberg). Odkrycia dokonał profesor Wiesław Wydra z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W odróżnieniu od znanej dotąd wersji dialogu z rękopisu płockiego przekaz ten zachował się w całości. To najważniejsze wydarzenie w polskiej filologii w ostatnich latach. Edycja krytyczna Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią z 1542 roku ukaże się nakładem Wydawnictwa Poznańskie Studia Polonistyczne jesienią.
To już niedługo, alew dłużyć i tak się będzie...

Przedmiotem zainteresowań profesora Wiesława Wydry są historia literatury i książki w średniowieczu i wczesnym okresie nowożytnym, badania nad pieśniami w późnym średniowieczu, a także edycja nieznanych lub niewydanych utworów polskich z tego okresu. Profesor jest również znawcą inkunabułów i starych druków. Ponadto ma na swoim koncie ponad sto artykułów w czasopismach i książkach zbiorowych oraz kilka książek, w tym monografię poświęconą twórczości bł. Władysława z Gielniowa. Przez wiele lat współpracował ściśle z Wojciechem Ryszardem Rzepką, historykiem języka polskiego. Wynikiem ich współpracy, obok kilkunastu wspólnie napisanych artykułów, były książki Chrestomatia staropolska: teksty do roku 1543 oraz Cały świat nie pomieściłby ksiąg: staropolskie opowieści i przekazy apokryficzne (wspólnie z Marią Adamczyk). Jest również redaktorem serii Libri Librorum. Eximiorum Poloniae Librorum Bibliotheca oraz Libri Librorum. Bibliotheca Paleotyporum in Lingua Polonica Impressorum.

(źródło: Instytut Filologii Polskiej UAM)


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się