Wiesław Myśliwski 5 lipca odbierze Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Parandowskiego

Wiesław Myśliwski 5 lipca odbierze Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Parandowskiego

Wiesław Myśliwski 5 lipca odbierze Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Parandowskiego

Udostępnij

Transmisja z uroczystości wręczenia dorocznej Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego Wiesławowi Myśliwskiemu dostępna będzie 5 lipca na facebookowych profilach Polskiego PEN Clubu, Krakowa Miasta Literatury UNESCO oraz partnerskich instytucji - poinformowano na Fb PEN Clubu.

Jak wyjaśniono, z laureatem Nagrody Wiesławem Myśliwskim rozmawiać będzie Tomasz Bocheński, a laudacje wygłoszą Iwona Smolka, Małgorzata Szczurek i Wojciech Bonowicz.

Wiesław Myśliwski urodził się 25 marca 1932 r. w Dwikozach (Świętokrzyskie). Jest absolwentem filologii polskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie studiował w pierwszej połowie lat 50.

Jak zaznaczono na Fb PEN Clubu, „jest jedynym autorem uhonorowanym dwukrotnie Nagrodą Nike (za powieści »Widnokrąg« w 1997 r. i »Traktat o łuskaniu fasoli« w 2007 r.)”. „W swoim dorobku ma poza tym powieści: »Nagi sad« (1967), »Pałac« (1970), »Kamień na kamieniu« (1984); dramaty: »Złodziej« (1973), »Klucznik« (1978), »Drzewo« (1988), »Requiem dla gospodyni« (2000). Jego utwory były wystawiane na scenach teatrów, a także w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia, jak również filmowane (»Przez dziewięć mostów«, »Pałac«, »Klucznik«, »Kamień na kamieniu«)” - napisano.

Przypomniano, że Myśliwski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. otrzymał Nagrodę W. S. Reymonta (1997), Nagrodę im. A. Jurzykowskiego (Nowy Jork, 1998), Nagrodę Literacką Gdynia (2007), Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej przyznawane wybitnym polskim twórcom (2011), Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury (2014). W 2019 r. otrzymał Nagrodę Literacką m.st. Warszawy w kategorii prozatorskiej za powieść „Ucho igielne”.

„Za »Traktat o łuskaniu fasoli« otrzymał w 2011 r. we Francji Grand Prix Littéraire de Saint-Emilion, a za »Kamień na kamieniu« w roku 2012 w USA – wraz z tłumaczem Billem Johnsonem – The Best Translated Book Award. W 2014 r. »Traktat o łuskaniu fasoli« został uznany za najważniejszą książkę 25-lecia w plebiscycie ogłoszonym przez Program 2 Polskiego Radia” – czytamy w informacji.

W listopadzie 2019 r. Myśliwski odebrał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim wyróżnienie Gratae Memoriae Signum Universitatis, przyznane „w dowód uznania za ogromny wkład w kulturę polską, poprzez przenikniętą głęboką refleksją o człowieku i kierującą ku sprawom najwyższej wagi twórczość literacką”.

Jego książki wydano w tłumaczeniach na przeszło dwadzieścia języków (np. „Traktat o łuskaniu fasoli” ukazał się w przekładzie na angielski, hiszpański, francuski, niderlandzki, hebrajski, czeski, litewski, włoski i słowacki).

Wiesław Myśliwski został odznaczony w 2012 r. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski; uhonorowano go również kilkoma doktoratami honoris causa.

Transmisję z uroczystości rozpocznie się 5 lipca o godz. 18 na facebookowych profilach Polskiego PEN Clubu, Krakowa Miasta Literatury UNESCO oraz partnerskich instytucji. „Nagranie będzie także dostępne na stronach internetowych organizatorów wydarzenia oraz platformie PLAY KRAKÓW” – wyjaśniono.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się