Wkrótce Festiwal Poezji Silesius, co warto zobaczyć?

Wkrótce Festiwal Poezji Silesius, co warto zobaczyć?

Wkrótce Festiwal Poezji Silesius, co warto zobaczyć?

Udostępnij

Szanowni Państwo, już za kilka dni rozpocznie się 7. edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, jednej z największych imprez poetyckich w Polsce. Przez siedem dni w Klubie Proza (i nie tylko) we Wrocławiu odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń: od spotkań i czytań, przez działania performatywne, po akcenty sportowe i muzyczne.

Weźmie w nich udział ponad sześćdziesięcioro gości, przeczytanych zostanie kilkaset wierszy. Gościem honorowym festiwalu są Niemcy a drugim krajem szczególnie mocno obecnym podczas tegorocznej edycji będzie - co oczywiste - Ukraina. W pierwszym dniu Festiwalu poznamy nominacje do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a także nazwisko laureata/laureatki Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Zapraszam do przeglądu głównych punktów programu tegorocznego Festiwalu opisanych w komunikacie prasowym i zachęcam do informowania o wydarzeniu.

Gość honorowy – Niemcy i #SolidarnizUkrainą

Spotkania wokół poezji obcojęzycznej to jedna z głównych osi Festiwalu od początku jego istnienia. W tym roku gościem honorowym są Niemcy, a Wrocław odwiedzi m.in. Durs Grünbein, niemiecki poeta i eseista, laureat nagrody Europejski Poeta Wolności (2012) i Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta (2020). Z Grünbeinem porozmawia Andrzej Kopacki, tłumacz jego poezji, autor obszernego wyboru przekładów poety, który ukaże się na polskim rynku jeszcze w tym roku. Do Wrocławia przyjedzie także berliński poeta i prozaik Jan Wagner, laureat Nagrody im. Georga Büchnera (2017) – najważniejszego wyróżnienia literackiego w krajach niemieckojęzycznych. Z Wagnerem również porozmawia jego tłumacz, Tomasz Ososiński. Prezentację poezji niemieckiej uzupełni spotkanie z Ryszardem Krynickim, który opowie o swoich przekładach utworów Bertolta Brechta z premierowego tomu „Elegie bukowskie i inne wiersze” (Wydawnictwo a5).

Drugim krajem szczególnie mocno obecnym podczas tegorocznej edycji Festiwalu Silesius będzie – co oczywiste – Ukraina. Usłyszymy wiersze Jurija Andruchowycza, Kateryny Babkiny, Natalii Belczenko i Oleny Stepanenko – czytane w oryginale przez autorów, ale też w polskich przekładach w interpretacji poetek i tłumaczy. Kilka dni później zaś porozmawiamy o tłumaczeniu poezji ukraińskiej na język polski i o roli tejże poezji, także w sytuacji wojny. Spotkanie z Marcinem Gaczkowskim, Anetą Kamińską i Bohdanem Zadurą, którzy należą do grona czołowych tłumaczy literatury naszych wschodnich sąsiadów, poprowadzi Maciej Robert.

Na koniec Festiwalu Silesius czeka nas akcent słowacki. W maju nakładem Wydawnictwa Warstwy ukaże się drugi tom z serii „Sąsiadki” prezentującej twórczość współczesnych poetek z krajów sąsiadujących z Polską. Tym razem antologia poświęcona jest autorkom słowackim, a w spotkaniu udział wezmą Veronika Dianišková i Maria Ferenčuhova, a także tłumaczka tomu, Zofia Bałdyga.

Premiery poetyckie – Janicki, Konwerska, Kopkiewicz, Robert i Sommer

Słowackie „Sąsiadki” oraz nowe przekłady autorstwa Ryszarda Krynickiego to oczywiście nie jedyne festiwalowe premiery książkowe, wszak prezentacje nowych tomów poetyckich także składają się na jedno z kluczowych pasm Festiwalu Silesius. W tym roku zaprezentowanych zostanie aż siedem książek. Wydawnictwo Warstwy, oprócz „Sąsiadek”, przygotowało na Festiwal także „śnieg” Macieja Roberta, najnowszy tom łódzkiego poety i krytyka, nominowanego do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2015) i międzynarodowej Nagrody im. Václava Buriana (2020), a także poemat „Przy sobie” laureatki Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i Nagrody Fundacji im. Kościelskich Aldony Kopkiewicz. Zaplanowano również spotkanie wokół nowości z dwóch innych wrocławskich oficyn: „Ćwiczeń muzycznych” laureata Nagrody Literackiej Gdynia Piotra Janickiego (wydawnictwo j), a także debiutanckiego tomu Emilii Konwerskiej „112” opublikowanego przez wydawnictwo papierwdole. Ostatnie spotkanie premierowe stanowić będzie swoistą klamrę z zeszłoroczną edycją Festiwalu Silesius, kiedy to wybitny poeta i tłumacz Piotr Sommer czytał swoje najnowsze wiersze – właśnie ukazały się one w tomie „Lata praktyki” wydanym przez WBPiCAK w Poznaniu, a autor porozmawia o nich we Wrocławiu z Kamilem Nolbertem.

Nowości i eksperymenty na Festiwalu Silesius

Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius to oczywiście nie tylko stałe pasma, ale i całkiem nowe (i powracające) wydarzenia. W tym roku po raz pierwszy organizatorzy oddali jedno ze spotkań w całości pod opiekę wybranej autorki – zaproszona do projektu poetka, prozaiczka i krytyczka Julia Fiedorczuk zaproponowała debatę pt. „Queerowanie ekologii”, której uczestnicy podejmą próbę odejścia od konserwatywnego pojmowania natury w stronę naturo-kulturowych hybryd, dziwadeł i odmieńców. Odbędzie się także unikatowe wydarzenie poetycko-przekładowe – prezentacja poezji w języku migowym w wykonaniu Arkadiusza Bazaka i próba podzielenia się doświadczeniem jej tworzenia z osobami słyszącymi.

W tym roku na Festiwal Silesius powracają także wydarzenia sportowe, a dokładnie jedno: „Poetyckie rozgrywki w bule”. Pod opieką członków Klubu Sportowego Petanka Wrocław poetki i poeci spróbują sił w tym niszowym, choć zyskującym na popularności sporcie. Wydarzenie odbędzie się w Parku Słowackiego, a udział w nim wezmą m.in.: Anna Adamowicz, Konrad Góra, Damian Kowal i Hanna Janczak, a także reprezentantka Ukrainy, Kateryna Babkina. Na Festiwal wraca także teatr: autorski spektakl na motywach „Burzy” Williama Szekspira zaprezentuje Paweł Palcat, aktor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy.

Nowym punktem Festiwalu będzie także projekt zainaugurowany przez Wrocławski Dom Literatury w 2019 roku, czyli „Słowa z popiołu” – głośne czytanie upamiętniające akcję barbarzyńskiego palenia książek przez nazistów 10 maja 1933 roku. Wybrane fragmenty utworów autorstwa pisarek i pisarzy skazanych wówczas na zniszczenie przeczytają: Karolina Jaklewicz, Jakub Kornhauser, Jacek Podsiadło, Agnieszka Wolny-Hamkało, a także goszcząca obecnie we Wrocławiu ukraińska aktorka Oksana Kozakiewicz.

Czego nie może zabraknąć na Silesiusie

Na koniec warto przypomnieć kilka punktów programowych Festiwalu Silesius, które stali uczestnicy wydarzenia doskonale znają. Już drugi rok z rzędu Festiwal otworzy prezentacja nominacji do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii Debiut i Książka roku, a także ogłoszenie nazwiska laureata/laureatki Silesiusa za całokształt pracy twórczej i debata z udziałem członków jury Nagrody. Za sprawą spotkania z udziałem Jacka Kopcińskiego, Adama Poprawy, Krzysztofa Siwczyka i Justyny Sobolewskiej Festiwal uczci także ważną poetycką rocznicę, którą w tym roku jest stulecie urodzin Mirona Białoszewskiego. W ramach organizowanego od kilku lat festiwalowego cyklu debat dotyczących życia poetyckiego w Polsce odbędzie się dyskusja o systemie nagród literackich z udziałem dwojga laureatów (Macieja Bobuli i Natalii Malek) i dwójki jurorów (Jerzego Jarniewicza i Aliny Świeściak). A w ramach cyklu spotkań z laureatkami i laureatami Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius Wrocław odwiedzi Jacek Podsiadło.

Będą też akcenty młodopoetyckie: performatywne czytanie w wykonaniu wrocławskich poetek i poetów przed debiutem, które otworzy nowy cykl łączący poezję z muzyką na żywo „Permutacje”, a także najstarszy wrocławski konkurs poetycki, czyli Turniej Jednego Wiersza im. Rafała Wojaczka, organizowany nieprzerwanie już od 32 lat.

Zapraszamy!

Pełny program 7. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius dostępny jest na www.literatura.wroclaw.pl

 

 

Spektakl „Mój niepokój jest twoim niepokojem” Pawła Palcata po raz pierwszy we Wrocławiu podczas Silesiusa!

Autorski spektakl Pawła Palcata pt. „Mój niepokój jest Twoim niepokojem”, w którym aktor gra wraz ze swoim psem Manią, zostanie po raz pierwszy zagrany we Wrocławiu w ramach 7. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. Przedstawienie obejrzymy bezpłatnie w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury już 15 maja.

Spektakl Palcata to niezwykła duodrama. Aktor i reżyser, wykorzystując motywy z szekspirowskiej „Burzy”, próbuje w eksperymentalny sposób zbadać relację człowiek – zwierzę. Kim dla siebie jesteśmy w różnych okolicznościach? Jak zmieniają się nasze wzajemne role? Inspirując się doświadczeniem Veronique Le Guen, która spędziła 111 dni w jaskini, odcięta od świata, opowiada historię artysty zamykającego się w swoim wnętrzu. Na scenie towarzyszy mu wyłącznie pies Mania. I to ta relacja i jej dynamika są próbą opowiedzenia o miejscu nadwrażliwców w dzisiejszym świecie.

Spektakl zdobył trzecią nagrodę specjalną na 25. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w nurcie SzekspirOFF Produkcje 2021. Jak podkreślili jurorzy konkursu (Anda Rottenberg, Małgorzata Sikorska-Miszczuk i Piotr Cieplak), produkcja Pawła Palcata stanowiła „zaprzeczenie idei hegemonii człowieka wobec innych istot”. Przedstawienie zostało zrealizowane pod szyldem niedawno reaktywowanego Teatru Zakład Krawiecki. Paweł Palcat jest aktorem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy oraz wykładowcą wrocławskiej Filii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Grał m.in. w przedstawieniach reżyserowanych przez Lecha Raczaka, Przemysława Wojcieszka, Jacka Głomba, Pawła Kamzę, Piotra Cieplaka, Ondreja Spišák, Agatę Dudę-Gracz. W 2017 roku wystawił świetnie przyjęty przez krytykę autorski monodram „Maraton/ Tren” w Teatrze Modrzejewskiej, a także (wspólnie z Przemysławem Wojcieszkiem) spektakle „Strefa” i „Czystka” (2017) w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Wrocławska publiczność zna go również jako laureata nagrody kulturalnej „Warto” (2017) przyznawanej przez Gazetę Wyborczą Wrocław.

„Mój niepokój jest Twoim niepokojem” zostanie zagrany we Wrocławiu tylko raz, na zakończenie 7. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. Spektakl będzie można obejrzeć w niedzielę 15 maja o godz. 19.15 (publiczność zostanie wpuszczona o 19.05) w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury (ul. Przejście Garncarskie 2, II piętro). Wstęp na przedstawienie jest bezpłatny, ale organizatorzy zachęcają do wcześniejszej rezerwacji miejsc. W tym celu należy wysłać maila na adres: sekreariat@literatura.wroclaw.pl. W tytule maila prosimy wpisywać „Mój niepokój”, w treści podajemy imię i nazwisko osoby, dla której rezerwujemy miejsce. Widzowie bez wcześniejszej rezerwacji miejsca będą wpuszczani na spektakl w miarę wolnych miejsc.

Klub Proza należy do miejsc przyjaznych dla zwierząt, jednak – ze względu na grającego w przestawieniu psa – na to wydarzenie widzowie ze swoimi zwierzakami nie będą wpuszczani. Tym razem swojego czworonożnego pupila należy zostawić w domu.

7. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius jest organizowany przez Wrocławski Dom Literatury i potrwa od 10 do 15 maja. Program znajdziemy na www.literatura.wroclaw.pl

 

Organizator 7. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius: Wrocławski Dom Literatury, Wrocław Miasto Literatury UNESCO

Partnerzy: Heidelberg Miasto Literatury UNESCO, Goethe Institut, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Kino Nowe Horyzonty, Dolnośląskie Centrum Filmowe, Kolegium Europy Wschodniej, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział we Wrocławiu, Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza. krainaksiazek.pl

Patroni medialni: Polskie Radio Program II, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio RAM, „Gazeta Wyborcza” (Wrocław), „Książki. Magazyn do czytania”, „Pismo. Magazyn opinii”, Booklips.pl, wroclaw.pl

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się