XVII edycja,  Nagroda im. Cypriana Kamila NorwidaXVII Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida - Wojciech Chmielewski

XVII Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida - Wojciech Chmielewski

Wojciech Chmielewski z Nagrodą im. Cypriana Norwida

Udostępnij

Wojciech Chmielewski otrzymał Nagrodę im. Cypriana Norwida w kategorii literatura za powieść Belweder gryzie w rękę. W innych kategoriach triumfowali: multiinstrumentalistka Maria Pomianowska, aktor Marian Opania oraz rzeźbiarze Jan Kucz i Antoni Janusz Pastwa zostali laureatami 17. edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida, a za „Dzieło życia” wyróżniono pianistę Piotra Palecznego. Gala rozdania nagród odbyła się w poniedziałek na Zamku Królewskim w Warszawie.

W kategorii „literatura” nagrodzono prozaika, eseistę i krytyka literackiego Wojciecha Chmielewskiego za powieść Belweder gryzie w rękę. Nominowani byli także: Maria Bigoszewska za tom poetycki Wołam cię po imieniu oraz Paweł Sołtys za zbiór opowiadań Mikrotyki. Jak podkreślił przewodniczący kapituły literackiej Krzysztof Masłoń w uzasadnieniu werdyktu, Chmielewski to pisarz „bardzo mocno związany z Warszawą, o czym świadczą wszystkie jego książki”. „Ten prozaik, jak niewielu autorów współczesnych, opisuje rzeczywistość taką, jaka ona jest w istocie, opowiadając o sprawach, z jakimi naprawdę zmagamy się na co dzień, a nie zajmuje się tematami zastępczymi, byle tylko modnymi czy poprawnymi politycznie. Nagroda Norwida dla Wojciecha Chmielewskiego ma wymiar oczywiście także symboliczny. Warszawa zasługuje bowiem na wyjątkowych pisarzy, takich jak on” – zwrócił uwagę.

Nagrodę za „dzieło życia”, przyznawaną za całokształt twórczości, otrzymał w tym roku pianista i laureat pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych Piotr Paleczny. Jak powiedziała przewodnicząca kapituły konkursowej w tej kategorii Anna Żakiewicz, Paleczny „od prawie 50 lat jest naszym dobrem narodowym”.

Statuetkę w kategorii „muzyka” za kierownictwo artystyczne na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur 2017 otrzymała dr hab. sztuk muzycznych, wokalistka i multiinstrumentalistka Maria Pomianowska. Konkurowała z muzykologiem Michałem Klubińskim, nominowanym za książkę Bohdan Wodiczko. Dyrygent wobec nowoczesnej kultury muzycznej i z klawesynistką Lilianną Stawarz, nominowaną za kierownictwo muzyczne opery Farnace Antonio Vivaldiego.

W kategorii „sztuki plastyczne” za wystawę Kucz/Pastwa w stołecznej Salon Akademii uhonorowano duet rzeźbiarzy Jana Kucza i Antoniego Janusza Pastwę. Artyści rywalizowali z malarzem i grafikiem Antonim Fałatem, nominowanym za obraz Europa, wystawę sztuki polskiej w Parlamencie Europejskim i w Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Brukseli, a także z grafikiem i rysownikiem Andrzejem Kaliną, nominowanym za wystawę moja POLSKA podróż w stołecznej galerii Domu Artysty Plastyka.

Za najważniejszego artystę teatralnego uznano aktora Mariana Opanię. Kapituła doceniła go za tytułową rolę w spektaklu Ojciec w stołecznym Teatrze Ateneum. W kategorii „teatr” o nagrodę ubiegali się także twórca niezależnego teatru Komuna// Warszawa Grzegorz Laszuk, nominowany za spektakl Siedem pieśni o awangardzie, a także aktor, reżyser i dramatopisarz Iwan Wyrypajew – za inscenizację spektaklu Wujaszek Wania w Teatrze Polskim w Warszawie. 

Nominowani do nagrody we wszystkich kategoriach dostali pamiątkowe medale, a laureaci okolicznościowe statuetki, dyplomy i 20 tys. złotych, a w przypadku nagrody w kategorii „Dzieło życia” – 25 tys. złotych.

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida została ustanowiona przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w 2001 r. Jej celem jest „ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów tworzących na Mazowszu, przyczyniających się do wzrostu rangi regionu”. Organizatorem uroczystości i fundatorem nagród jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, a patronem Mazowiecki Instytut Kultury.

(źródło: PAP, Daria Porycka)


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się