Wojciech Nowicki Laureatem Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima

Wojciech Nowicki Laureatem Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima

Wojciech Nowicki Laureatem Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima

Udostępnij

Laureatem Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima został Wojciech Nowicki, pisarz, eseista, fotograf, kurator, dziennikarz, tłumacz, krytyk kulinarny Wyniki ogłoszono podczas niedzielnej gali finałowej kolejnej już edycji promującego czytelnictwo Festiwalu Puls Literatury w Łodzi.. Nagrodę w wysokości 50 tys. złotych ufundowało Miasto Łódź, a jej operatorem jest Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi.
Gala online odbyła się 13 grudnia w  Domu Literatury w Łodzi. W skład jury przyznającego nagrodę wchodzą krytycy literaccy, literaturoznawcy i tłumacze: Maciej Świerkocki (przewodniczący), Anna Marchewka, Paulina Małochleb, Michał Nogaś, Maciej Robert (sekretarz nagrody).
 
Obecnie wyróżnienie przyznawane jest za „twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych, która powinna otwierać nowe obszary dialogu oraz charakteryzować się ambicją diagnozowania i zmieniania rzeczywistości, wrażliwością społeczną i humanistyczną”.

W tym roku kapituła pod przewodnictwem pisarza, krytyka, scenarzysty i tłumacza Macieja Świerkockiego zdecydowała, że nagroda trafi do Wojciecha Nowickiego. Oprócz niego na liście nominowanych byli: Julia Fiedorczuk oraz Zyta Rudzka.

Tuż po ogłoszeniu werdyktu Nowicki przyznał, że dzięki wydarzeniu może na chwilę „wyjść ze swojej nory”. „Z tych stanowisk, gdzie zwykle piszę, gdzie samotnie spędzam czas, ponieważ jedno można powiedzieć o pisaniu, jakie ono by nie było - jest potwornie samotniczym zajęciem” - mówił podczas niedzielnej gali transmitowanej - ze względu na pandemię - online.

Według niego takie spotkanie z czytelnikami, w imieniu których - jak zwrócił uwagę - występują członkowie kapituły, jest „niezwykle pozytywne i ciepłe”.

 

Oto link do zdjęć


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się