Wręczono nagrody w 15. Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2021
Autorów najciekawszych inicjatyw historycznych – wystaw, wydarzeń i przedsięwzięć edukacyjnych zrealizowanych w roku 2021 – uhonorowano podczas gali zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Warszawie.
„Bez rozumienia historii nie rozumiemy tego, co dzieje się dzisiaj. Dlatego tak ogromne znaczenie ma to, co robią instytucje, stowarzyszenia, muzea, które zajmują się jej popularyzowaniem” – powiedział w niedzielę dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. Dodał, że celem konkursu organizowanego przez MHP jest docenianie tych, którzy poświęcają swój czas i energię na promowanie historii. „Wszystkie projekty biorące udział w konkursie to najlepsze z tych, które promowały historię w ubiegłym roku” – powiedział. Dyrektor Kostro zapowiedział, iż kolejna gala konkursu zostanie zorganizowana w auli budowanej obecnie siedziby muzeum na Cytadeli w Warszawie.
Wydarzenie Historyczne Roku jest jednym z największych tego rodzaju konkursów w Polsce. W 15. edycji tego plebiscytu zgłoszono blisko 200 przedsięwzięć, z których jury pod przewodnictwem prof. Jolanty Choińskiej-Miki wybrało 15. Wyboru dokonali także: Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl), Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia), dr Marek Mutor (dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu), Barbara Schabowska (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza), Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski). Zwycięzców wyłoniono w głosowaniu internetowym. Prof. Jolanta Choińska-Mika podkreśliła, że konkurs jest dowodem na to, że polskie instytucje kultury mają doskonałe pomysły na promowanie historii i realizują „misję kształtowania świadomości historycznej”. „Wszystkie instytucje biorące udział w konkursie pokazały, że prowadzą dialog ze społeczeństwem. Dzięki temu historia będzie zawsze żywa” – podsumowała prof. Choińska-Mika.
Pierwsze miejsce w kategorii „Wystawa” przypadło ekspozycji „Miasto-Moda-Maszyna” zorganizowanej przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Otwarta w zeszłym roku wystawa powstała na trzech kondygnacjach słynnej Białej Fabryki. Wyeksponowanych zostało blisko 400 obiektów związanych z historią wielkoprzemysłowej Łodzi w XIX i XX wieku.
W kategorii „Wydarzenie” pierwsze miejsce zajęło otwarcie Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu (CSE). Placówka prezentująca historię sukcesu polskich kryptologów mieści się w gmachu Collegium Martineum. Przed wojną w tym miejscu znajdowała się filia Biura Szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pracowali w niej Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski – wybitni matematycy, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej. W CSE można zobaczyć m.in. oryginalną niemiecką „Enigmę”.