Wręczono nagrody w 15. Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2021

Wręczono nagrody w 15. Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2021

Wręczono nagrody w 15. Plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2021

Udostępnij

Autorów najciekawszych inicjatyw historycznych – wystaw, wydarzeń i przedsięwzięć edukacyjnych zrealizowanych w roku 2021 – uhonorowano podczas gali zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Warszawie.

„Bez rozumienia historii nie rozumiemy tego, co dzieje się dzisiaj. Dlatego tak ogromne znaczenie ma to, co robią instytucje, stowarzyszenia, muzea, które zajmują się jej popularyzowaniem” – powiedział w niedzielę dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro. Dodał, że celem konkursu organizowanego przez MHP jest docenianie tych, którzy poświęcają swój czas i energię na promowanie historii. „Wszystkie projekty biorące udział w konkursie to najlepsze z tych, które promowały historię w ubiegłym roku” – powiedział. Dyrektor Kostro zapowiedział, iż kolejna gala konkursu zostanie zorganizowana w auli budowanej obecnie siedziby muzeum na Cytadeli w Warszawie.

Wydarzenie Historyczne Roku jest jednym z największych tego rodzaju konkursów w Polsce. W 15. edycji tego plebiscytu zgłoszono blisko 200 przedsięwzięć, z których jury pod przewodnictwem prof. Jolanty Choińskiej-Miki wybrało 15. Wyboru dokonali także: Wojciech Duch (redaktor naczelny portalu historia.org.pl), Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia), dr Marek Mutor (dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu), Barbara Schabowska (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza), Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski). Zwycięzców wyłoniono w głosowaniu internetowym. Prof. Jolanta Choińska-Mika podkreśliła, że konkurs jest dowodem na to, że polskie instytucje kultury mają doskonałe pomysły na promowanie historii i realizują „misję kształtowania świadomości historycznej”. „Wszystkie instytucje biorące udział w konkursie pokazały, że prowadzą dialog ze społeczeństwem. Dzięki temu historia będzie zawsze żywa” – podsumowała prof. Choińska-Mika.

 

Pierwsze miejsce w kategorii „Wystawa” przypadło ekspozycji „Miasto-Moda-Maszyna” zorganizowanej przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Otwarta w zeszłym roku wystawa powstała na trzech kondygnacjach słynnej Białej Fabryki. Wyeksponowanych zostało blisko 400 obiektów związanych z historią wielkoprzemysłowej Łodzi w XIX i XX wieku.


W kategorii „Wydarzenie”
pierwsze miejsce zajęło otwarcie Centrum Szyfrów Enigma w Poznaniu (CSE). Placówka prezentująca historię sukcesu polskich kryptologów mieści się w gmachu Collegium Martineum. Przed wojną w tym miejscu znajdowała się filia Biura Szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pracowali w niej Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski – wybitni matematycy, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej. W CSE można zobaczyć m.in. oryginalną niemiecką „Enigmę”.

 

Przeczytaj całą relację:

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się