Wrocław czyta dla Ukrainy

Wrocław czyta dla Ukrainy

Wrocław czyta dla Ukrainy

Udostępnij

Kolejny maraton czytelniczy poświęcimy ukraińskiemu autorowi, Serhijowi Żadanowi i jego powieści „Internat”. Wybór Żadana jest wyborem oczywistym – z uwagi na kunszt pisarski, z uwagi na temat i z uwagi na sytuację w Ukrainie. Wspólnie przeczytamy całą powieść, kolejne jej fragmenty czytać będą cenieni ludzie kultury, dziennikarze, nauczyciele oraz politycy i samorządowcy. Maratonowi przez cały dzień towarzyszyć będzie zbiórka na rzecz pogrążonej w wojnie Ukrainy.

Setka osób, ludzie kultury, mediów i polityków, czytała w Dolnośląskim Centrum Filmowym powieść Serhija Żadana o wojnie w Donbasie. Sam jest teraz na froncie i walczy o Ukrainę.

Czytamy 14 kwietnia w DCF, start o godzinie 12.00. Bez przerw. Bez zmian. Bez skrótów. Dziękujemy autorowi, Serhijowi Żadanowi, tłumaczowi Michałowi Petrykowi, „Wydawnictwu Czarne” oraz wydawnictwu „Suhrkamp“ za zgodę na zorganizowanie wydarzenia i życzliwość.

„U Żadana koniec znanego świata okazuje się wstępem do naprawdę długiego koszmaru. Pasza – trzydziestopięcioletni nauczyciel, mruk, idealista – musi odebrać z internatu siostrzeńca i wrócić z nim do domu. Byłoby to może łatwe, gdyby nie wojna. Jakoś rok temu przywieźli ją ze sobą ci dziwni ludzie, od których czuć prochem, tytoniem i smarem. Mówią w tym samym języku, w którym mówi Pasza, ale też w państwowym, którego Pasza uczy.

Najpierw widywano ich w telewizji, później na ulicach. Potem kraj został znienacka anulowany, a na jego miejsce podstawiono zrujnowane industrialne przedmieścia, opustoszałe wioski i miasto widmo, w którym grasują okupanci, płoną bloki i trwa kanonada.

Z tej pułapki można się wymknąć tylko cudem lub za cenę ogromnego upokorzenia. Albo w trumnie. Wyobraźcie sobie Drogę Cormaca McCarthy’ego, tyle że osadzoną w zimowym wojennym Donbasie.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się