Wrocław: Rok 2022 Rokiem Edyty Stein

Wrocław: Rok 2022 Rokiem Edyty Stein

Wrocław: Rok 2022 Rokiem Edyty Stein

Udostępnij

Radni przychylili się do rezolucji prezydenta Jacka Sutryka o uchonorowaniu patronki Europy, żydowskiej karmelitańskiej zakonnicy Edyty Stein i poświęceniu jej życiu, twórczości szczególnej uwagi w przyszłym roku.

Za miesiąc minie 130. rocznica urodzin polskiej uczonej, a za jedenaście miesięcy 80. rocznica śmierci Edyty Stein. Dyrekor Wydziału Kultury UM Jerzy Pietraszak przedstawiając sylwetkę wrocławskiej filozof, także kandydatki na doktora Kościoła, mówił o wkładzie jej myśli filozoficznej w polską naukę. Przybliżył okoliczności przyjęcia habitu zakonnego, także życiu w rodzinie żydowskiej i śmierci w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

Wrocławianie, w związku z Rokiem polskiej uczonej będą mieli okazje uczestniczyć w cyklicznych wydarzeniach przygotowanych przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość i przeprowadzanych głównie w jej domu rodzinnym przy ul. Nowowiejskiej 38. Dyrektor Pietraszek zaznaczył, że Miasto chce poświęcić Karmelitance szczególną uwagę, przypomnieć jej dorobek intelektualny i tragiczny życiorys. Będzie to także okazja, by przypomnieć dramatyczną historię Wrocławia, a także dramatyczną historię Europy, w tym Holokaust, którego była ofiarą. Zainspirowani postacią Edyty Stein pragniemy rozwijać dialog pomiędzy narodami i religiami oraz upowszechniać wielokulturowy dorobek Europy.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się