Wrocław: Ruszyła I edycja Festiwalu Tradycji Literackich
Do listopada potrwa I edycja Festiwalu Tradycji Literackich, którą zainaugurowano w sobotę 14 października, w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Podczas wydarzenia zaplanowano debaty, konferencję dla polonistów i warsztaty poezji miganej dla osób głuchych.
Temat pierwszej, sobotniej debaty zainspirowany został słowami utworu Adama Mickiewicza: "Gdy tu mój trup w pośrodku was zasiada. W oczy zagląda wam i głośno gada".
Dyskusja dotyczyła aktualności romantycznego paradygmatu, wielokrotnie uśmiercanego, a teraz powracającego w formach, które jednych cieszą, a innych niepokoją. Podczas drugiej debaty, 28 października, uczestnicy zastanowią się, czy możliwy jest do skonstruowania kanon literatury równocześnie aktualny i ponadczasowy, niewykluczający i otwarty, a jednak odporny na polityczne wstrząsy.
14 listopada odbędzie się konferencja dla polonistów pod hasłem: "Wielkim poetą był!". O "Panu Tadeuszu" w szkole, o wyzwaniach, jakie wiążą się z omawianiem współczesnej poezji, a także o tym, jakim wsparciem dla szkoły może być Muzeum Pana Tadeusza, opowiedzą metodolodzy, nauczyciele praktycy oraz muzealnicy.
Podczas festiwalu, od 3 do 5 listopada, odbędzie się premiera tłumaczenia na polski język migowy wierszy Adama Mickiewicza i Tadeusza Różewicza, a także warsztaty poezji miganej. Wszystkie debaty z programu głównego festiwalu będą tłumaczone na język migowy. Jak podali organizatorzy, festiwalowi towarzyszą cztery wydawnictwa skierowane do różnych odbiorców, które podkreślą rozmaite aspekty naszego rozumienia tradycji literackiej.
W ramach festiwalu powstanie gazeta, dla dzieci przygotowano "Zeszyt do poezji", który będzie zawierał zadania inspirowane wierszami Tadeusza Różewicza i Adama Mickiewicza, ukaże się także książka z tekstami nagrodzonych autorów w organizowanym dla młodzieży konkursie na własną wersję "Historii przyszłości" – nieznanego szerzej dzieła Adama Mickiewicza. (PAP)