Festiwal Tradycji Literackich

Festiwal Tradycji Literackich

Wrocław: Ruszyła I edycja Festiwalu Tradycji Literackich

Udostępnij

Do listopada potrwa I edycja Festiwalu Tradycji Literackich, którą zainaugurowano w sobotę 14 października, w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Podczas wydarzenia zaplanowano debaty, konferencję dla polonistów i warsztaty poezji miganej dla osób głuchych.

Temat pierwszej, sobotniej debaty zainspirowany został słowami utworu Adama Mickiewicza: "Gdy tu mój trup w pośrodku was zasiada. W oczy zagląda wam i głośno gada".

Dyskusja dotyczyła aktualności romantycznego paradygmatu, wielokrotnie uśmiercanego, a teraz powracającego w formach, które jednych cieszą, a innych niepokoją. Podczas drugiej debaty, 28 października, uczestnicy zastanowią się, czy możliwy jest do skonstruowania kanon literatury równocześnie aktualny i ponadczasowy, niewykluczający i otwarty, a jednak odporny na polityczne wstrząsy.

14 listopada odbędzie się konferencja dla polonistów pod hasłem: "Wielkim poetą był!". O "Panu Tadeuszu" w szkole, o wyzwaniach, jakie wiążą się z omawianiem współczesnej poezji, a także o tym, jakim wsparciem dla szkoły może być Muzeum Pana Tadeusza, opowiedzą metodolodzy, nauczyciele praktycy oraz muzealnicy.

Podczas festiwalu, od 3 do 5 listopada, odbędzie się premiera tłumaczenia na polski język migowy wierszy Adama Mickiewicza i Tadeusza Różewicza, a także warsztaty poezji miganej. Wszystkie debaty z programu głównego festiwalu będą tłumaczone na język migowy. Jak podali organizatorzy, festiwalowi towarzyszą cztery wydawnictwa skierowane do różnych odbiorców, które podkreślą rozmaite aspekty naszego rozumienia tradycji literackiej.

W ramach festiwalu powstanie gazeta, dla dzieci przygotowano "Zeszyt do poezji", który będzie zawierał zadania inspirowane wierszami Tadeusza Różewicza i Adama Mickiewicza, ukaże się także książka z tekstami nagrodzonych autorów w organizowanym dla młodzieży konkursie na własną wersję "Historii przyszłości" – nieznanego szerzej dzieła Adama Mickiewicza. (PAP)


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się