Wrocław uczcił 80. rocznicą śmierci Edyty Stein - zakonnicy, patronki Europy. Najsłynniejszej wrocławianki

Wrocław uczcił 80. rocznicą śmierci Edyty Stein - zakonnicy, patronki Europy. Najsłynniejszej wrocławianki

Wrocław uczcił 80. rocznicą śmierci Edyty Stein - zakonnicy, patronki Europy. Najsłynniejszej wrocławianki

Udostępnij

Zasadzenie dedykowanego drzewa, nadanie imienia świętej tramwajowi, otwarcie wystawy oraz koncert na terenie Dworca Głównego. W ten sposób 8 sierpnia Wrocław uczcił 80. rocznicę śmierci patronki Europy - Edyty Stein Część obchodów odbyła się także w Oświęcimiu.

Rozbudowane wrocławskie uroczystości związane z 80. rocznicą śmierci Edyty Stein, najsłynniejszej wrocławianki, miały miejsce w trzech lokalizacjach miasta. Uczestniczył w nich m.in. minister Jarosław Sellin.

We Wrocławiu trwa rok Edyty Stein. Jego kulminacją były obchody 8 sierpnia. W parku im. Edyty Stein nastąpiło zasadzenie dębu poświęconego patronce Europy, ofierze totalitaryzmu - niemieckiego nazizmu.

- Chcieliśmy zacząć w symboliczny sposób, ale bez pompatyczności, stąd ten dąb. W śmierci Edyty Stein zamknęła się tragedia XX wieku, związana z reżimami totalitarnymi. Jej śmierć symbolicznie łączy los męczenników chrześcijańskich i ofiar Zagłady - Holocaustu. To straszne, że śmierć musi łączyć, ale ze śmierci może coś dobrego wynikać. Możemy być wdzięczni i dumni, że to tutaj wszystko się rodziło - opowiadał Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia, które koordynuje obchody roku Edyty Stein.

W uroczystościach wziął udział Paul Gordon, wnuk Elzy Gordon, siostry Edyty Stein, dr Jadwiga Guerrero van der Meijden, dr Anna Siemieniec - autorki wystawy „Edyta Stein - wielkość w codzienności", a także Przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miejskiego Wrocławia.

- 80 lat temu Edyta Stein mogła ostatni raz spojrzeć na swoje rodzinne miasto z wagonu na dworcu kolejowym we Wrocławiu. Następnego dnia trafiła do Birkenau, gdzie została zamordowana w komorze gazowej. Była wybitnym myślicielem, intelektualistą. Poszukiwała prawdy w judaizmie i w chrześcijaństwie. Ostatecznie wybrała, przyjmując chrzest i wstępując do klasztoru karmelitańskiego. Nigdy nie zerwała więzi z narodem żydowskim. Nawet szukała jakiegoś wyjaśnienia i sensu tragedii Holocaustu, który spotkał jej naród. Mówiła o ofierze, jaką składa w imię świadectwa o istnieniu jedynego Boga - wyjaśniał podczas uroczystości Jarosław Sellin sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków.

Zaznaczył, że E. Stein jest postacią ważną dla narodu żydowskiego, a także dla chrześcijan, myślicieli, intelektualistów i filozofów. Przypomniał, że patronkami Europy w Kościele są trzy kobiety, dwie ze średniowiecza i jedna z czasów współczesnych. To właśnie św. Teresa Benedykta od Krzyża.

- Dobrze, że miasto Wrocław ogłosiło rok jej poświęcony, że dba i pielęgnuje pamięć o niej, również w tym wymiarze materialnym. Warto poza przypominaniem jej 51-letniego życia i świadectwa, po prostu ją czytać. Lektura jej dzieł porusza, bo poszukiwała tego, co każdy nas - prawdy. A prawda obiektywna istnieje - dodał minister Sellin.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się