Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius 2024

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius 2024

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius 2024

Udostępnij

Aż 193 książki zostały zakwalifikowane do 17. edycji Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, wśród nich jest 148 tomów, które powalczą o tytuł Książki roku i 45 tomów zgłoszonych w kategorii Debiut.

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius to jedna z najważniejszych nagród literackich w kraju. Jest przyznawana od 2008 roku w trzech kategoriach: Książka roku, Debiut oraz za całokształt pracy twórczej. Wyboru laureatek bądź laureatów w dwóch pierwszych kategoriach dokonuje jury spośród tomów zgłoszonych i zakwalifikowanych do danej edycji. Wcześniej, w maju, podczas 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius,  poznamy finałową siódemkę (Książka roku) i trójkę (Debiut) oraz nazwisko osoby, która w 2024 otrzyma Silesiusa za całokształt. By poznać wszystkich laureatów będziemy musieli poczekać aż do jesieni, kiedy odbędzie się uroczysta gala Silesiusa oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus (13 października 2024). O silesiusowych wyborach zdecyduje jury w składzie: Piotr Śliwiński (przewodniczący), Monika Glosowitz, Paweł Mackiewicz, Małgorzata Mikołajczak, Krystyna Pietrych, Paweł Próchniak i Alina Świeściak.

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius to prestiż – pierwszym laureatem był w końcu Tadeusz Różewicz, a wśród osób nagrodzonych znajdziemy m.in.: Stanisława Barańczaka, Piotra Sommera czy Ewę Lipską, ale istotny jest tu także aspekt finansowy. Do osoby odbierającej Sileusa za całokształt trafi aż 100 tys. zł, laureat lub laureatka w kategorii Książka roku otrzyma 50 tys. zł, a w kategorii Debiut 15 tys. zł. Autorki oraz autorzy  tomów zakwalifikowanych do finału  mogą liczyć na wyróżnienie w wysokości 5 tysięcy złotych.

Lista książek zakwalifikowanych do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2024 jest dostępna tutaj: silesius-2024-lista-zakwalifikowanych-ksiazek

Przypomnijmy, że w 2023 roku Silesius trafił do Piotra Sommera (Książka roku), Ivana Davydenki (Debiut) oraz do Joanny Mueller,  która odebrała Silesiusa za całokształt twórczości jako najmłodsza laureatka w historii tej kategorii.

Fundatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest miasto Wrocław, a jej operatorem jest Wrocławski Dom Literatury.

źródło: WDL


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się