Wrocławski Instytut Kultury już działa

Wrocławski Instytut Kultury już działa

Wrocławski Instytut Kultury już działa

Udostępnij

W nowej instytucji Ieganizatorzy będą wspierać Wasze inicjatywy, wspólnie rozwijać kompetencje, tworzyć sieci współpracy i organizować wydarzenia, będące rezultatem naszych eksperymentów. Pierwsze miesiące będą dla zespołu poligonem doświadczalnym, na którym weźmiemy pod lupę całą naszą dotychczasową działalność. Będzie to więc swego rodzaju „instytucja w budowie”, której kształt tworzyć się będzie na Waszych oczach i przy Waszym udziale.
I mimo, że dopiero zaczynamy, to u nas praca wre – zobaczcie, jak to robimy!

Wrocławski Instytut Kultury to instytucja nowego typu: nasza działalność lokuje się pomiędzy instytucjami artystycznymi, skupionymi na tworzeniu i animowaniu sztuki, a centrami kultury, których głównym zadaniem jest edukacja artystyczna i kulturowa. Chcemy stać się pomostem pomiędzy instytucjonalnym polem kultury a aktywnymi mieszkankami i mieszkańcami, twórczyniami i twórcami a sektorem pozarządowym, biznesowym czy publicznym. Tworzyć okazje do współpracy, testować nowe formaty działań, identyfikować i badać trendy oraz wspierać niszowe, niekomercyjne inicjatywy.

Chcemy wspierać Wasze inicjatywy, wspólnie rozwijać kompetencje, tworzyć sieci współpracy i organizować wydarzenia, będące rezultatem naszych eksperymentów. I mimo, że dopiero zaczynamy, to praca wre – bądźcie z nami i zobaczcie, jak to robimy!

Jak to się zaczęło? 

Jesteśmy na początku drogi, ale zaczynamy ze sporym doświadczeniem. Powołanie WIK-u ma bezpośrednie źródło w pełnieniu przez Wrocław roli Europejskiej Stolicy Kultury 2016 oraz rozwoju biura organizacyjnego i procesie jego specjalizacji w kolejnych latach. W latach 2018-2021 program, który realizowany będzie przez Instytut, wchodził w skład działań Strefy Kultury Wrocław. Pod koniec 2021 roku podjęto decyzję o stworzeniu przestrzeni do wzmocnienia dwóch coraz wyraźniej rysujących się części: produkcyjnej (dalej realizowanej przez Strefę Kultury Wrocław) i kompetencyjno-animacyjnej, którą rozbudowywać będziemy właśnie my.

Instytut powstaje w zupełnie niecodzienny sposób: pierwsze miesiące będą dla naszego zespołu poligonem doświadczalnym, na którym weźmiemy pod lupę całą naszą dotychczasową działalność. Będzie to więc swego rodzaju „instytucja w budowie”, której kształt powstanie na Waszych oczach i przy Waszym udziale. W pełni zaprezentujemy się Wam w czerwcu tego roku. 

Główną siedzibą Instytutu jest zlokalizowana w centrum miasta Barbara (ul. Świdnicka 8b), ale chętnie wyjdziemy poza własne mury – oprócz projektów na wrocławskich osiedlach będziemy też organizować projekty przekraczające granice Wrocławia.

Nasza działalność 

Chcemy być instytucją o elastycznej i zwinnej strukturze programowej, którą łatwo zaadoptować do wyzwań stawianych przez dynamicznie zmieniający się świat. W  programie skupimy się na czterech obszarach: kompetencjach, wsparciu, sieciowaniu i wydarzeniach:

→ jednym z naszych zadań jest pobudzanie rozwoju pola kultury. Prowadzonymi działaniami chcemy umożliwić praktykom i praktyczkom podnoszenie kompetencji oraz wspólnie badać trendy, które pozwolą nam rozwinąć kulturalne skrzydła. Więcej informacji o tym obszarze

→ drugim obszarem jest wsparcie Waszych inicjatyw i pomysłów. Jesteśmy tu po to, by pomóc Wam w realizacji zarówno tych mniejszych, lokalnych projektów, jak i w sięgnięciu dużo dalej – poza granice naszego miasta, a nawet kraju. Więcej o wsparciu, jakie możecie otrzymać w Instytucie.

→ zajmować będziemy się też sieciowaniem środowiska kultury. Mamy doświadczenie w kulturalnej współpracy z różnorodną grupą podmiotów – od lokalnych i regionalnych partnerstw m.in. ze stowarzyszeniami, fundacjami i instytucjami, po kooperatywy ogólnopolskie i międzynarodowe. Więcej o naszych pomysłach na sieciowanie.

→ ostatnia, najpojemniejsza część naszego programu to wydarzenia, które będą rezultatem eksperymentalnego profilu Instytutu, a jednocześnie okazją do sprawdzenia w akcji świeżych pomysłów na upowszechnianie kultury.  Tu w praktyce wykorzystamy idee i pomysły stworzone w pozostałych obszarach naszej działalności. Więcej o wydarzeniach organizowanych przez WIK.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się