Wrześniowa premiera Wydawnictwa BOSZ - Adam Myjak
Miło mi poinformować Państwa o premierze bogato ilustrowanego albumu podsumowujący życie i dorobek twórczy jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, Adama Myjaka, autora licznych realizacji pomnikowych, plenerowych oraz scenograficznych. Jego dzieła, wielokrotnie wyróżniane i nagradzane, pokazywane są na wystawach zarówno w Polsce, jak i za granicą.
„Adam Myjak. Historie” to bogato ilustrowany album podsumowujący życie i dorobek twórczy jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, Adama Myjaka, pedagoga, profesora oraz rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, autora licznych realizacji pomnikowych, plenerowych oraz scenograficznych. Jego dzieła, wielokrotnie wyróżniane i nagradzane, pokazywane są na wystawach zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Rzeźbiarz koncentruje się najczęściej na postaci ludzkiej, szczególną uwagę poświęcając wizerunkowi głowy i twarzy. Konsekwentnie poszukuje formy przetrwania sztuki, ukazując strach, ból, żart i refleksję. Perfekcyjny warsztat artysty drwi z materii, łącząc na pozór niepasujące do siebie skrajności. Stworzone przez rzeźbiarza postaci, przypominające myślicieli, wojowników i istoty nadprzyrodzone, zdają się ukrywać w bryle i ulegać rozkładowi przy równoczesnej potrzebie integracji.
Publikacja złożona jest z trzech części: wnikliwej analizy twórczości artysty, rozmowy z samym rzeźbiarzem o sztuce i historii oraz szczegółowego kalendarium zilustrowanego licznymi zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi pokazującymi twórcę m.in. na uczelni i w pracowni, a także podczas wielu podróży zagranicznych i wydarzeń kulturalnych. Co istotne, teksty uzupełnia też niezwykle bogaty zbiór fotografii przedstawiających najważniejsze realizacje rzeźbiarskie Adama Myjaka, choćby prace z cyklu Sen, Maski, Figury, Nadzieja i Inspiracje oraz zachwycającą Kwadrygę Apollina zdobiącą fasadę Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.
Adam Myjak opowiada Historie o człowieku.
Losy jednostek i los gatunku ludzkiego.
Sens przemijania i śmierci? Potworność.
Dramatyczne dzieje i wydarzenia najnowsze.
Formowanie i deformowanie.
Głowy, torsy, figury.
Ciało i duch.
Okaleczenie i uskrzydlenia.
Walka i sen.
Determinacja życia i świadomość.
Człowiek – jak lustro – odbija świat.
Co można uczynić człowiekowi? Niepokój.
Co można uczynić materii rzeźbiarskiej?
To pozycja obowiązkowa dla wszystkich interesujących się polską sztuką rzeźbiarską i biografiami zasłużonych Polaków.
Kilka słów o autorze:
Adam Myjak – wybitny rzeźbiarz, pedagog, profesor oraz rektor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem na wydziale rzeźby w 1971 roku. Wyróżniany i nagradzany od czasów studenckich, odznaczony złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Autor licznych realizacji pomnikowych, plenerowych oraz scenograficznych. Jego dzieła wystawiane są na wystawach zarówno w Polsce, jak i za granicą. Sztuka rzeźbiarza skupia się na postaci ludzkiej, szczególną uwagę poświęcając wizerunkowi głowy i twarzy. Konsekwentnie poszukuje formy przetrwania sztuki, ukazując strach, ból, żart, refleksję. Perfekcyjny warsztat artysty drwi z materii, z wdziękiem balansując na granicy konwencji i percepcji oraz łącząc na pozór niepasujące do siebie skrajności.
Tytuł: Adam Myjak. Historie
Tekst: Magdalena Sołtys
Projekt graficzny: Lech Majewski
Język publikacji: polsko-angielski
Wydawca: wydawnictwo BOSZ
Miejsce i rok wydania: Olszanica, premiera: wrzesień 2020
Wydanie: I
Objętość: 272 strony
Liczba zdjęć: 254
Oprawa: twarda
Format: 240 × 300 mm
ISBN: 978-83-7576-501-4
EAN: 978837576501
Cena katalogowa: 89,90 zł