O granicach i pograniczach. Druga edycja „OKOlic Literatury”
W dniach 25-27 września 2020 odbędzie się druga edycja festiwalowych spotkań z literaturą non-fiction „OKOlice Literatury”. Tematem przewodnim tej edycji będą granice i pogranicza.
W ciągu trzech dni festiwalowych (piątek-niedziela) organizatorzy zapraszają do trzech filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, na wydarzenia ujęte w trzy bloki tematyczne. Zaplanowano spotkania autorskie z twórcami literatury faktu i panele dyskusyjne z udziałem autorów i ekspertów. „Liczymy na aktywny udział publiczności w tych dyskusjach - także udział ONLINE. Ubiegłoroczny festiwal utwierdził nas w przekonaniu, że potrafią one być naprawdę zajmujące. Trzy spośród wydarzeń będą tłumaczone na język migowy. Na uczestników czekają też dwa wydarzenia towarzyszące: spacer tematyczny i spektakl teatru stolikowego. Dla dzieci przygotowaliśmy interaktywne spotkanie autorskie, warsztaty pisarskie, a dla młodszej młodzieży warsztaty wokół książki »Mury«” – informują organizatorzy.
Pierwszego dnia, który przebiegnie pod hasłem „Europa bez granic”, odbędzie się między innymi spotkanie z Agnieszką Wójcińską, dyskusja z Ziemowitem Szczerkiem i Jurijem Andruchowyczem, a młodzież spotka się na warsztatach prowadzonych przez Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera.
Drugi dzień, zatytułowany „Polska. Ludzie i terytorium” upłynie na spotkaniach autorskich (m.in. z Cezarym Łazarewiczem) i na dwóch dyskusjach: o życiu na pograniczach, przenikaniu się kultur i o funkcjonowaniu społeczeństwa poszukującego swojego miejsca między centrami, często na granicy, między wsią a miastem. Dla dzieci przygotowano spotkanie interaktywne z Katarzyną Ryrych i warsztaty z Danielem Odiją.
Dzień trzeci poświęcony będzie tematyce „Świat. Pogranicze w ogniu”. Przygotowano spotkanie online z Pawłem Smoleńskim i panel dyskusyjny „Konflikty na ziemi bez granic”, a na zakończenie teatr stolikowy, dotyczący życia na pograniczu, poszukiwania własnej tożsamości, w wykonaniu Ewy Sobczak i Ewy Sobiech.
Wydarzeniem towarzyszącym będzie spacer z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem.
W związku z obecną sytuacją, część gości będzie obecna online, na wydarzenia będą obowiązywać bezpłatne wejściówki (dostępne w serwisie Evenea od 14 września), a na warsztaty dla dzieci i młodzieży zapisy mailowe (promocja@mbp.szczecin.pl). Ilość miejsc w związku z tym będzie ograniczona – tym bardziej należy zgłaszać się po wejściówki tylko wtedy, gdy jest się pewnym swojej obecności na wybranym wydarzeniu. Jeżeli ktoś z różnych względów nie może wykorzystać pobranej wejściówki, proszony jest o zgłoszenie tego faktu organizatorom, aby zwolnić miejsce dla innych uczestników. Należy takż…e pamiętać o przestrzeganiu reżimu sanitarnego (maseczki, dezynfekcja rąk, zachowanie odstępu). Regulamin wydarzenia będzie dostępny na miejscu i jest do wglądu na stronie okoliceliteratury.pl. Uczestnicy będą zobowiązani również wypełnić odpowiednie oświadczenie w związku z pandemią COVID-19.
Organizatorzy zapraszają do czynnego udziału w Festiwalu – w spotkaniach, dyskusjach i wydarzeniach, z których bez wątpienia można wiele się dowiedzieć o otaczającym nas świecie. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej okoliceliteratury.pl.
***
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.