Wspierajmy Bibliotekarzy! Petycja do Ministra Kultury

Wspierajmy Bibliotekarzy! Petycja do Ministra Kultury

Wspierajmy Bibliotekarzy! Petycja do Ministra Kultury

Udostępnij

Szanowni Państwo / Droga Redakcjo,
przy okazji wczorajszego Międzynarodowego Dnia Przytulania Bibliotekarzy w internecie pojawiła się petycja z postulatem, aby pracownicy bibliotek publicznych, na wzór nauczycieli-bibliotekarzy, zostali objęci dobrowolnymi szczepieniami przeciw COVID-19 już w etapie „I” Narodowego Programu Szczepień. Przyczynek do wystosowania petycji może wydawać się błahy, ale sprawa jest poważna.

o właśnie oni  – pracownicy bibliotek publicznych – mimo pandemii i obowiązujących obostrzeń, cały czas trwali na posterunkach realizując swoją misję lokalnych (gminnych, powiatowych, miejskich) placówek kulturalnych i edukacyjnych. Wiele wysiłku kosztowało bibliotekarzy, aby dostosować się do szczególnych i trudnych warunków pandemii. Na przestrzeni ostatniego roku biblioteki w ekspresowym tempie wprowadzały innowacyjne rozwiązania – zaczęły częściej komunikować się z czytelnikami za pośrednictwem mediów społecznościowych, organizować spotkania autorskie online, zachęcać do czytania e-booków i audiobooków. 

Biblioteki to nie tylko książki - to przede wszystkim instytucje działające dla dobra publicznego, miejsca, gdzie można ciekawie spędzić czas. W bibliotekach toczy się życie kulturalne, tutaj spotyka się lokalna społeczność, która dzięki temu integruje się, a także zdobywa wiedzę i poszerza swoje horyzonty. Dotyczy to wszystkich grup wiekowych. W 2019 r. biblioteki publiczne zorganizowały 275 tys. wydarzeń, w których uczestniczyło 7 milionów mieszkańców. Jako placówki działające bezpłatnie, są jednocześnie tymi, które są najbardziej dostępne.

W Polsce działa ponad 7881 bibliotek publicznych, a na każdą placówkę przypada średnio niemal 5000 mieszkańców (dane GUS z roku 2019). Jednocześnie ponad połowa placówek mieści się w małych miejscowościach i na wsiach, gdzie nierzadko stanowią one jedyną publiczną instytucję kultury.

Mimo wszystko pracownicy bibliotek, które w większości pozostawały otwarte, niejednokrotnie jako jedyne dostępne dla lokalnej społeczności instytucje kultury, nie byli i nie są w stanie uniknąć bezpośredniego kontaktu z czytelnikami. Pomimo realizacji wszystkich zaleceń dotyczących bezpieczeństwa w budynkach swoich placówek pozostają narażeni na kontakt z wirusem COVID-19. Zaszczepienie tej grupy pracowników w etapie „I” Narodowego Programu Szczepień umożliwiłoby szybsze, pewniejsze, a przede wszystkim bezpieczne odradzanie się życia kulturalnego. Nic przecież nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem, możliwości poszukiwania książek na regałach, zapachu i dotyku papieru, czy uczestniczenia w organizowanych w bibliotekach wydarzeniach.

W imieniu pracowników bibliotek publicznych do prof. Piotra Glińskiego, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, zwróciła się z gorącym apelem inicjatywa Good Books, skupiająca edukatorów zajmujących się podnoszeniem kompetencji kadr kultury, na co dzień blisko współpracująca ze środowiskiem polskich bibliotekarzy.

Petycję można podpisać na stronie Good Books. Zachęcamy do udostępnienia tej informacji w Państwa serwisie – każdy głos to krok bliżej do normalności oraz szansa na ochronę zdrowia 20 tys. polskich bibliotekarzy.

 

Zespół Good Books


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się