Wybrano finałową piątkę Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Wybrano finałową piątkę Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Wybrano finałową piątkę Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej

Udostępnij

Teatr Miejski w Gdyni poinformował w środę o zakończeniu obrad komisji i wyborze pięciu tekstów do drugiego etapu konkursu 15. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. We wrześniu odbędą się czytania lub pokazy warsztatowe. W październiku zostanie wyłoniony laureat.

Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, we wtorek na posiedzeniu zdalnym, nominowała do finału pięcioro autorów – przekazała w środę rzeczniczka Teatru Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni Marzena Szymik-Mackiewicz.

Wśród nominowanych są: Michał Buszewicz za tekst pt. „Edukacja seksualna”, Magdalena Fertacz za „Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979”, Mariusz Gołosz za utwór „Pieśni piekarzy polskich”, Artur Pałyga za „Sandwichman” oraz Malina Prześluga za „Jeszcze tu jesteś”.

Rozstrzygnięcie konkursu planowane jest 1 października bieżącego roku, odbędzie się podczas uroczystej gali. Zwycięzca otrzyma statuetkę oraz 50 tysięcy złotych. Jak przekazała rzeczniczka teatru, pod koniec września planowane są czytania lub pokazy warsztatowe sztuk nominowanych do finału konkursu oraz rozmowy z autorami sztuk.

O wyborze pięciu tekstów dramatycznych zdecydowała Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, obradująca pod przewodnictwem Justyny Jaworskiej, w składzie: Piotr Dobrowolski, Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr. Przeczytali oni czterdzieści tekstów zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu. Wcześniej, wyboru czterdziestu tekstów spośród 210 nadesłanych na konkurs dokonała Trzyosobowa Komisja Artystyczna w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran i Wojciech Owczarski.

Ogólnopolski konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną został powołany przez prezydenta Gdyni w 2007 roku, jako rozwinięcie i uzupełnienie powołanego dwa lata wcześniej Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna jest konkursowym przeglądem najnowszych tekstów, które są pisane specjalnie dla teatru. Oba przedsięwzięcia były w założeniu elementami jednego, wspólnego, prestiżowego projektu mającego na celu promocję i popularyzację polskiej dramaturgii współczesnej.

W ubiegłym roku Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna przyznana została sztuce „I tak nikt mi nie uwierzy” Jolanty Janiczak.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się