Wydawnictwo Jedność poleca - podręczniki dla uczniów z niepełnosprawnością
Kieleckie Wydawnictwo Jedność w swojej bogatej ofercie wydawniczej posiada również podręczniki dla uczniów z niepełnosprawnością
1. Spotykam Jezusa. Materiały ze znakami komunikacji alternatywnej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną
"Msza Święta” i "Spotykam Jezusa" publikacje przeznaczone dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz osób posługujących się alternatywnymi i wspomagającymi metodami komunikacji. Proste ilustracje i opisy dotyczące poszczególnych elementów Mszy Świętej pozwalają uczniom poznać przebieg Eucharystii. Znaki komunikacji alternatywnej PCS pomagają uporządkować pojęcia bazowe związane z uczestniczeniem w liturgii. Książka wprowadza do świadomego udziału we Mszy Świętej. "Spotykam Jezusa" przedstawia tok myślenia o przygotowaniu do I Komunii Świętej uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Prowadzi do rozróżnienia chleba Eucharystycznego i zwykłego a dzięki mobilnym elementom pozwala sprawdzić wiedzę uczniów. Pomoce mogą być wykorzystane na lekcjach, jak również w kościele, gdzie pomogą uczniowi śledzić przebieg liturgii. Zawarte w niej treści z czasem powinny być rozszerzane i pogłębiane w miarę nabywania przez uczniów wiedzy i umiejętności. Pomoce katechetyczne prezentuje Anna Mielecka.
2. Msza Święta. Materiały ze znakami komunikacji alternatywnej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną
Msza Święta” to kolejna po „Spotykam Jezusa” publikacja przeznaczona dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym oraz osób posługujących się alternatywnymi i wspomagającymi metodami komunikacji. Proste ilustracje i opisy dotyczące poszczególnych elementów Mszy Świętej pozwalają uczniom poznać przebieg Eucharystii. Znaki komunikacji alternatywnej PCS pomagają uporządkować pojęcia bazowe związane z uczestniczeniem w liturgii. Książka wprowadza do świadomego udziału we Mszy Świętej. Może być wykorzystana na lekcjach, jak również w kościele, gdzie pomoże uczniowi śledzić przebieg liturgii. Zawarte w niej treści z czasem powinny być rozszerzane i pogłębiane w miarę nabywania przez uczniów wiedzy i umiejętności.
Książka - przewodnik po Mszy Świętej dla uczniów z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną. Może być używany podczas lekcji religii, a także w domu i w kościele. Ilustracje dostosowane do możliwości percepcyjnych osób z niepełnosprawnością intelektualną, tekst łatwy do czytania oraz znaki komunikacji alternatywnej PCS (Picture Communication Symbols) pozwalają uczniom poznać poszczególne części Mszy Świętej.
14 kart, format a4, kartki sztywne, foliowane
3. Rok liturgiczny z kartami pracy. Część 1. Katechezy dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym
Karty pracy powstały z myślą o uczniach z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną. Można je wykorzystywać w szkołach specjalnych oraz integracyjnych a także w domu jako materiał podtrzymujący proces edukacyjny. Służą przybliżeniu uczniom świąt i wydarzeń w całym roku liturgicznym. Zawierają znaki komunikacji alternatywnej oraz ilustracje dostosowane do percepcji osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Zadania są zróżnicowane pod względem stopnia trudności i mogą być dostosowywane do możliwości uczniów.
„Rok liturgiczny z kartami pracy” to materiał edukacyjny opracowany z myślą o uczniach ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz niepełnosprawnością intelektualną. Publikacja ta jest przeznaczona przede wszystkim dla uczniów szkół specjalnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych i klas integracyjnych, a także jako materiał podtrzymujący proces edukacyjny w domu. Karty pracy ułożone zostały tematycznie zgodnie z rokiem liturgicznym Kościoła katolickiego. Służą one do przybliżenia uczniom świąt i wydarzeń w całym roku liturgicznym.
Karty pracy zostały skonstruowane w taki sposób, aby katecheta/rodzic miał wiele możliwości ich zastosowania, w zależności od umiejętności i potrzeb swoich podopiecznych. Może on korzystać z gotowych poleceń i zadań lub może je wybierać, modyfikować do potrzeb i możliwości uczniów zgodnie z zasadą indywidualizacji.
Każdy temat zawiera duże zdjęcia i ilustracje, dłuższy tekst wprowadzający, krótki tekst do czytania uczestniczącego z symbolami komunikacji alternatywnej, różnorodne zadania dotyczące poruszanych treści–puzzle, kolorowanki, dobieranki, rebusy, wycinanki, proste quizy, zdania z lukami do uzupełnienia i wiele innych ćwiczeń dostosowanych do możliwości i percepcji uczniów na różnych poziomach edukacji.
Materiał wyróżnia wprowadzenie do każdej katechezy symboli komunikacji alternatywnej – PCSy z programu Boardmarker by Tobii. W publikacji znaleźć można utworzone przez zespół nowe znaki, które uzupełnią treściowo aktualną bazę programu. Zastosowanie znaków komunikacji alternatywnej pomoże uczniom zrozumieć prezentowane zagadnienia, a także samodzielnie wypowiadać się na ich temat (używając, jeśli tego potrzebują, znaków). Rozszerzenie słownika czynnego i biernego uczniów pozwoli im lepiej uczyć się, bardziej adekwatnie funkcjonować w sytuacjach społecznych, szczególnie w kościele oraz komunikować się z otoczeniem.
Uczniowie, pracując z kartami, zdobywają i utrwalają wiedzę o wydarzeniach z życia Jezusa i Maryi, poznają wydarzenia i święta z roku liturgicznego oraz rozwijają różnorakie umiejętności szkolne.
Mamy nadzieję, że zebrany materiał edukacyjny posłuży do rozwoju intelektualnego i duchowego uczniów z niepełnosprawnością intelektualną, a także będzie dobrą pomocą dydaktyczną dla katechetów oraz pomoże rodzicom we wprowadzaniu swoich dzieci w rzeczywistość wiary.
Część 1 zawiera 76 kart pracy, format a4
Spis tematów – część 1
- Nowy rok szkolny, str. 1
- Październik miesiącem różańca, str. 7
- Uroczystość Wszystkich Świętych, str. 14
- Dzień Zaduszny, str. 18
- Dzień Niepodległości, str. 24
- Uroczystość Chrystusa Króla, str. 29
- Adwent, str. 35
- Zwiastowanie Pańskie, str. 44
- Roraty, str. 49
- Boże Narodzenie, str.53
- Trzech Króli, str. 60
- Święto Świętej Rodziny, str. 66
- Chrzest Pana Jezusa, str. 71