Wydawnictwo Literackie ma 70 lat
Rozpoczynający się 2023 rok jest dla Wydawnictwa Literackiego wyjątkowy. Przez najbliższe dwanaście miesięcy świętować będziemy jubileusz 70 lat obecności na rynku wydawniczym! Nieprzerwanie od 1953 roku dzielimy się z Wami najlepszą literaturą i kreujemy czytelnicze trendy. Jesteśmy dumni, że cieszymy się zaufaniem czytelników, a nasz logotyp i nasza marka dla wielu osób są gwarancją najwyższej jakości, staranności edytorskiej i obietnicą niezwykłych literackich przeżyć.
Jak świętować taką rocznicę? Przepis jest prosty – wydając kolejne znakomite tytuły cenionych i lubianych autorek i autorów. Rok 2023 obfitować będzie w ważne premiery, o których na bieżąco będziemy informowali. Niektóre zapowiedzi już elektryzują miłośników literatury pięknej, m.in. powieść laureata literackiego Nobla Orhana Pamuka Noce zarazy i dwie długo oczekiwane książki Cormaca McCarthy’ego Pasażer i Stella Maris. Zainicjujemy też ciekawe serie wydawnicze, a na liście twórców współpracujących z Wydawnictwem Literackim pojawią się nowe nazwiska.
Z myślą o jubileuszu planujemy wiele wydarzeń specjalnych. W Sali Mehofferowskiej w siedzibie Wydawnictwa Literackiego przy ul. Długiej 1 w Krakowie odbędą się debaty i dyskusje z udziałem znamienitych gości Polski i zagranicy. Potrzebujemy literatury i dialogu, aby lepiej rozumieć nasze czasy i bezpieczniej poruszać się w coraz bardziej nieprzewidywalnej rzeczywistości.
Świętując urodziny, będziemy obecni na targach książki i licznych festiwalach, na których z pewnością nie zabraknie uznanych autorek i autorów związanych z naszą oficyną. Jubileusz to także okazja do książkowych podsumowań i zabawy – zapraszamy do udziału w konkursach i plebiscytach.
Przed nami ekscytujący jubileuszowy rok, mamy nadzieję, że pełen inspiracji i pozytywnych zaskoczeń. Pierwsze szczegóły już niebawem.
Miło nam ogłosić, że patronat nad jubileuszem 70-lecia Wydawnictwa Literackiego objął portal Lubimy Czytać oraz KBF operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Początki Wydawnictwa Literackiego
Wydawnictwo Literackie jest jednym z największych, najdłużej działających i najbardziej prestiżowych domów wydawniczych w Polsce. To też modelowy przykład transformacji i prywatyzacji, którą z sukcesem przeprowadzono na początku XXI wieku.
Najstarsza informacja o oficynie pochodzi z 29 stycznia 1953 roku, a ukazała się w „Dzienniku Polskim”. Krystyna Zbijewska w artykule zatytułowanym Wydawnictwo Literackie rozpoczęło swą działalność pisała tak:
Pojęcie „placówka kulturalna” wiąże się przede wszystkim z pojęciem budynku czy lokalu, w którym rozwija działalność ta właśnie instytucja. Tymczasem placówka, o której mowa — Wydawnictwo Literackie Przedsiębiorstwo Państwowe w Krakowie — jakkolwiek istnieje prawnie już od 10 stycznia br., jakkolwiek ma już kierownictwo (dyrektor: dr Aleksander Słapa, redaktor naczelny: Henryk Vogler), jakkolwiek organizuje już personel i ustala plany pracy — lokalu na razie nie ma (urzędując „kątem” w księgarni Domu Książki przy ul. Wiślnej 3).
Zanim Wydawnictwo Literackie zagościło w Domu Pod Globusem przy ul. Długiej 1, przez 20 lat funkcjonowało w różnych miejscach na mapie Krakowa. Począwszy od wspomnianej w artykule księgarni, przez kilka pokoi w kamienicy przy ul. Basztowej 10, mało reprezentacyjny barak u zbiegu alej Focha i Krasińskiego (gdzie później mieścił się hotel Cracovia) po lokal w oficynie kamienicy Pod Krukami przy Rynku Głównym.
W artykule z 1953 roku czytamy także:
Dążąc do wydobycia z przeszłości i ze współczesnej twórczości najwartościowszych pozycji literackich, Wydawnictwo Literackie troszczyć się będzie równocześnie o tzw. szatę zewnętrzną swych wydawnictw, o ich staranne opracowanie redakcyjne i typograficzne.
Dorobek wydawniczy minionych 70 lat dowodzi, że udało nam się sprostać temu zadaniu, ale też sprawia, że z wyczekiwaniem i radością patrzymy w przyszłość.