Wydawnictwo Ossolineum - wrześniowe wydarzenia literackie

Wydawnictwo Ossolineum - wrześniowe wydarzenia literackie

Wydawnictwo Ossolineum - wrześniowe wydarzenia literackie

Udostępnij

Christine Lavant i Hanns Zischler – wrześniowe spotkania z książkami Wydawnictwa Ossolineum

"Historia zapisana na drzwiach i dwie inne opowieści” Christine Lavant – spotkanie premierowe


Czas: 17 września 2021, godz. 18.00

Miejsce: Klub Proza, Wrocławski Dom Literatury
Wrocław, Przejście Garncarskie 2

W rozmowie udział wezmą tłumaczka książki Małgorzata Łukasiewicz oraz autor posłowia Piotr Paziński; spotkanie poprowadzi Paulina Małochleb.

Współorganizator: Wrocławski Dom Literatury

Wstęp wolny

Nota o książkach:

Trzy pomieszczone w tomie opowieści – „Historia zapisana na drzwiach”, „Dziecko” oraz „Chłopak” – składają się na wyjątkowe studium dzieciństwa, choroby i wyobcowania. Dziecięca perspektywa, a także pozornie naiwne wyobrażenia o świecie, odzwierciedlone w nad wyraz precyzyjnym języku, sprawiają, że twórczość Lavant jest przejmująco sugestywna; to literatura w stanie czystym. Choć wybór ten traktować można jako preludium do wydarzeń przedstawionych w „Zapiskach z domu wariatów”, najsłynniejszym dziele Lavant, trzy opowieści w niczym im nie ustępują. „Od «Zapisków…» odróżnia je to – zauważa Piotr Paziński – że ich narratorki i narratorzy, występujący trochę dla niepoznaki to w pierwszej, to w trzeciej osobie, nie są (jeszcze?) pisarzami. A jednak za kilka lat zaczną pisać i rzucać kamieniami w milczące anioły”.

W związku z trwającą pandemią w Klubie Proza przebywać może ograniczona liczba widzów (maksymalnie trzydzieści dwie osoby).
Obowiązkowe są maseczki.
By mieć gwarancję miejsca, prosimy zgłaszać udział pisząc na mail: sekretariat@literatura.wroclaw.pl, w temacie prosimy wpisywać „Ossolineum”. 

Dyskusja będzie także transmitowana na żywo za pośrednictwem profili Facebook

Wydawnictwa Ossolineum
LINK

 

Wrocławskiego Domu Literatury
LINK

 

"Kafka idzie do kina” – promocja książki połączona z pokazem filmów


Czas: 23 września 2021, godz. 20.00

Miejsce: Dolnośląskie Centrum Filmowe, Sala Lalka
Wrocław, ul. Piłsudskiego 2


Dyskusja, w której udział wezmą Eliza Kącka, Łukasz Musiał i Magdalena Barbaruk (prowadząca), połączona będzie z pokazem filmów opisywanych w listach i dziennikach przez Franza Kafkę: „Jazdy tramwajem z Rynku Staromiejskiego do Nowego Mostu” (1908) i „Białej niewolnicy” (1911).

Współorganizator: Dolnośląskie Centrum Filmowe

Wstęp wolny 

Nota o książce:

Franz Kafka był namiętnym bywalcem praskich kin – to od opisu sceny filmowej zaczynają się jego „Dzienniki”. W filmach Kafka szukał przede wszystkim rozrywki. Być może dlatego przez kilka dekad badacze literatury lekceważyli wpływ, jaki na życie i twórczość pisarza wywierały wczesne dzieła dziesiątej muzy. „Kafka idzie do kina” jest pierwszą książką omawiającą związki autora „Procesu” z kinematografią; książką ciekawą tym bardziej, że napisaną przez aktora i reżysera. Zischler operuje świetnym stylem, krok po kroku analizuje fascynacje praskiego twórcy kinem. Przywołuje oglądane przez Kafkę filmy, sceny, które przykuły jego uwagę, aktorów, którzy zapadli mu w pamięć.

Wydanie książki zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. 
Pokaz filmów jest możliwy dzięki życzliwości Nordisk Film Production A/S i Národní filmový archive, Prague.

W związku z trwającą pandemią w Sali Lalka Dolnośląskiego Centrum Filmowego przebywać może ograniczona liczba widzów (maksymalnie sto osób).
Obowiązkowe są maseczki. By mieć gwarancję miejsca, prosimy zgłaszać się od 21 września (wtorek) po bezpłatne wejściówki do kas Dolnośląskiego Centrum Filmowego, ul. Piłsudskiego 64a, Wrocław. Kasy są czynne w poniedziałki od 15:00, we wtorki od 11:30, środa-niedziela od 12:00. Informacja telefoniczna pod numerem 71 793 79 00


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się