Wykłady o czytelnictwie dzieci podczas konferencji Instytutu Książki

Wykłady o czytelnictwie dzieci podczas konferencji Instytutu Książki

Wykłady o czytelnictwie dzieci podczas konferencji Instytutu Książki

Udostępnij

Drugiego dnia konferencji z okazji 5-lecia programu „Mała książka – wielki człowiek” odbyła się seria wykładów dotyczących czytelnictwa dzieci. Edukatorzy i bibliotekarze mieli okazję posłuchać o inicjacjach czytelniczych najmłodszych dzieci, a także o tym, jak przekonać dzieci i ich rodziców, że książka może pomagać im w radzeniu sobie z rzeczywistością.

W drugim bloku konferencji odbyły się wykłady zatytułowane „»Pierwsze abecadło« ze świata literackiego wypadło. Inicjacje czytelnicze w szkole”, „Książka jest dobra na wszystko – czyli literatura odpowiedzią na problemy współczesnych dzieci (i ich rodziców)”, „»W poszukiwaniu samego siebie« – literatura dla dzieci w wieku szkolnym jako lustro rzeczywistości”, a także spotkanie poświęcone pracy z najnowszą książką stworzoną na potrzeby kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, a zatem „Krasnalem w krzywej czapce” Wojciecha Widłaka i Aleksandry Krzanowskiej.

Pierwszy wykład poprowadziła Małgorzata Swędrowska – absolwentka pedagogiki, autorka książek dla dzieci i publikacji dla nauczycieli oraz spotkań dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Podzieliła się ona z obecnymi na sali słuchaczami pomysłami na to, jak z pomocą „Pierwszego abecadła”, czyli wyprawki Instytutu Książki dla pierwszoklasistów, mogą oni pracować z dziećmi, by nie tyle nauczyły się czytać, co raczej zostały zachęcone do postrzegania książki jako interesującej części ich życia. Prowadząca zastrzegła, że prowadzi nie tyle wykład, co raczej gawędę czy spotkanie – w tej formie łatwiej było podzielić się z obecnymi technikami, których na co dzień używa w pracy z dziećmi.

Spotkanie zatytułowane „Książka jest dobra na wszystko – czyli literatura odpowiedzią na problemy współczesnych dzieci (i ich rodziców)” było z kolei bardziej tradycyjnym, przepełnionym wiedzą wykładem. Poprowadziła go Agnieszka Karp-Szymańska, ekspertka od literatury dla dzieci, a także założycielka i prezeska portalu oraz fundacji CzasDzieci.pl. Prowadząca opowiedziała o tym, że literatura może stanowić świetny punkt wyjścia do rozwiązania problemów, które przed którymi na co dzień stają najmłodsi. Wykład zilustrowały liczne przykłady książek, mogących pomóc dzieciom poradzić sobie z trudnymi sytuacjami.

Drugi wykład poprowadzony przez Agnieszkę Karp-Szymańską dotyczył tego, w jaki sposób książka może stać się odbiciem rzeczywistości dla dzieci w wieku szkolnym. Wyszła od tego, że zachęcenie do czytania dzieci w wieku szkolnym jest trudniejsze niż w przypadku dzieci młodszych – głównie dlatego, że wcześniej lektura kojarzyła im się tylko z zabawą i dobrze spędzonym czasem, zaś w szkole książka zaczyna kojarzyć się także z obowiązkiem. Prowadząca wykład zaprezentowała przykłady książek, które mogą być odpowiednie dla dzieci w wieku szkolnym i opowiedziała o sposobach, w jakie można zainteresować nimi uczniów.

Ostatnie spotkanie w tym bloku poświęcono temu, jak pracować z dziećmi przy pomocy najnowszej książki stworzonej na potrzeby kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, a zatem „Krasnala w krzywej czapce” Wojciecha Widłaka i Aleksandry Krzanowskiej. Poprowadziła je Małgorzata Swędrowska, która jest autorką poradnika dla rodziców dołączonego do wyprawki czytelniczej darowanej przez Instytut Książki przedszkolakom i ich rodzicom. Oprócz wielu uniwersalnych pomysłów w prezentacji pojawiły się też takie, które zostały opracowane specjalnie na okazję pracy z książką Widłaka i Krzanowskiej (choćby z wykorzystaniem zabaw z tytułową krzywą czapką).

Zobacz galerię zdjęć:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się