Wyłoniono zwycięzców 27. Festiwalu Szekspirowskiego

Wyłoniono zwycięzców 27. Festiwalu Szekspirowskiego

Wyłoniono zwycięzców 27. Festiwalu Szekspirowskiego

Udostępnij

Złoty Yorick, SzekspirOFF, Nowy Yorick, Nagroda Dziennikarzy oraz Nagroda Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego „Księga Prospera” – to kategorie konkursowe, w których przyznano nagrody podczas sobotniej gali na zakończenie 27. Festiwalu Szekspirowskiego.

O wynikach 27. Festiwalu Szekspirowskiego poinformowała PAP w niedzielę Paulina Popiół z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Jury w składzie: Eleanor Skimin, Jacek Kopciński, Aneta Mancewicz przyznało statuetkę Złotego Yoricka i nagrodę pieniężną w wysokości 40 tys. zł Teatrowi im. Juliusza Słowackiego w Krakowie za "Romeo i Julię" (reż. Dominika Feiglewicz, Zdenka Pszczołowska).

"Nagroda za oryginalne spojrzenie na tragedię Szekspira przez pryzmat młodych kochanków oraz problemy języka i komunikacji. Za wykorzystanie polskiego języka migowego, mowy i ciała jako skutecznych środków ekspresji scenicznej. Za dynamiczną choreografię, która pobudza młodzieńczą energię artystów poprzez podwojenie Szekspirowskich bohaterów. Za piękną, metaforyczną scenografię, zmieniającą postrzeganie znanej historii przez widzów" – podała Paulina Popiół.

O wygranej w kategorii SzekspirOFF zadecydowało jury w składzie: Eleanor Skimin, Jacek Kopciński, Aneta Mancewicz. Nagrodę główną w wysokości 15 tys. zł przyznano twórczyniom spektaklu "Very Funny" - Dominice Knapik i Patrycji Kowańskiej.

"Nagroda za błyskotliwe ukazanie postaci Falstaffa i figury błazna w żywym i spontanicznym przedstawieniu. Za udane wpisanie formy dialogu dwóch postaci w skomplikowaną, intermedialną dramaturgię wielu gatunków, konwencji i stylów teatralnych. Za szczere, komiczne i ironiczne obnażenie warunków pracy współczesnych artystów" – uzasadniło werdykt jury.

Nagroda Dziennikarzy trafiła również do Patrycji Kowańskiej i Dominiki Knapik za spektakl "Very Funny". Została ona przyznana za "szczerość, odwagę, grube żarty, odświeżające spojrzenie na figurę błazna, za uczciwość, która wymusza autokompromitację, za ukrytą w tej rysowanej grubą kreską karykaturze czułą opowieść o siostrzeństwie i przyjaźni, która oprócz wzajemnego wsparcia daje prawo do walenia niewygodnej prawdy między oczy, za możliwość podglądania procesu twórczego, a także chaosu, który jest jego początkiem".

Nagrodę Nowego Yoricka – konkursu adresowanego do młodych twórców debiutujących w polskim teatrze – otrzymała "Zimowa opowieść" (wybór Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie) w reż. Pameli Leończyk i adaptacji Darii Sobik za "metateatralne, krytyczne i satyryczne podejście do terapii jako narzędzia zrozumienia i uzdrawiania relacji. Za żartobliwe i ironiczne przepisanie tekstu Szekspira".

"Księgę Prospera" – nagrodę przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Szekspirowskie za najciekawsze sceniczne odczytanie utworów Williama Szekspira – otrzymał "Sen nocy letniej" Kijowskiego Narodowego Teatru Akademickiego Mołodyj z Ukrainy.

"Nagrodę przyznano za wielość, a zarazem spójność środków wyrazu teatralnego, której towarzyszy pogłębione odczytanie dramatu i precyzja w każdym detalu. Za bezpretensjonalną i entuzjastyczną interpretację szekspirowskiego tekstu oraz umiejętne wpisanie go we własną tradycję, które sprawiło, że błądząc po lesie ateńskim przeżyliśmy jednocześnie Noc Kupały" – podano w uzasadnieniu jury. (PAP)

autor: Dariusz Sokolnik

dsok/ mk/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się