Wynik finansowy instytucji kultury może zaskoczyć.

Wynik finansowy instytucji kultury może zaskoczyć.

Wynik finansowy instytucji kultury może zaskoczyć. Oto najnowsze dane

Udostępnij

Główny Urząd Statystyczny podsumował 2020 r. pod kątem finansów instytucji kultury. Co nikogo nie zdziwi, dochody takich podmiotów spadły. W porównaniu z 2019 r. kultura "zarobiła" o 5,3 proc. mniej. Spadły jednak także koszty utrzymania jednostek kulturalnych. W tym przypadku różnica w porównaniu z poprzednim rokiem wyniosła 5,9 proc., co - wraz z tarczami antykryzysowymi - przełożyło się na lepszy wynik finansowy netto instytucji kultury.

Przypomnijmy, już pod koniec I kwartału 2020 r. ponad połowa samorządowych i rządowych instytucji kultury doświadczyła negatywnych skutków pandemii. Co czwarta z nich szacowała, że przychody z działalności gospodarczej spadły o 50-90 proc., a co dwunasta (ponad 8 proc.) oceniła spadek na więcej niż 90 proc. W II kwartale 2020 roku sytuacja okazała się jeszcze poważniejsza.

Jednak biorąc po uwagę cały miniony rok, sytuacja finansowa nie rysuje się już w tak czarnych barwach.

Przychody kontra koszty

Jak wynika z raportu GUS " Wyniki finansowe instytucji kultury w 2020 roku", w Polsce funkcjonowało ponad 4,7 tys. jednostek kultury. Ich zsumowane przychody wyniosły 9,6 mld zł, co jest kwotą o 5,3 proc. niższą, niż w 2019 r.

Po stronie przychodów, największy odsetek stanowiły przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów (90,6 proc). Pozostał przychody operacyjne stanowiły niespełna 10 proc. wszystkich przychodów.

Spadły także koszty instytucji kultury. W 2020 r. wyniosły 9,4 mld zł, co jest kwotą 5,9 proc. niższą niż w roku poprzednik. Najwięcej, bo aż 98,8 proc. wszystkich kosztów, stanowiły koszty operacyjne. 

Państwowe instytucje kultury osiągnęły w 2020 r. przychody ogółem w wysokości 1,9 mld zł, natomiast przychody ogółem samorządowych instytucji kultury wyniosły 7,7 ml zł (za 2019 r. odpowiednio: 1,8 mld zł i 8,3 mld zł).

Przychody instytucji kultury w Polsce w 2020 r. (źródło: GUS)Przychody instytucji kultury w Polsce w 2020 r. (źródło: GUS)

Z danych GUS wynika także, że wzrósł wynik finansowy instytucji kultury w Polsce. W 2020 r. wynik finansowy netto ukształtował się na poziomie 194,1 mln zł (wobec 136,8 mln w 2019 r.). Oznacza to wzrost o 20,8 proc. a jednocześnie - jak zauważa GUS - o 15 proc. spadła strata netto.

Ogólny wynik finansowy brutto instytucji kultury wyniósł 195,2 mln zł (zysk 263,2 mln zł, strata 68 mln zł). GUS zauważył także, że w 2020 r. przeznaczono ponad 1,1 mld zł na nakłady inwestycyjne w samorządowych instytucjach kultury, co stanowiło 76,4 proc. wszystkich nakładów inwestycyjnych na kulturę.

Struktura nakładów inwestycyjnych na instytucje kultury w Polsce (źródło: GUS)Struktura nakładów inwestycyjnych na instytucje kultury w Polsce (źródło: GUS)

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się