Wyniki programu dotacyjnego Dyskusyjne Kluby Książki 2021

Wyniki programu dotacyjnego Dyskusyjne Kluby Książki 2021

Wyniki programu dotacyjnego Dyskusyjne Kluby Książki 2021

Udostępnij

Poznaliśmy wyniki programu dotacyjnego „Dyskusyjne Kluby Książki 2021”, w ramach którego 18 bibliotek wojewódzkich otrzyma dofinansowanie na wsparcie działania Dyskusyjnych Klubów Książki. Łączna kwota przyznanych w tym roku dotacji wynosi 1 800 000 zł.

W ramach działającego od 2007 roku programu Dyskusyjne Kluby Książki, co miesiąc w kilkuset polskich miejscowościach we wszystkich województwach czytelnicy spotykają się, aby rozmawiać o książkach i literaturze. Program adresowany jest przede wszystkim do czytelników korzystających z bibliotek publicznych. Przyświeca mu założenie, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach, oraz że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze. Spotkania i dyskusje o książkach mają charakter nieformalny. Kluby działają przy bibliotekach publicznych wszystkich stopni (od wojewódzkiego do gminnego), mogą także działać przy innych instytucjach (np. bibliotekach szkolnych, domach kultury, bibliotekach parafialnych itp.) we współpracy z biblioteką publiczną. Klubowicze spotykają się w wybranym przez siebie miejscu, z wybraną przez siebie częstotliwością, jednak nie rzadziej niż raz na dwa miesiące. Uczestnicy Dyskusyjnych Klubów Książki należą do wszystkich grup wiekowych i społecznych.

Na koniec roku 2020 r. liczba klubów wyniosła 1770, tj. o 2 więcej niż w roku 2019. Przyczyną zahamowania dynamiki wzrostu liczby klubów działających w sieci DKK jest bez wątpienia panująca pandemia, która z jednej strony spowodowała, że rzadziej powstawały nowe kluby, z drugiej zmusiła część dotychczas działających klubów do zawieszenia bądź zamknięcia działalności.

Obecnie działa 609 klubów dla dzieci i młodzieży oraz 1161 klubów dla dorosłych. Rozmieszczenie klubów z podziałem na typy gmin: w gminach wiejskich działa 565 klubów, w gminach miejsko-wiejskich 464, a w miastach 741.

W ubiegłym roku odbyły się 463 spotkania autorskie, które były finansowane bądź współfinansowane ze środków programu. Wśród nich było 201 spotkań tradycyjnych i 262 spotkania w formie online. Szczególnie te ostatnie cieszyły się dużą popularnością, nie tylko wśród klubowiczów DKK, ale wszystkich odbiorców oferty kulturalnej bibliotek, co potwierdza imponująca liczba wyświetleń wynosząca łącznie ponad 274 tys.

Na potrzeby klubów zakupiono w ubiegłym roku 24 001 woluminów.

Wyniki programu dotacyjnego „Dyskusyjne Kluby Książki 2021” są dostępne pod adresem:

https://instytutksiazki.pl/kluby-ksiazki,6,program-dotacyjny-dla-bibliotek-wojewodzkich,11.html


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się