Wystartowała 14. edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Wystartowała 14. edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Wystartowała 14. edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Udostępnij

Rozpoczęła się 14. edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. To oznacza, że organizatorom można już nadsyłać najciekawsze książki reportażowe wydane w Polsce w 2022 roku. Zgłoszenia będą przyjmowane do połowy stycznia przyszłego roku.

Wiosną przyszłego jury konkursu wybierze dziesiątkę nominowanych, a następnie pięć książek-finalistek. To spośród nich zostanie wybrana zwycięska publikacja.

W tym roku zmienił się skład kapituły jurorów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Podobnie jak w poprzedniej edycji przewodniczy jej Katarzyna Surmiak-Domańska. Poza nią a w skład gremium wchodzą: William Brand, Elżbieta Sawicka, Abel Murcia Soriano, który wraca po przerwie, i Ludwika Włodek, która wcześniej nie zasiadała w kapitule. Sekretarzynią nagrody jest Maria Krawczyk.

Zgłoszeń książek do 14. edycji konkursu mogą dokonywać zarówno wydawnictwa, jak i osoby fizyczne. Książki należy przesyłać bezpośrednio do Biura Kultury Urzędu Miasta Warszawa (Plac Bankowy 2, 00-095 Warszawa). Podmiot zgłaszający powinien dostarczyć organizatorom sześć egzemplarzy zgłaszanej książki w paczce opisanej hasłem „Nagroda Kapuścińskiego 2023”. 

Warto wspomnieć, że poprzednia, 13. edycja Nagrody była rekordowa pod względem liczby nadesłanych książek. Zgłoszono wtedy aż 143 tytuły, z czego 104 zostały napisane po polsku, a 39 to tłumaczenia z łącznie dziewięciu języków obcych.

Organizatorem i fundatorem Nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa, a partnerem – Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot. Konkurs współorganizuje redakcja „Gazety Wyborczej”. 

Biogramy jurorek i jurorów: 

Przewodnicząca jury, Katarzyna Surmiak-Domańska
Absolwentka filologii romańskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Związana w „Gazetą Wyborczą” jako reportażystka, pisarka, eseistka i dziennikarka. Znawczyni historii i kultury Stanów Zjednoczonych. Wykładowczyni w Polskiej Szkole Reportażu.

William Brand
Tłumacz książek Ryszarda Kapuścińskiego na język angielski i pierwszy agent literacki reportera, który zainteresował jego twórczością amerykańskich wydawców.

Elżbieta Sawicka
Dziennikarka i redaktorka, wieloletnia szefowa Działu Kultury dziennika „Rzeczpospolita” i redaktorka dodatku „Plus Minus”. Autorka książki „Widok z wieży. Rozmowy z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim”.

Abel Murcia Soriano
Hiszpański tłumacz, poeta, nowelista. Wieloletni dyrektor Instytutu im. Cervantesa w Warszawie. Specjalizuje się w tłumaczeniu polskiej poezji. Członek honorowy Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Ludwika Włodek
Publicystka, socjolożka, dziennikarka. Specjalizuje się w kulturach Azji Środkowej. Zawodowo związana z Uniwersytetem Warszawskim – Studium Europy Wschodniej. Jej książka „Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów” była nominowana do kilku nagród.

Sekretarzyni jury, Maria Krawczyk
Redaktorka literatury non-fiction, psychoterapeutka.

źródło: kultura.um.warszawa.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się