Wystartowała 14. edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego
Rozpoczęła się 14. edycja Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. To oznacza, że organizatorom można już nadsyłać najciekawsze książki reportażowe wydane w Polsce w 2022 roku. Zgłoszenia będą przyjmowane do połowy stycznia przyszłego roku.
Wiosną przyszłego jury konkursu wybierze dziesiątkę nominowanych, a następnie pięć książek-finalistek. To spośród nich zostanie wybrana zwycięska publikacja.
W tym roku zmienił się skład kapituły jurorów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Podobnie jak w poprzedniej edycji przewodniczy jej Katarzyna Surmiak-Domańska. Poza nią a w skład gremium wchodzą: William Brand, Elżbieta Sawicka, Abel Murcia Soriano, który wraca po przerwie, i Ludwika Włodek, która wcześniej nie zasiadała w kapitule. Sekretarzynią nagrody jest Maria Krawczyk.
Zgłoszeń książek do 14. edycji konkursu mogą dokonywać zarówno wydawnictwa, jak i osoby fizyczne. Książki należy przesyłać bezpośrednio do Biura Kultury Urzędu Miasta Warszawa (Plac Bankowy 2, 00-095 Warszawa). Podmiot zgłaszający powinien dostarczyć organizatorom sześć egzemplarzy zgłaszanej książki w paczce opisanej hasłem „Nagroda Kapuścińskiego 2023”.
Warto wspomnieć, że poprzednia, 13. edycja Nagrody była rekordowa pod względem liczby nadesłanych książek. Zgłoszono wtedy aż 143 tytuły, z czego 104 zostały napisane po polsku, a 39 to tłumaczenia z łącznie dziewięciu języków obcych.
Organizatorem i fundatorem Nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa, a partnerem – Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot. Konkurs współorganizuje redakcja „Gazety Wyborczej”.
Biogramy jurorek i jurorów:
Przewodnicząca jury, Katarzyna Surmiak-Domańska
Absolwentka filologii romańskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Związana w „Gazetą Wyborczą” jako reportażystka, pisarka, eseistka i dziennikarka. Znawczyni historii i kultury Stanów Zjednoczonych. Wykładowczyni w Polskiej Szkole Reportażu.
William Brand
Tłumacz książek Ryszarda Kapuścińskiego na język angielski i pierwszy agent literacki reportera, który zainteresował jego twórczością amerykańskich wydawców.
Elżbieta Sawicka
Dziennikarka i redaktorka, wieloletnia szefowa Działu Kultury dziennika „Rzeczpospolita” i redaktorka dodatku „Plus Minus”. Autorka książki „Widok z wieży. Rozmowy z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim”.
Abel Murcia Soriano
Hiszpański tłumacz, poeta, nowelista. Wieloletni dyrektor Instytutu im. Cervantesa w Warszawie. Specjalizuje się w tłumaczeniu polskiej poezji. Członek honorowy Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Ludwika Włodek
Publicystka, socjolożka, dziennikarka. Specjalizuje się w kulturach Azji Środkowej. Zawodowo związana z Uniwersytetem Warszawskim – Studium Europy Wschodniej. Jej książka „Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów” była nominowana do kilku nagród.
Sekretarzyni jury, Maria Krawczyk
Redaktorka literatury non-fiction, psychoterapeutka.
źródło: kultura.um.warszawa.pl