Premiera katalogu „New Books From Poland 2022”
Na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie zaprezentowany najnowszy katalog „New Books From Poland”. Przygotowywany przez Instytut Książki katalog powstał z myślą o wydawcach i tłumaczach na całym świecie. Każdego roku prezentuje się w nim wybór najlepszych polskich książek z ostatnich lat, wśród których uwzględniamy zarówno najciekawsze zjawiska we współczesnej literaturze polskiej, jak i ponadczasową klasykę.
Tym razem również przygotowano dla zagranicznych wydawców zbiór najciekawszych nowości na polskim rynku wydawniczym, na który składają się powieści, tomy poetyckie, reportaże, zbiory opowiadań, ale także biografie, kryminały oraz – już niemal tradycyjnie – komiks.
Co zaproponowano wydawcom z całego świata? W katalogu znalazło się miejsce zarówno dla weteranów polskiej literatury, takich jak poeta Ernest Bryll ze zbiorem wcześniej niepublikowanych wierszy „Ma się ku wieczorowi”, jak i najciekawszych przedstawicieli młodej polskiej prozy – Łukasza Barysa i jego powieści „Kości, które nosisz w kieszeni” czy Urszuli Honek z tomem opowiadań „Białe noce”. Piszemy także o nowej prozie uznanych polskich autorów takich jak Bronisław Wildstein, Łukasz Orbitowski czy laureat Nagrody Literackiej „Nike” Radek Rak.
Oczywiście nie zapomniano o literaturze non-fiction, pozostającej jednym z naszych najlepszych literackich towarów eksportowych. Po raz kolejny polecano twórczość Witolda Szabłowskiego – prawa do jego najnowszej książki „Rosja od kuchni” już teraz zostały sprzedane aż do ośmiu krajów. Poza nim w katalogu znaleźli się Andrzej Muszyński i jego „Dom ojców”, który bada granice między powieścią autobiograficzną, reportażem i jeszcze kilkoma gatunkami oraz Adam Robiński, z powodzeniem potrafiący zainteresować czytelników tak niepozornymi zwierzętami jak bobry. Nie należy także zapominać o laureatce tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia i jej biograficznej książce „Stanisław Lem. Wypędzony z Wysokiego Zamku”, która z pewnością zainteresuje rozsianych po całym świecie fanów polskiego mistrza fantastyki naukowej.
Jeżeli chodzi o klasykę, przedstawiamy natomiast postać Józefa Mackiewicza, który w „Sprawie pułkownika Miasojedowa” przedstawia upadek carskiej Rosji i niszczycielski wpływ rządzących nią mechanizmów na losy jednostki, a w „Drodze donikąd” pokazuje m.in. trudną sytuację terenów wschodniej Rzeczpospolitej w czasie sowieckiej okupacji. Okazja do zapoznania zagranicznych wydawców z wybitnym pisarzem jest tym dogodniejsza, że rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP właśnie rokiem autora „Buntu Rojstów”.
Nasz katalog ma na celu wstępne przybliżenie wydawcom potencjalnie interesujących ich tytułów – za sprawą fragmentów wybranych przez nas książek, a także rekomendacji, które napisali wybitni eksperci: profesorowie uniwersyteccy, krytycy i dziennikarze. Bardzo zależy nam na różnorodności proponowanych przez nas pozycji, bowiem chcemy pokazywać zagranicznym wydawcom, że najnowsza literatura polska tworzy bardzo szerokie spektrum, z którego każdy czytelnik ma szansę wybrać dla siebie coś interesującego.
Katalog „New Books From Poland 2022”