Wystawa „Podróż w nieznane z Instytutem Polonika” - po raz pierwszy prezentowana w Wilnie
13 miast, 16 historii dotyczących śladów polskiego dziedzictwa materialnego za granicą - tak w dużym skrócie można opisać wystawę Instytutu Polonika, która po raz pierwszy zostanie zaprezentowana poza granicami kraju.
Wilno nieprzypadkowo jest miejscem ekspozycji, bowiem właśnie w tym mieście Instytut Polonika realizuje wiele projektów badawczo - konserwatorskich, o których opowiada także prezentowana wystawa. Wernisażowi będzie towarzyszyło spotkanie z cyklu „Pomiędzy Lwowem, Rzymem a Chicago...” z udziałem historyków sztuki.
Ekspozycja objęta została Patronatem Honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego.
Miejsce: Dom Kultury Polskiej w Wilnie, ul. Naugarduko 76, Wilno
Data: (wtorek) 5.09.2023 r. godz. 17.30, wstęp wolny
W wernisażu wezmą udział:
- Konstanty Radziwiłł - ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie,
- Dorota Janiszewska - dyrektor Instytutu Polonika.
Spotkanie „Pomiędzy Lwowem, Rzymem a Chicago…” z udziałem dr Agaty Dworzak i dr. hab. Michała Pszczółkowskiego oraz Doroty Janiszewskiej - Jakubiak poprowadzi dr Magdalena Gutowsk.
„Wystawa "Podróż w nieznane", opowiadająca o polskich śladach na świecie, to projekt, który we współpracy z Instytutem >>Polonika<< realizujemy na Litwie. Poprzez wystawę chcemy pokazać, jak wiele łączy Polskę i Litwę, które nie tylko dzielą geograficzne sąsiedztwo, ale posiadają też bogate dziedzictwo kulturowe, którego ważna część powstała dzięki wspólnocie dziejów obu państw. Pragniemy również przybliżyć odwiedzającym historię zabytków związanych z Polską i Polakami rozsianych po całym świecie” - mówi Chargé d’affaires a.i. Andrzej Dudziński.
Dudziński przypomniał także, że dzięki działaniom zainicjowanym przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut „Polonika”, współpracy z litewskimi służbami konserwatorskimi oraz specjalistami z obu krajów udało się przebadać, zinwentaryzować oraz poddać pracom konserwatorskim i restauratorskim wiele cennych zabytków znajdujących się na terenie Litwy, będących świadectwem wspólnego dziedzictwa. Wsparciem w tych działaniach od lat służą polskie placówki dyplomatyczne w Wilnie.
„Cieszymy się, że długoletnie, polskie doświadczenie w prowadzeniu prac konserwatorskich jest na Litwie doceniane i widzimy coraz prężniej rozwijającą się współpracę naszych obu państw w tej dziedzinie” - dodaje.
„Wystawa >>Podróż w nieznane z Instytutem Polonika<< powstała z okazji jubileuszu naszej instytucji, który obchodziliśmy w ubiegłym roku - mówi Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Instytutu Polonika. - Chcielibyśmy, aby ta ekspozycja stała się przyczynkiem do szerszego zainteresowania publiczności tematem badań i ochrony dziedzictwa kulturowego związanego z etnosem polskim, a znajdującego się poza naszymi współczesnymi granicami. Z Litwą łączą nas wspólne dzieje, ale pamiętajmy, że w wielu krajach, nie tylko w tych, które są sukcesorami Rzeczpospolitej Obojga Narodów, odnotujemy obecność Polaków - ich pracę, twórczość, zaangażowanie w sprawy społeczne, polityczne, religijne czy kulturalne - dziedzictwo, które stanowi ważny element historii i kultury światowej. To też niezwykle ważne, aby pamiętać skąd pochodzimy i co przekazujemy kolejnym pokoleniom - dodaje. - Na planszach prezentujemy obiekty, które otoczyliśmy opieką, jednym z nich jest kościół Św. Ducha w Wilnie, gdzie od kilku lat prowadzone są badania oraz prace konserwatorskie. Cieszymy się, że wystawa będzie pokazywana w Wilnie, bo wiemy jak wspólnie realizowane projekty są dla nas kolejnymi, cennymi doświadczeniami w kształtowaniu wzajemnych relacji” - dodaje dyrektor.
Wystawa będzie prezentowana w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Jak zaznacza Bożena Mieżonis koordynator projektów DKP:
„Poprzez tę wystawę inaugurujemy współpracę z Instytutem Polonika. To dla nas niezwykle istotne wydarzenie. Ekspozycja przeniesie nas w fascynującą podróż przez bogactwo oraz różnorodność obiektów, które są osią działań Instytutu Polonika w dziedzinie ochrony, badań naukowych oraz popularyzacji wiedzy. Jest to unikatowa okazja do wzbogacenia oferty kulturalnej dla mieszkańców Wilna”.
Wystawa, którą przygotował Instytut z okazji jubileuszu, jest próbą pokazania jego przekrojowej działalności realizowaną w ramach trzech programów strategicznych: Badania, Ochrona, Popularyzacja. Ekspozycja zabiera widzów w podróż, której Instytut Polonika jest integralną częścią, a którą kiedyś zapoczątkowali Polacy: artyści, autorzy, fundatorzy, inżynierowie.
Dzięki wystawie odwiedzamy 13 miast wśród nich m.in. Lwów, Tbilisi, Wilno, Paryż, odległy Jodhpur czy Nowy Jork, w których odnajdujemy budynki, malowidła, projekty strojów, wnętrz, nagrobki oraz inne ślady działalności artystycznej i naukowej Polaków.
Wystawa „Podróż w nieznane z Instytutem POLONIKA” składa się z dwóch części - outdoorowej - złożonej z osiemnastu wielkoformatowych plansz prezentujących wybrane projekty Instytutu oraz części multimedialnej, gdzie zaprezentowane zostaną m.in filmy dla dzieci (serial animowany „Polo i Nika”), młodzieży i dorosłych („Kaplica Barczewskich” - film o renowacji największej kaplicy grobowej na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, „Przebudzone spojrzenia” - film o katedrze ormiańskiej oraz prezentację wykorzystania skaningu 3D w dokumentacji zabytków).
Na ekspozycji wykorzystano materiały fotograficzne pochodzące z archiwum Instytutu Polonika.
Projekt graficzny wystawy outdoorowej: Katarzyna Brzostowska
Projekt graficzny przestrzeni edukacyjno-multimedialnej: dr hab. Barbara Kowalewska, prof. ASP
Partnerami wystawy są: Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie, Dom Kultury Polskiej w Wilnie
Patroni medialni: PAP, TVP Kultura, Polskie Radio, Polskie Radio dla Zagranicy, Kurier Galicyjski, Renowacje i Zabytki
Wystawa będzie prezentowana do 30 września 2023 r.