We Wrocławiu: Spotkanie z poetką Bogumiłą Żongołłowicz

We Wrocławiu: Spotkanie z poetką Bogumiłą Żongołłowicz

We Wrocławiu: Spotkanie z poetką Bogumiłą Żongołłowicz

Udostępnij

Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu zaprasza na spotkanie literackie z Bogumiłą Żongołłowicz: poetką, pisarką i dziennikarką mieszkającą w Australii pt. " lapidarna w formie P-O-E-Z-J-A bogata w przesłania".
 
Czas: 5 września, godz. 17:00
Miejsce: DBP, sala nr 22 (II pietro)

Nota o autorce:

Dr Bogumiła  Żongołowicz

(z domu Trocka, primo voto Stosuj, pseud. Maria Colonel) – Australia. Ur. 9 XI 1955 w Słupsku; dziennikarka, poetka, pisarka, biografka, dokumentalistka.

Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Słupsku. Studiowała filologię polską w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku (1974–1978). Ukończyła Podyplomowe Studium Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim (1983–1984), Podyplomowe Studium Dziennikarstwa i Edytorstwa, Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim (1986–1988), kurs dziennikarstwa radiowego, Open Chanel, Melbourne (1993–1994), Royal Melbourne Institut of Technology, Professional Writing & Editing (1995–1998) i Desktop Publishing, Swinburne University of Technology, Electronic Publishing (2001). W 2003 doktoryzowała się z zakresu slawistyki na Macquarie University w Sydney.

Od 1991 roku jest dziennikarką niezależną. W 1996 redagowała „Tygodnik Polski” (Melbourne). W 2003 prowadziła zajęcia z literatury emigracyjnej na Monash University w Melbourne.

Laureatka Turnieju Jednego Wiersza zorganizowanego w ramach V Sesji Literackiej Słupskiego Klubu Młodych Pisarzy (1985). W 1989 roku otrzymała wyróżnienie Głównego Inspektora Pracy za publicystykę prasową o ochronie człowieka w miejscu pracy. W 1999 odznaczona Medalem Honorowym „Polonia Semper Fidelis”. W 2018 roku otrzymała wyróżnienie w Konkursie Historycznym Ministra Spraw Zagranicznych na najlepsze publikacje promujące historię polskiej dyplomacji i historię Polski w kategorii „Najlepsza publikacja w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji” za pracę Konsul. Biografia Władysława Noskowskiego. W 2019 uhonorowana odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Debiutowała poezją na łamach „Głosu Pomorza” w 1983. Jest autorką ponad tysiąca artykułów prasowych, które ukazały się w dziennikach i czasopismach krajowych i polonijnych, m.in.: „Kultura” (Paryż), „Nowy Dziennik” (Nowy Jork), „Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza” (Londyn), „Polityka” (Warszawa), „Goniec Pomorski” (Koszalin), „Głos Pomorza” (Słupsk), „Integracje” (Warszawa), „Przegląd Tygodniowy” (Warszawa), „Kurier Zachodni” (Perth), „Tygodnik Polski” (Melbourne), „Wiadomości Polskie” (Sydney). „Policjanci. Policyjny Magazyn Historyczny 2009” (Kielce).

Książki

Lato w Surrey (1984);
Andrzej Chciuk. Pisarz z antypodów (1999, 2021); dostępna w naszej bibliotece
Śmierci nie moje (2002);
Kabaret „Wesoła Kookaburra” (2004);
O pół globu od domu. Obraz Polonii australijskiej w twórczości Andrzeja Chciuka (2007);
Śmierci mi bliskie (2008, 2023);
Jego były „Czerwone maki…". Życie i kariera Gwidona Boruckiego – Guido Lorraine'a (2010); dostępna w naszej bibliotece
(Nie)śmiertelnie (2016);
Konsul. Biografia Władysława Noskowskiego (2017); dostępna w naszej bibliotece
(Nie)śmiertelnie. Z komentarzem Artura Cembika (2018); (Nie)śmiertelnie. Z komentarzem Adama Kubackiego (2018); dostępna w naszej bibliotece
Patches for my Soul/Plastry dla mojej duszy (2013);
Poetyckie wizyty śmierci (2023).

więcej o autorce: https://www.bogumilazongollowicz.com/index.php


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się