Wystawa prac Wojciecha Siudmaka w Gliwicach

Wystawa prac Wojciecha Siudmaka w Gliwicach

Wystawa prac Wojciecha Siudmaka w Gliwicach

Udostępnij

W piątek 8 lipca w Willi Caro – Muzeum w Gliwicach została zainicjowana wystawa prac Wojciecha Siudmaka pt. „Uniwersum”. Można na niej zobaczyć wielkoformatowe obrazy, ale też rysunki i rzeźby wyjątkowego malarza, który jest dobrze znany ze swoich związków z literaturą, w szczególności z ilustracji do takich książek, jak „Don Kichot” Miguela de Cervantesa, powieści z cyklu „Diuna” Franka Herberta oraz dzieła Philipa K. Dicka. Wystawa potrwa od 8 lipca do 10 października 2022 roku. 

– „Chciałbym, aby ten zarysowany przeze mnie świat, był moim osobistym prezentem dla miłośników literatury fantastycznej, dla ich dzieci i wnuków i wszystkich przyszłych czytelników. To właśnie im tak bardzo potrzebna jest wyobraźnia, otwarty szeroki horyzont i dalekie spojrzenie w przyszłość” – powiedział Wojciech Siudmak.

Jak piszą w informacji o wystawie przedstawiciele Muzeum w Gliwicach, surrealistyczne wizje Siudmaka (który sam określa swoją twórczość jako „hiperrealizm fantastyczny”), meblowały wyobraźnię nie tylko pokoleń fanów fantastyki na całym świecie, ale wszystkich tych, którzy odczuwają znużenie sterylną abstrakcją i konceptualizmem, wciąż jeszcze dominującymi w dzisiejszej sztuce. Wśród podziwiających Siudmaka artystów są m.in. reżyserzy tacy jak Denis Villeneuve, George Lucas, Federico Fellini czy Jean-Jacques Annaud.

Wojciech Siudmak urodził się w 1942 roku w Wieluniu. Studiował na ASP w Warszawie oraz w Ecole des Beux- Arts w Paryżu. Od prawie 50 lat mieszka i tworzy we Francji. Artysta jest uważany za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego, który ma swoje korzenie w surrealizmie reprezentowanym przez S. Dalego i R. Magritte’a. Źródłem inspiracji jest dla niego sztuka Renesansu i Baroku, dzieła Berniniego, G. B.Tiepolo, H. Boscha, G. Arcimboldo, Michała Anioła. Fascynują go również malarze XIX wieku: Dominique Ingres, William Blake, Arnold Bocklin oraz surrealiści. Sam artysta jednak nigdy nie odczuwał potrzeby przynależności do jakiejkolwiek formacji czy też nurtu – ceni wolność i twórczą niezależność. 

Jego obrazy znalazły się na plakatach trzech kolejnych edycji Festiwalu Filmowego w Cannes (1975, 1976, 1977), co było unikalnym zdarzeniem w historii festiwalu. Słynne wydawnictwo Pocket przez ponad 35 lat umieszczało jego obrazy na okładkach kolekcji science fiction, a wystawa jego prac na wieży Eiffla w Paryżu oficjalnie witała trzecie tysiąclecie. Siudmak jest autorem pomnika „Wieczna Miłość” w Wieluniu, który upamiętnia wybuch II wojny światowej. W przygotowaniu jest dalsza część budowy Memoriału Wieluńskiego oraz pomnika ofiar wojny w Sieradzu. 

W ciągu ostatnich 20 lat Wojciech Siudmak stworzył ponad 200 rysunków ilustrujących cykl „Diuna”, ponad 150 rysunków do dzieł Philipa K.Dicka, ponad 40 rysunków do „Don Kichota” Cervantesa, a także ponad 35 rysunków do nokturnów Chopina.

Obecnie o Wojciechu Siudmaku powstaje film dokumentalny w reżyserii Emilii Sadowskiej oraz autobiografia artysty, która ukaże się w wydawnictwie Rebis.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się