Wywieś flagę, zaśpiewaj hymn!
102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy świętować inaczej niż zawsze – zdalnie. Zamiast udziału w wielkich zgromadzeniach wszyscy Polacy mogą włączyć się w świętowanie we własnych domach. Wszystkich zachęcamy do wywieszenia flagi państwowej w oknach i na balkonach swoich mieszkań i domów, włączenia się do wspólnego ogólnopolskiego śpiewania polskiego hymnu, lektury książek poświęconych tematyce odzyskania niepodległości oraz rodzinnych rozmów podczas uroczystego obiadu. Akcja „Niepodległa do hymnu” i Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu to najważniejsze, ale nie jedyne z planowanych przedsięwzięć.
-
8.11 | Koncert dla Niepodległej – Kulka/Paderewski/Kulka
Koncert jest upamiętnieniem 160. rocznicy urodzin Ignacego Jana Paderewskiego – wybitnego artysty i wielkiego męża stanu – oraz 102. rocznicy odzyskania niepodległości.
Retransmisja: 11 listopada w Programie 2 Polskiego Radia o godz. 16.00 oraz w TVP Kultura o godz. 19.00.
- 9.11.2020 – odsłonięcie pomnika „Przed Bitwą Warszawską. Skierniewice 1920-2020” w Skierniewicach
Transmisja on-line: niepodlegla.gov.plUwaga, link zostanie otwarty w nowym oknie
-
10.11 | Debata Polskie DNA
„Polskie DNA” to debata ekspertów na temat komunikowania patriotyzmu z udziałem: prof. Rafała Wiśniewskiego, dyrektora NCK, Łukasza L.U.C. Rostkowskiego, Grzegorza Kiszluka, Stefana Tompsona i Zuzanny Olejniczak (transmisja online: nck.pl, YT i FB Narodowego Centrum Kultury)
- 10.11, godz. 18.00 | debata historyków on-line o Święcie Niepodległości
Transmisja on-line: YT i FB Biura Programu Niepodległa, serwis PR SA
- 11.11, godz. 12.00 | „Niepodległa do hymnu”
Razem z Biurem Programu „Niepodległa” zapraszamy do wspólnego zaśpiewania hymnu narodowego. W tym roku, ze względu na rosnącą liczbę zakażeń, zachęcamy do przygotowywania kameralnych wydarzeń (np. w gronie domowników bądź najbliższych osób, z którymi na co dzień pozostajemy w kontakcie). W południe 11 listopada Mazurek Dąbrowskiego wybrzmi na antenach najważniejszych polskich stacji radiowych i telewizyjnych, dzięki czemu możliwe będzie przyłączenie się do akcji i zaśpiewanie w domu, na balkonie, na podwórku.
By pomóc odnaleźć lokalne wydarzenia związane z obchodami, na stronie Biura Programu „Niepodległa” zostało stworzone specjalne kalendarium obchodówUwaga, link zostanie otwarty w nowym oknie.
- 11.11 | Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu
Transmisja online: www.niepodlegla.gov.pl/festiwalUwaga, link zostanie otwarty w nowym oknie, Interia.plUwaga, link zostanie otwarty w nowym oknie oraz strony wybranych dzienników ogólnopolskich i regionalnych
Poznaj wydawnictwa NCK
„Siłą naszego ducha jesteśmy”. Eseje o NiepodległejUwaga, link zostanie otwarty w nowym oknie to naukowa publikacja jubileuszowa Narodowego Centrum Kultury na temat stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości wpisuje się w obecną dyskusję o fenomenie polskiej wolności w obliczu 100-lecia niepodległości. Do publikacji zaproszeni zostali wybitni twórcy, naukowcy, badacze ze świata humanistyki.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przypominamy również publikację Narodowego Centrum Kultury pt. O 11 listopada pewnego roku. Świętowanie stulecia odzyskania niepodległości w ujęciu socjologicznymUwaga, link zostanie otwarty w nowym oknie, której autorzy, opierając się na wynikach badań socjologicznych, nakreślili ciekawy obraz uczestnictwa Polaków w obchodach świąt narodowych. Przybliżyli tło teoretyczne, historię obchodów Święta Niepodległości w Polsce, przygotowania do obchodów wyjątkowej – setnej – rocznicy, sposoby jej fetowania oraz emocje, jakie towarzyszyły w tym dniu Polakom. Pogłębiona analiza postaw wobec obchodów narodowego święta pozwoliła na wyciągnięcie wniosków na temat ich więziotwórczej funkcji.
Spośród publikacji dla dzieci i młodzieży polecamy powieści:
Pole wzlotówUwaga, link zostanie otwarty w nowym oknie – Pluton, Karoten, Wilk, Gała, Skaut – ciekawscy, pomysłowi, ambitni. Wszędzie ich pełno, wszystko dostrzegą, o wszystkim chcą wiedzieć pierwsi. Cały czas muszą być w centrum wydarzeń. A wydarzenia to niezwykłe, ważne nie tylko dla naszych bohaterów, ale i dla Tej, która już, za chwilę, pojawi się z powrotem na mapie Europy po 123 latach...
Boisko 1918 Uwaga, link zostanie otwarty w nowym oknie– zabawna i pouczająca powieść, której akcja rozgrywa się w dwóch fikcyjnych miasteczkach w przededniu odzyskania przez Polskę niepodległości. Główni bohaterowie, uczniowie jednego z gimnazjów, z zamiłowaniem oddają się swojej pasji, jaką jest gra w piłkę nożną. Ich miłość do futbolu nie ogranicza się jednak tylko do codziennej zabawy i treningów. Prowadzi też do ciekawych inicjatyw i odważnych decyzji podejmowanych przez kapitana jednej z drużyn.
Maki na śnieguUwaga, link zostanie otwarty w nowym oknie – Teresa, Halina, Maur, Karol – harcerze i przyjaciele, dla których obrona Lwowa stała się największym wyzwaniem w młodym życiu. Opowieść o młodzieży, która żyjąc w ukochanym mieście, musi stawić czoło okrutnej rzeczywistości wojny polsko-ukraińskiej 1918–1919. To historia o odwadze, poświęceniu i bohaterstwie, a przede wszystkim przyjaźni, miłości, lojalności i radości życia.
Operacja "Komendant". Misja w czasieUwaga, link zostanie otwarty w nowym oknie – czy możliwe jest, aby walka o wolność i obecność Polski na mapie miała dopiero się rozegrać? Jakimi środkami? Gdzie? A przede wszystkim – kiedy?! Czy w 1918 roku Komendant wiedział więcej, niż zostało to zanotowane w historycznych dokumentach? A może istnieją dokumenty, o których jeszcze nie wiemy? Mogliby nam o tym powiedzieć Wanda Ziębicka i Adam Zalewski oraz ich szefowie z Agencji Bezpieczeństwa Temporalnego, ale zostali zobowiązani do zachowania wszystkich swoich działań w tajemnicy. A poza tym... jeszcze się nie urodzili...
Więcej informacji o wydarzeniach: niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/swietujmy-razem-102-rocznice-odzyskania-niepodleglosci