XIII Festiwal Puls Literatury pod hasłem „Piękna trzydziestoletnia”

XIII Festiwal Puls Literatury pod hasłem „Piękna trzydziestoletnia”

XIII Festiwal Puls Literatury pod hasłem „Piękna trzydziestoletnia”

Udostępnij

Twórczość literacka ostatniego trzydziestolecia to główny temat XIII Festiwalu Puls Literatury. Spotkania z pisarzami i poetami, konkursy literackie, debaty i koncerty będą odbywać się w Łodzi od środy do niedzieli.

Organizowany przez łódzki Dom Literatury i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Festiwal ma na celu upowszechnianie literatury i wspieranie czytelnictwa. W tym roku jego głównym tematem będzie twórczość literacka po 1989 roku.

„Festiwal rozpocznie w środę panel dyskusyjny »Piękna trzydziestoletnia. Literatura po 1989 roku« z udziałem Ingi Iwasiów, Przemysława Czaplińskiego i Jerzego Jarniewicza; poprowadzi go Justyna Sobolewska. Tego samego dnia zaprosimy na spotkanie z ubiegłoroczną laureatką Nagrody im. Tuwima Izabelą Morską, która będzie mówić o swojej nowej powieści »Znikanie«” - powiedziała PAP Marta Zdanowska z Domu Literatury.

W ramach festiwalu zaplanowano także m.in. spotkanie z Tadeuszem Sobolewskim i jego „Dziennikiem” podsumowującym ostatnie trzydziestolecie w literaturze polskiej, z Zytą Rudzką, podejmującą w swojej ostatniej książce tematykę kobiet i starości oraz Łukaszem Orbitowskim, który będzie mówił o swoim niedawno wydanym „Kulcie”.

„Na pewno warto zjawić się w czwartek na spotkaniu z poetą Marcinem Świetlickim, buntownikiem i outsiderem w literaturze polskiej. Natomiast cała sobota poświęcona będzie poezji, m.in. rozstrzygnięty zostanie konkurs na debiut poetycki im. Jacka Bierezina - starszy niż cały nasz festiwal” - dodała Zdanowska.

Pełny program Festiwalu, na który składa się szereg spotkań z pisarzami, publicystami i poetami, debat, a także wernisaże dwóch wystaw, koncerty, warsztaty translatorskie i konkursy literackie, można znaleźć na stronie internetowej Domu Literatury w Łodzi.

Jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu będzie wręczenie Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima w wysokości 50 tys. zł za „twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych”. Tradycja jej przyznawania przez miasto Łódź sięga 1927 roku; nagrodę reaktywowano w 2013 roku i wtedy jej patronem został Tuwim.

Do tej pory Nagrodę otrzymali: Magdalena Tulli, Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz, Michał Głowiński, Ewa Lipska, i Izabela Morska (Filipiak).  W tym roku na liście nominowanych znaleźli się Anna Bikont, Mikołaj Grynberg, Inga Iwasiów, Piotr Matywiecki, Wojciech Nowicki, Jerzy Pilch i Małgorzata Szejnert.

Wybrany przez kilkuosobowe jury laureat zostanie przedstawiony w niedzielę podczas uroczystej gali w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka, którą poprowadzi poeta Bronisław Maj. Tego wieczoru wystąpią również Pablopavo i Ludziki.

Nazwa organizowanego w Łodzi po raz 13. Festiwalu nawiązuje do wychodzącego w Łodzi w latach 1977-81 nieregularnika „Puls”, ważnego i legendarnego pisma literackiego opozycji demokratycznej. Według organizatorów, wydarzenie ma łączyć dalszą i bliższą tradycję literacką z współczesnym „pulsem” literatury.

[źródło: PAP, Agnieszka Grzelak-Michałowska]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się