XIII Festiwal Puls Literatury pod hasłem „Piękna trzydziestoletnia”
Twórczość literacka ostatniego trzydziestolecia to główny temat XIII Festiwalu Puls Literatury. Spotkania z pisarzami i poetami, konkursy literackie, debaty i koncerty będą odbywać się w Łodzi od środy do niedzieli.
Organizowany przez łódzki Dom Literatury i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Festiwal ma na celu upowszechnianie literatury i wspieranie czytelnictwa. W tym roku jego głównym tematem będzie twórczość literacka po 1989 roku.
„Festiwal rozpocznie w środę panel dyskusyjny »Piękna trzydziestoletnia. Literatura po 1989 roku« z udziałem Ingi Iwasiów, Przemysława Czaplińskiego i Jerzego Jarniewicza; poprowadzi go Justyna Sobolewska. Tego samego dnia zaprosimy na spotkanie z ubiegłoroczną laureatką Nagrody im. Tuwima Izabelą Morską, która będzie mówić o swojej nowej powieści »Znikanie«” - powiedziała PAP Marta Zdanowska z Domu Literatury.
W ramach festiwalu zaplanowano także m.in. spotkanie z Tadeuszem Sobolewskim i jego „Dziennikiem” podsumowującym ostatnie trzydziestolecie w literaturze polskiej, z Zytą Rudzką, podejmującą w swojej ostatniej książce tematykę kobiet i starości oraz Łukaszem Orbitowskim, który będzie mówił o swoim niedawno wydanym „Kulcie”.
„Na pewno warto zjawić się w czwartek na spotkaniu z poetą Marcinem Świetlickim, buntownikiem i outsiderem w literaturze polskiej. Natomiast cała sobota poświęcona będzie poezji, m.in. rozstrzygnięty zostanie konkurs na debiut poetycki im. Jacka Bierezina - starszy niż cały nasz festiwal” - dodała Zdanowska.
Pełny program Festiwalu, na który składa się szereg spotkań z pisarzami, publicystami i poetami, debat, a także wernisaże dwóch wystaw, koncerty, warsztaty translatorskie i konkursy literackie, można znaleźć na stronie internetowej Domu Literatury w Łodzi.
Jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu będzie wręczenie Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima w wysokości 50 tys. zł za „twórczość literacką o wysokich walorach artystycznych”. Tradycja jej przyznawania przez miasto Łódź sięga 1927 roku; nagrodę reaktywowano w 2013 roku i wtedy jej patronem został Tuwim.
Do tej pory Nagrodę otrzymali: Magdalena Tulli, Hanna Krall, Jarosław Marek Rymkiewicz, Michał Głowiński, Ewa Lipska, i Izabela Morska (Filipiak). W tym roku na liście nominowanych znaleźli się Anna Bikont, Mikołaj Grynberg, Inga Iwasiów, Piotr Matywiecki, Wojciech Nowicki, Jerzy Pilch i Małgorzata Szejnert.
Wybrany przez kilkuosobowe jury laureat zostanie przedstawiony w niedzielę podczas uroczystej gali w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka, którą poprowadzi poeta Bronisław Maj. Tego wieczoru wystąpią również Pablopavo i Ludziki.
Nazwa organizowanego w Łodzi po raz 13. Festiwalu nawiązuje do wychodzącego w Łodzi w latach 1977-81 nieregularnika „Puls”, ważnego i legendarnego pisma literackiego opozycji demokratycznej. Według organizatorów, wydarzenie ma łączyć dalszą i bliższą tradycję literacką z współczesnym „pulsem” literatury.
[źródło: PAP, Agnieszka Grzelak-Michałowska]