Czeski kwartalnik „Duha” o programach wsparcia bibliotek i czytelnictwa realizowanych przez Instytut Książki
Instytut Książki w ramach współpracy polsko-czeskiej w ostatnim czasie nie tylko przygotowuje prezentację Polski jako gościa honorowego na 26. Targach Książki i Festiwalu Literackim „Svět knihy” w Pradze, ale też współpracuje z południowymi sąsiadami w zakresie opracowywania programów dla bibliotek publicznych.
Właśnie ukazał się artykuł opisujący Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa oraz działania Instytutu Książki na rzecz bibliotek publicznych w czeskim czasopiśmie „Duha” przeznaczonym dla bibliotekarzy. Do przeczytania w formie elektronicznej tutaj.
Przypomnijmy, że w czerwcu br. Jakub Pacześniak, zajmujący się w Instytucie Książki programami dla bibliotek, przedstawił ponad dwustuosobowej grupie czeskich bibliotekarzy efekty programu „Infrastruktura bibliotek”. Bibliotekarze spotkali się w Pradze przy okazji walnego zgromadzenia SKIP (Stowarzyszenia Bibliotekarzy i Pracowników Informacji Republiki Czeskiej) połączonego z konferencją, na której wystąpili także specjaliści z Francji, Niemiec i Słowacji. Blok spotkań służył wymianie pomysłów i doświadczeń, wzajemnej inspiracji, prezentacji osiągnięć i wskazaniu kierunków rozwoju bibliotek.
W 2017 r. niemal setka bibliotekarzy z Polski odbyła wizytę studyjną w bibliotekach czeskich w ramach Seminarium Biblioteka Nowa organizowanego przez Instytut Książki. Także bibliotekarze czescy przybyli z wizytą studyjną do bibliotek w Polsce (maj 2019). Odwiedzili m.in. powstałe w ramach „Infrastruktury” biblioteki publiczne w Czarnym Borze na Dolnym Śląsku, w Świeciu w woj. kujawsko-pomorskim czy w Rumi na Pomorzu.