Czeski kwartalnik „Duha” o programach wsparcia bibliotek i czytelnictwa

Czeski kwartalnik „Duha” o programach wsparcia bibliotek i czytelnictwa

Czeski kwartalnik „Duha” o programach wsparcia bibliotek i czytelnictwa realizowanych przez Instytut Książki

Udostępnij

Instytut Książki w ramach współpracy polsko-czeskiej w ostatnim czasie nie tylko przygotowuje prezentację Polski jako gościa honorowego na 26. Targach Książki i Festiwalu Literackim „Svět knihy” w Pradze, ale też współpracuje z południowymi sąsiadami w zakresie opracowywania programów dla bibliotek publicznych.

Właśnie ukazał się artykuł opisujący Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa oraz działania Instytutu Książki na rzecz bibliotek publicznych w czeskim czasopiśmie „Duha” przeznaczonym dla bibliotekarzy. Do przeczytania w formie elektronicznej tutaj.

Przypomnijmy, że w czerwcu br. Jakub Pacześniak, zajmujący się w Instytucie Książki programami dla bibliotek, przedstawił ponad dwustuosobowej grupie czeskich bibliotekarzy efekty programu „Infrastruktura bibliotek”. Bibliotekarze spotkali się w Pradze przy okazji walnego zgromadzenia SKIP (Stowarzyszenia Bibliotekarzy i Pracowników Informacji Republiki Czeskiej) połączonego z konferencją, na której wystąpili także specjaliści z Francji, Niemiec i Słowacji. Blok spotkań służył wymianie pomysłów i doświadczeń, wzajemnej inspiracji, prezentacji osiągnięć i wskazaniu kierunków rozwoju bibliotek.

W 2017 r. niemal setka bibliotekarzy z Polski odbyła wizytę studyjną w bibliotekach czeskich w ramach Seminarium Biblioteka Nowa organizowanego przez Instytut Książki. Także bibliotekarze czescy przybyli z wizytą studyjną do bibliotek w Polsce (maj 2019). Odwiedzili m.in. powstałe w ramach „Infrastruktury” biblioteki publiczne w Czarnym Borze na Dolnym Śląsku, w Świeciu w woj. kujawsko-pomorskim czy w Rumi na Pomorzu.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się