Adam Wajrak odebrał Nagrodę PEN Clubu im. Pruszyńskich

Adam Wajrak odebrał Nagrodę PEN Clubu im. Pruszyńskich

Adam Wajrak odebrał Nagrodę PEN Clubu im. Pruszyńskich

Udostępnij

Adam Wajrak, działacz na rzecz ochrony przyrody i dziennikarz związany z „Gazetą Wyborczą”, autor artykułów i książek o tematyce przyrodniczej odebrał w poniedziałek Nagrodę PEN Clubu im. Ksawerego, Erazma i Mieczysława Pruszyńskich przyznawaną za twórczość eseistyczną.

Nagrodzono go, jako „humanistę tańczącego z wilkami”, który swój talent i wiedzę poświęcił edukacji społeczeństwa i ratowaniu ekosystemu planety.

„Pióro i człowiek obywatelskiego sprzeciwu” - tak określił laureata prezes polskiego PEN Clubu, Adam Pomorski. „Kto raz przeczytał opis spotkania Wajraka z wilkiem, który go wypróbowuje, starając się go przewrócić - nieprędko zapomni? (...) W jego pisarstwie jest oświeceniowe poczucie misji i odpowiedzialności, edukacji społeczeństwa, kontynuacja misji polskiej inteligencji” - dodał Pomorski.

Małgorzata Szejnert przypomniała w laudacji, że gdy Wajrak debiutował na początku lat 90. Juliusz Rawicz, ówczesny redaktor „Gazety Wyborczej”, dostrzegł potencjał młodego dziennikarza i tematów, o których chciał pisać i zalecił traktować go, jako redakcyjny skarb. Szejnert przedstawiła Wajraka jako piewcę miłości rodzinnej - nie chodzi tylko o jego związek z hiszpańską badaczką przyrody, Nurią Fernandez, która jest bohaterką wielu jego opowieści, ale też o sposób, w jaki dziennikarz przedstawia życie zwierząt, pokazując, że są one zdolne do uczuć, a podobieństw między ludźmi a zwierzakami jest więcej niż przypuszczaliśmy. „Wajrak pokazuje, że jesteśmy ze zwierzętami członkami jednej rodziny istot żywych” - dodała Szejnert. Przypomniała, że w internecie funkcjonuje słowo „wajractwo”, początkowo wyrażające dystans wobec postawy reportera, z biegiem czasu nabiera nowych konotacji - zaczyna wyrażać podziw dla bezkompromisowego angażowania się Wajraka w obronę wszystkich istot żywych, które jej potrzebują. „Oby słowo +wajractwo+ weszło na stałe do polszczyzny” - podsumowała Szejnert.

Adam Wajrak, urodzony w 1972 roku, wychowywał się na warszawskim Żoliborzu. Jego rodzina mieszkała na jednym podwórku z Jackiem Kuroniem, któremu Wajrak pomagał w kilku kampaniach wyborczych. Przyrodą fascynował się od dziecka - znosił do domu wszelkie napotkane chore zwierzaki, zwłaszcza ptaki i starał się im pomagać. Ma wykształcenie średnie, ukończył LX Liceum Ogólnokształcące im. Wojciecha Górskiego, maturę zdał za drugim podejściem. W 1997 roku przeniósł się do Puszczy Białowieskiej, skąd nadsyłał teksty o przyrodzie i ekologii do stołecznych redakcji. Adam Wajrak często angażuje się w akcje mające na celu ochronę przyrody, w 2006 roku zainicjował zbieranie podpisów pod petycją w sprawie obrony Doliny Rospudy.

Adam Wajrak jest autorem lub współautorem ponad 700 artykułów oraz takich książek jak „Zwierzaki Wajraka”, „Kuna za kaloryferem, czyli nasze przygody ze zwierzętami”, „Przewodnik prawdziwych tropicieli”, „To zwierzę mnie bierze”, „Umarły las”, „Lolek”.  Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutu Oceanograficznego.

Nagroda Polskiego PEN Clubu im. Pruszyńskich przyznawana jest za reportaż literacki, opowiadania i literacką eseistykę. W minionych latach przyznano ją m.in. Ryszardowi Kapuścińskiemu, Jackowi Żakowskiemu, Hannie Krall, Teresie Torańskiej, Wojciechowi Jagielskiemu i Ewie Łętowskiej. (PAP)


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się